Kezdőoldal » Állatok » Vadállatok » Nem tudom volt-e már itt...

Nem tudom volt-e már itt ilyen kérdés, génmanipulációval (más mód ezen kívül szerintem nincs) lehetséges kiölni a vadászösztönt a vadállatokból?

Figyelt kérdés
Nagyon érdekel ez a téma, kíváncsi vagyok az esetleges kísérletekre, tapasztalatokra.

2011. nov. 5. 22:02
 1/10 anonim ***** válasza:

Nem kell hozzá génmanipuláció, megfelelő tenyésztéssel(háziasítás) szelíd változatok hozhatók létre.

Pl ezüstrókákat tenyésztettek a prémkereskedők szelídre, és mellékhatásként foltos lett a bundájuk, (talán a lógó fül is megjelent köztük, és úgy viselkedtek és ugattak mint a kutyák.

2011. nov. 6. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Nem lehet. A vadászösztön nem olyan tulajdonság, mint mondjuk a szőrszín, hogy pár jól körülírható gén kódolja, helyette nagyon sok gén bonyorult kölcsönhatása. Már az érintett génszakaszok megtalálása is hatalmas teljesítmény volna, a megváltoztatásról nem is beszélve. ráadásul ezen gének valszeg nemcsak a viselkedésre hatnak, így sok mellékhatásra is számítani lehetne. Persze a változtatás elképzelhető, de jelenleg nagyon a sci-fi kategóra.

Ahogy az előző írta, a háziasítás a megoldás.

2011. nov. 6. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Csak ugye a háziasításnak megvan az a kockázata, mint pl. a kutyáknál is, hogy nem biztos az eredmény. Ebek már régóta élnék házikedvencként az oldalunkon, de még mindíg akadhat egy-egy, aki (bár lehet nem szándékosan), de "elkaphatja" (és el is kapja) még a gazdáját is, és ilyenkor nem biztos, hogy emberünk túléli.


Ráadásul ezek csupán alig 50-80 kilós kistermetű állatok!

2011. nov. 6. 10:30
 4/10 anonim ***** válasza:

"Csak ugye a háziasításnak megvan az a kockázata, mint pl. a kutyáknál is, hogy nem biztos az eredmény. Ebek már régóta élnék házikedvencként az oldalunkon, de még mindíg akadhat egy-egy, aki (bár lehet nem szándékosan), de "elkaphatja" (és el is kapja) még a gazdáját is, és ilyenkor nem biztos, hogy emberünk túléli."


Pontosan azért, mert a "vadászösztön" nem egygénes tulajdonság, azaz nincs egy konkrét gén amelynek a működése aktiválja az ösztönt.

2011. nov. 6. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
A temperamentumát nagy mértékben lehet befolyásolni tenyésztéssel.
2011. nov. 6. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Igen, ezt elismerem, de a visszafogott temperamentum még mindig nem elég biztos. Valahol olvastam (nem tudom szakértő volt-e az írója), hogy a mellékvese nagysága is befolyásolja az ösztönöket. Vagyis minél nagyobb egy ragadozó (pl. nagymacska), annak a nagyobb mellékveséje agresszívebbé teheti. Kutyáknál, vagy nyulaknál ez ugye lényegesen kisebb, ezért van (illetve lehet) az, hogy nem annyira agresszív. Ennek van valami valóságalapja?


Kicsit más: ivartalanítás során is pontosan tudják az állatorvosok mit kell tenniük, hogy az állat ne legyen nemzőképes, és természetesen azt is, hogy mi lesz az eredménye. Vagy említhetnénk a betegségeket, fertőzéseket, fejlődést, a szervezet felépítését, bármit. Hasonlóképpen az orvostudomány jelenlegi állása mellett ne tudnák, hogy mi váltja ki ezt az ösztönt az állatokban? Nem feltétlen egy konkrét génre gondoltam, ezt nem is én említettem, hanem arra a biokémiai folyamatra, vagy génekre, vagy bármi másra, mely beindítja bennük a támadást. Vagyis az adott állat ne nézze finom falatnak a gazdáját, vagy annak gyermekeit.

2011. nov. 6. 14:22
 7/10 anonim ***** válasza:

Vannak ilyen nagyon békés kutyák, pl bernáthegyi. Ha még ennél is békésebbé akarnád tenni akkor elaludna.

Amúgy fajtán belül is van változatosság mivel nem klónozással szokták szaporítani a kutyákat, ezért mindig az egyes egyedet kell nézni h milyen.

De ettől még vannak kifejezetten békés kutyafajták.

2011. nov. 6. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Én nem kutyákról beszéltem. :) Kutyaimádó vagyok, de most kifejezetten a vadállatokban lappangó gyilkos ösztönök elnyomására/megszűntetésére lennék nagyon-de-nagyon kíváncsi.


Még pontosabban arra, hogy ne engem nézzen ínyencfalatnak a "kicsike" (a maga 250 kilójával).

2011. nov. 6. 23:11
 9/10 anonim ***** válasza:
A vadaszat osztonet sehogyan sem tudod kiolni, ahogyan mondtad a kutyak is nehany ezer eve az ember mellett vannak es nagyon is el bennuk az oszton, vagy a macskakat nezd amik meg midig szabalyosan vadasznak, ami neked kene, vagyis hogy ne tepjen szet (oroszlanra vagy medvere stb gondolok 250 kgbol), ha pl vadonbol fogod be akar kicsi koraban is nem lehet kiolni ezt az osztont. Elofordult mar hogy vlki tartott ilyen allatot, aztan megkarcolta magat es az a ver szagot erezve meglte.
2011. nov. 8. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Igen, jól gondolod, pontosan erre gondolok (és a három állatból kettőt ki is találtál), de _valami_ csak van, ami beindítja az akciót. Pl. éhség lehet az egyik. Ahogy írtad a vér szaga, egy másik. De ezeken kívül biztos, hogy van/vannak olyan dolgok az agyában, melyek beindítják, vagy felhergelik.


Az ösztön sem egy meghatározhatatlan fogalom, sőt, egyáltalán nem is fogalom, hanem bizonyos kémiai folyamatok eredménye, még ha szinte felfoghatatlan sebességgel zaljanak is le. Csupán erre lennék kíváncsi, nem többre, és innentől már minen magától értetődően oldódna meg. Ha az emberi agyra képesek letapogatókat tenni, ugyanezt megtehetik az állatokkal is, hosszú időn keresztül figyelve őket, mikor néha-néha támadásba lendülnek, ezzel megfigyelhetik mi váltotta ki bennük.

2011. nov. 9. 15:00

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!