Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Mi az emlősök emésztése, és...

Mi az emlősök emésztése, és mivel táplálkoznak?

Figyelt kérdés

Itt azt értem h szájüregből hova jut, és onnan hova...

Itt az állatokra értem az emlősök alatt. És hogy mivel táplálkoznak többnyire.



2023. jan. 13. 17:25
 1/6 anonim ***** válasza:
86%

Sziuus! Én utoljára gimiben tanultam környezetet, de szerintem a szájüreg-> nyelőcső-> gyomor-> belek-> és hát a varázs lyuk .

Emlősök is esznek növényt és húst is meg másik állatokat.

Remélem segítettem.🤗🤗🌺

2023. jan. 13. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Szájüreg (táplálék aprítása, nyállal keverése)

garat--> nyelőcső

gyomor (a falat emésztő enzimekkel való emésztés megkezdése (gyomorsav, pepszin))

vékonybél (epe és hasnyálmirigy enzimei, az epe a zsírokat szedi szét kisebb cseppekké, a hasnyálmirigy enzimei pedig a fehérjéket bontják alkotó elemeire - tripszin, kimotripszin)

vastagbél (felszívás)

vakbél (bakteriális emésztés, főként a nem kérödző növényevőkben jelentős, a növényi rostok, cellulóz kerül lebontásra)

végbél (víz visszaszívás, a bélsár formázása)

ánusz (kijárat a külvilágba)


kérődző állatok (marha, kecske, juh, szarvas) előgyomrokkal rendelkeznek, a nyelőcsőből először a bendőbe kerül a falat, innen képes az állat felkérni a falatot, újra megrágja és lenyeli. A bendőben bakteriális emésztés zajlik (mint más állatok vakbelében). A kérődzés ezért hatékonyabb, mint az együregű gyomor, mert az emésztőenzimek előtt kerülnek lebontásra a növényi részek, így jobb a takarmány hasznosulása.

A bendőből a recésbe, onnan pedig a százrétűbe kerül tovább a táplálék, majd végül az oltóba, ami megfeleltethető az állat gyomrának.


Az emlős állatok táplálékuk szerint lehetnek ragadozók (farkas, macska, vidra), mindenevők (medve, vaddisznó), növényevők (ló, nyúl, bölény), valamint rágcsálók (egér, mókus, tengeri malac).

2023. jan. 13. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat!
2023. jan. 13. 18:07
 4/6 anonim ***** válasza:
84%

Milyen állat?

Bálna, tehén (és egyéb kérődzők), kacsacsőrű, ember (és egyéb "szimpla" emlős) emésztési rendszerük más és más.

A "mivel táplálkoznak" az meg annyira sokrétű, egyedül talán a kérődzőkről lehet kijelenteni, hogy növényevők, bár nagyanyámnak volt egy kecskéje, az rendszeresen ellopta a sült-főtt húsokat az ebédlő asztalról, és nem vetette meg a szalámit sem a szendvicsről, ha nem volt megfelelően elzárva.

A többi emlős pedig a fajtól függően eszik vagy csak növényt (ezen belül leveles vagy magvakat vagy csak rügyeket vagy stb.), vagy csak húst (ezen belül vadászik vagy kizárólag dögöket eszik, esetleg csak rovarokat és férgeket, vagy stb), vagy vegyesen (húúúú, itt mennyi verzió van...).

2023. jan. 13. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
75%
4-es ha ennyire beleakarunk menni, akkor a kérődzők között is találunk részben dögevőket (Tragulydae) nyilván ezek emberi csoportosítások, így nem egyeznek túl élesen a valósággal:)
2023. jan. 13. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
A kérdező tette fel a kérdést, én azért írtam amit írtam, mert képtelenség belemenni abba, hogy "mit esznek az emlősök", ahogy a kérdező feltette a kérdést. Kb. mintha azt kérdezte volna, hogy hol terem a gyümölcs.
2023. jan. 14. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!