Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Gyöngytyúk tartás. Tudtok...

Gyöngytyúk tartás. Tudtok gyakorlati, és üzleti tanácsokat adni? Konkrét kérdések lent.

Figyelt kérdés

3 hektár jó minőségű szántöföldön szeretnék tanyát létesíteni. Mindenképpen állattartásban gondolkodom, mert van már vállalkozásom, amiből megélek. Ez inkább amolyan hobby lenne, ami pénzt is hoz. Eddig leginkább a gyöngytyúk tetszett meg, mint gazdasági állat. Arra gondoltam, hogy 2 hektárt füvesítenék/fásítanék be, meg ásatnék egy kisebb tavat is, tehát igazi vadregényes táj lenne. :) A maradék 1 hektáron termelném meg a takarmányukat.


1. Különösebb beavatkozás nélkül, önfentartó módon mennyi gyöngyöst lehetne itt tartani? Legfőképp hústermelésről van szó.


2. Ha minden feltétel adott a kotlósnak, akkor eredményesen neveli a csibéit?


3. Mennyi gyöngyösre számíthatók kb tyúkonként?


4. Hány tyúkot lehet számolni egy kakasra?


5. Mennyi most a piaci ára a gyöngytyúknak élve/holtan? :) Több mindent hallottam már, kiváncsi vagyok az ország más részein mi a helyzet.


Ezenkívül bármilyen gyakorlati tanács, tipp, link, bármi jöhet. Előre is köszönöm!


2010. máj. 11. 20:19
 1/5 anonim ***** válasza:

az,hogy mennyire éri meg relatív .főleg attól függ mennyi a róka nálatok?!

amúgy a gyöngyössel nincs sok baj csak amíg naposak addig kell rájuk egy kicsit jobban odafigyelni,én pulyka kotló alatt szoktam keltetni,a piaci árát nem tudom ,de mindig magasabb mint a tyúknak ez tuti.számíts rá ,hogy ez egy szabad madár (félvad)sokszor télen is a fán alszik (nagy nehezen sikerült rászoktatnom őket ,hogy bemenjenek az ólba).mondjuk most nincs mert nálunk nagyon sok róka van és volt,hogy naponta 4-5 darabbal lett kevesebb

hiába a kerítés mint a "pinty" úgy repülnek ,kíváncsiak,okosak.

a szomszédom csak légpuskával tudja "megfogni" az övéit.

2010. máj. 11. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Két hektárra ki lehet rakni akár 200 db-ot is, de kiegészítő takarmányozás mindenképpen kell. Persze nem kell táp, elég a törtszem is. Én nem javasolnám a gyöngyös kotlóssal való nevelést, mert elkallódhatnak a csibék. Nálam a rendszer kb. úgy néz ki (bár folyamatosan alakítok rajta, mert a tartási hely is alakítás alatt van), hogy tartok 20 tojót 5-8 kakassal, félig zártan kifutós rendszerben, ezeknek a tojását keltetem géppel, és előnevelés után lehet kiengedni a csibéket, időjárástól függöen 3-4 hetes korban. Ha jól vannak tartva, akkor szinte folyamatosan tojnak, ami azt jelenti, hogy ha jó a kelés is, akkor 30-40 csibét minden gond nélkül ki lehet hozni egy tyúktól. De szerintem még többet is. Ha megülteted, akkor 6-10 csibénél többre ne számolj, és az sem biztos, hogy kint a legelőn megmarad. A naposokat 160-180 Ft-ért adom, az előneveltet 350-500 között, a kifejlettet 1500-ért, de ha valaki többet visz, ennyiért pucolva is megkapja. (Kaposvár környéke)A kihelyezett fiatalok közül folyamatosan lehet eladni, de célszerű leválogatni a tyúkokat a következő évi szaporulathoz. A legnaygobb gond a ragadozók kártétele. A héja, róka, macska, kutya mind eszi a gyöngyöst. Igaz ugyan, hogy jól repül, de ha nem vágod le a szárnyát, akkor felesleges bekeríteni a területet. A naposkori csonkolást (egyik szárnyon az utolsó ujjperc végének a lecsípése) tudom javasolni, ekkor menekülni tud még a madár, de felborul a levegőben, és kisebb eséllyel röpül ki a kerítésen. Célszerű őket az elején egy etető ketrecben (röpdében) kihelyezni a területre, amiben vannak ülőfák is, így hozzászoknak, hogy éjszakára oda üljenek be. Könnyebb megfogni őket értékesítéskor (amúgy nem árt venni egy puskát). A kiegészítő etetés is ebben a ketrecben legyen, akkor még szívesebben mennek bele. Az én kerítésem 2 m magas, alul + 20 cm-re be van süllyesztve a talajba, a tetején + 10 cm-re fut egy szál villanypásztor. Ezzel a négylábúak bejutását eddig 100%-osan sikerült megakadályozni. Ha hivatalosan akarod eladni a pucolt jószágot, akkor ha jól emlékszem az 52/2010 FVM rendelet az irányadó.
2010. máj. 19. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a második válaszolónak is :)
2010. máj. 20. 20:48
 4/5 A kérdező kommentje:
Jah, még az elsőnek sem köszöntem meg. :) Neked is köszi! :)
2010. máj. 20. 20:49
 5/5 A kérdező kommentje:
Második! Ha netán olvasod még a kérdést, megtennéd, hogy írsz emilemre. Lenne még pár kérdésem. Köszi!
2010. máj. 24. 13:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!