Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Tapasztalt lovasok! Két...

Tapasztalt lovasok! Két kérdés a lovak viselkedéséről (bővebben lent)?

Figyelt kérdés

MIndkét kérdés egy friss lovardai élményemhez kapcsolódik. Az egyik történet: megfogtam egy lovat addig, amíg a gazdája kiment a felszerelésekért. A lóról tudni kell,hogy nagyon félős, minden madár szárnyapására összerezzent, stb. Én nyugodtan,biztosan fogtam és vigi kedvesen beszéltem hozzá, simogattam a nyakát,sörényét, stb. és mosolyogtam rá(tudtommal a lovak felismerik a mosolyt és tisztában vannak annak pozitív jelentésével). Mindezek ellenére olyan hatalmas kimeredt szemekkel, szoborrá dermedve bámult rám, mintha szarvam nőtt volna. Pedig tényleg nem adtam neki okot arra, hogy féljen tőlem...akkor mégis miért bámult rám ilyen rémülten?


a másik kérdés: a választott lovamat szerettem volna kihozni a boxból,hogy felszereljem. természetesen ellenkezett...kajával odacsalogattam és átvetettem a nyakán egy kötelet, hogy kivezessem és majd a folyosón tegyem rá a kantárt... első húzásra megvetette a lábát és visszahúzta a fejét. olyan erővel cövekelt le, hogy akár estig is próbálkozhattam volna, ha ő nem akarja, nem tudtam volna kihozni a megszokott helyéről...és második húzásra mégis engedett és elindult. a kérdésem ezzel kapcsolatos: ha a ló tisztában van fizikai erejével, hiszen láthatta, hogy nem sikerült megmozdítanom, amikor nem akarta, akkor miért hunyászkodott meg a második próbálkozásra? miért döntött úgy, hogy mégis engedelmeskedik nekem, pedig nincs kedve hozzá? egyáltalán...miért engedelmeskednek a lovak az embereknek, mikor sokkal erősebbek,nagyobbak?


2009. okt. 24. 13:23
 1/4 anonim ***** válasza:

Az első kérdésre azért nemigen lehet így válaszolni, mert nagyon sok oka lehet. A szeme az pont nem túl informatív, tehát a ló több jelzését is jó lett volna nézni. Ők egyébként is máshogy látnak, így akár könnyen elképzelhető, hogy nem is téged nézett. Másrészt, ha te a szemébe visszabámulsz, az az állatvilágban fenyegetés. (ember esetében is működik, gondolom tapasztaltad már milyen idegesítő, ha bámulnak, ennek pont ez az oka).

Ezenkívül a lónak idegen voltál. Csak azért, mert simogatod, meg nyugtatod, még nem leszel barát, nem fog benned jobban bízni, mint bármely más idegenben. stb, nincs sok értelme az összes varációt lírni, majd ahogy többet tudsz a lovakról, úgy ezeket is megtanulod.


Második esetben: azért engedelmeskedik, mert erre van betanítva. Pl korán reggel fel kel kelni, mert suli van. Csörög az óra lecsapod, majd bejön anyuci, és ragaszkodik hozzá, hogy felkelj (különben kioszt egy pofont), és máris csináld, amihhez semmi kedved. Na ez kb ugyanaz az eset, azért engedelmeskedik, mert következménye van, ha nem teszi. Egy kis hiszti még belefér, de a kellemetlen vissza jelzéseket (mint pl verés) ő is kerüli, mint minden más normális állat (persze kivétel akad, meg sok extrém viselkedés alakulhat ki személyiség és nevelés következményeként - ha jobban érdekel ez a téma, akkor nézz utána az etológiának).

2009. okt. 24. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Az elsőre nem igazán tudok válaszolni.

A második kérdésnél sztem nem csak a tanítás (kényszerítés) van a dologban, hanem a tisztelet is fontos. Ha túl sokat hagysz rá a lóra (legyen az bárkié) könnyen a fejedre nőhet, legyen az csipkedés vagy bármi más. Jobb esetben már csikó korától fogva belenevelik, hogy az embert tisztelni és követni kell. Eleinte légy vele határozott, de ne durva,és amint érzed, hogy enged, te is lazíts a dolgokon.

2009. okt. 25. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Az első válaszadónak teljesen igaza van. Szerintem vagy pont ott álltál, ahova a ló éppen nem lát, azon a picike részen. Attól ha valaki cukorkával kínál téged, te sem nyugszol meg, mert lehet, hogy csapdába akar csalni. Idegen is voltál neki, és lehet, hogy a szemébe néztél. Ezt fenyegetésnek veszi.
2009. nov. 8. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:

1. kérdés: biztos, hogy valamitől tartott veled kapcsolatban. Lehetséges okok:

a. A szemébe néztél. Ez agresszivitás, a lovat hátrálásra készteti. nem szabad a szemébe nézni, hanem kb 45 fokban elnézni mellette, persze úgy, hogy azért lásd, mit csinál.

b. erős parfüm is lehetett rajtad, ekkor fújtatva szaglászik.

c. élénk színű, vagy susogós ruhadarab is megijeszthette.

d. testtartásod volt agresszív (kihúztad magad, nagynak tűntél stb.). sokszor ezt észre sem veszi az ember. Ha szemben állsz vele, akkor hátrálni akar előled.

2. kérdés

a. húzni-vonni nem lehet a lovat, mert ő visszahúz szépen a húzásra, kivéve a túl jámbor és engedelmes egyedeket. a jó, ha mellé állsz, ugyanarra nézel, amerre ő (válla magasságában vagy oldala mellé), és úgy indulsz vele előre, vezetve őt. Nem lehet, hogy végül azért indult el, mert mellé kerültél és úgy indultál?

Húzni nem érdemes... csak vezetni.

2011. júl. 28. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!