Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Egy holland stílusú növényes...

Egy holland stílusú növényes akváriumban, lehet tartani diszkoszhalakat?

Figyelt kérdés
450 literes lenne, maga az akvárium. Maximum 4 diszkoszt tennék bele. RO készülékem van. Lenne két külső szűrőm, egy Hydor Professional 600 és egy Tetra EX 1200 Plus, egy belső szűrőm ami egy Eheim Biopower 240, valamint egy Aqua Medic Nitratreductor NR 400-am is lenne. Ezzel a technikával lehetne már jól szűrni? Mert olvastam, hogy a diszkoszhalak nagyon érzékenyek a nitrátra. Blue diamond, Yellow és pompadúr diszkoszhalat szeretnék.

2019. okt. 18. 12:22
 1/4 Skid05 ***** válasza:

Nem egyszerű… növényes akvarisztikában nagyon nehéz minimumon tartani a nitrátot, alapból az fogy a legnagyobb mennyiségben, behatárolja a foszfát, a kálium és a mikroelemek felvételét is. Következésképpen ha elfogy, akkor más elemek halmozódhatnak, mivel nincs rájuk szükség (Liebig minimum elv).

A másik a fény, egy hollandban azért oda kell tenni a fényerőt, mégsem alap (zöld) növényeket tartanál, vörösödés csak akkor lesz ha van lumen is, a diszkoszoknak meg sok lenne a 40-45-lm/l fényerő (ez kb a max amit extra gáz nélkül elbír), vmi úszó növényzetet mindenképp igényelnének. Ehhez jön párban, hogy az akva magassága is fontos a halak alakja okán, magasabb vízoszlop megint csak magasabb fényerőt feltételez.

Summázva a diszkoszhalak nem egy holland stílusú akvát igényelnek. Olyan növények mellett szokták tartani őket amik elsősorban nitráton élnek (valisneria, crypto, esetleg echino, vízicsillag, vízipáfrány etc), nomád tartásúak, a halak trágyáznak, mikróval kiegészíted, a növények annyit nőnek amennyit a nitrát enged. Ha még egyik (erősen haladó szintű) irányzatot sem próbáltad korábban, akkor érdemes lenne vmelyiket önmagában kipróbálni.

2019. okt. 18. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Semennyire sem lehet holland növényesbe diszkoszt tartani. Oké, hogy van RO-készüléked, ami kell egy növényesbe. De nem is ezen van a hangsúly. A holland növényes akváriumok alacsonyak, a diszkosznak magas akvárium kell. A diszkoszhal nem szereti az erős fényt, a holland növényesbe "fotonbomba" fény kell. A diszkosznál a nitrát szint az zéró tolerancia, a növényesbe pedig KELL a nitrát és a foszfát is! Ami neked van Aquamedic nitrátreduktor, az lényegében nagyon szépen lecsökkentené a diszkoszoknál a nitrát szintet, de akkor pedig a növényeknek ártanál. A holland növényesekbe erős áramlás kell, ritkán még áramoltatót is használnak. A diszkoszhal viszont nem szereti az erős áramlást. A növényes akváriumokban a legtöbb puccos különleges díszes növény a hidegebb vizet szereti, míg a diszkosznak kell a 28 °C. Sehogy nem jön ez össze. :D


Amúgy Kérdező, te 100% hogy tengeriztél valamikor, mert nitrátreduktort tengeri akváriumokhoz használnak legtöbbször, ráadásul majdnem ugyanazt a nitrátreduktort használod/használtad mint ami nekem is van a tengeri akvimhoz (csak nekem NR 1000-es van). Amúgy a szűrőid bőven megfelelnének diszkosz és növényes akváriumhoz is.

2019. okt. 18. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Tyűű..akkor ez így nem fog menni. Akkor ez esetben marad az a verzió, hogy csak diszkoszos lesz, de megpróbálom minél jobban és szebben benövényesíteni. Annyi, hogy nem lesz CO2 (csak folyékonyan), de lesz növénytáptalaj és általános növényes talaj. Valamint kevésbé fényigényes növényeket válogatok majd össze. Ilyen low-tech feeling lesz.


Valóban tengeriztem! xD De a nitrátreduktort azt ha hiszed, ha nem, nem tengeri akváriumhoz használtam, hanem ragadozó halas akváriumhoz. Volt egy 2200 literes akváriumom, hiába volt az 500 literes szűrőakvárium telepakolva, siporax-al, matrix-al, zeolittal és mindenféle biológiai szűrőanyaggal, annyit zabáltak és piszkítottak a halacskák, hogy így is magas volt a nitrát. Na ezért vettem meg ezt a reduktort, ami rásegített elég rendesen, sőt ez vitte le a nitrátszintet úgy istenigazából.


Szerintem is a két külső és az egy belső szűrő elég lesz a diszkoszhoz.

2019. okt. 18. 17:23
 4/4 Skid05 ***** válasza:
Igen ez már sokkal reálisabban hangzik. Láttam pár működő lowtech akvát diszkoszokkal, C thalictroides, V spiralis/natans, H difformis, A gracilis, P stratiotes kombóval, bírják az alacsonyabb fényerőt, gáz nélkül is mutatósak. Illetve ha alulra nem csak mikrós táptalajt adsz, hanem kevered makróssal, akkor megfelelő fedéssel elzárod a diszkoszoktól a nitrátot, viszont a növényzet számára elérhető lesz, a fentiek nagy része szeret a talajban terjeszkedni és tűri a melegebb vizet is, a lágy víz meg a növényeknek is bejön könnyítve a tápfelvételt.
2019. okt. 19. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!