Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Mi az orvosi magyarázata...

Mi az orvosi magyarázata annak, hogy régen a bányalovak súlyos látásromlásban szenvedtek?

Figyelt kérdés
2015. jan. 5. 19:24
 1/4 anonim ***** válasza:
A bányában sötét van (eltekintve a lámpáktól, de az vajmi kevés) és a fény tartós hiánya látásromlást okoz, különösen azért, mert a lovak a szabadban jellemző nappali fényhez vannak szokva. Ez hiányzik a bányában és a lovak életük nagy részét huzamosan ott töltik.
2015. jan. 6. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Azt tudom, hogy a lovak sötétben voltak, csak az orvosi, anatómiai magyarázata érdekelt volna annak, hogy ez miért vezetett a megvakulásukhoz. (Egyébként el sem tudom képzelni, hogy voltak képesek ezt megtenni a lovakkal.) Az ember is megvakulna, ha állandóan sötétben lenne? A sötét ezek szerint alapvetően káros hatással van a szemre?
2015. jan. 10. 22:51
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Az orvosi hátteréről nem találtam bővebb anyagot, mint ez a néhány mondat:


"Itt jön a bányaló effektus. A nem használt szerv leáll. A stressz miatt még károsodik is. Jön a látás romlás folyamata."


Kapcsolódóan a következő link az emberi látásromlásról szól, mint "bányaló effektusról". Szerepel benne ez a kifejezés is:


[link]


Vagy gondoljunk Táncsics Mihályra, aki börtönében szintén megvakult, mert nem használhatta a szemét a sötétben. Tehát a látásromlást és vakságot a szem passzivitásra kényszerítése, nem használata, a napfénnyel való közvetlen és rendszeres érintkezés hiánya idézi elő a lovaknál és az embernél is. Ez talán megfelel egy magyarázatnak.

2015. jan. 11. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

"Egyébként el sem tudom képzelni, hogy voltak képesek ezt megtenni a lovakkal."

Egyébként az emberekkel is. A munkásosztály tagjai nem számíthattak túl hosszú életre. Higany, arzén, füst, por, mocsok, munkavédelem hiánya...

2015. jan. 11. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!