Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Altum vitorláshalat tartott...

Altum vitorláshalat tartott már innen valaki? Irna róla hogyan?

Figyelt kérdés

Ha idősebb leszek picit és nem csóringer egyetemista nagy álmom vagy diszkoszokat, vagy altum vitorlásokat tartani. Akinek volt már szerencséje ehhez a csodálatos állathoz leírná nekem pontosan hogyan, illetve milyen sikerességgel tartotta őket?


Próbálok minél nagyobb akvarisztikai tudást magamba szívni most, hogy majd később mikorra biztosítva lesznek a szükséges erőforrásaim ne vesszenek kárba hülyeségből elkövetett hibák által.


Köszönöm a válaszaitokat!


(plusz kérdés: sokszor látom azt, hogy egyes képeken teljesen más egyes példányok megjelenése, ez azt jelenti ebből is több "alfaj" vagy "változat" létezik mint pl. a scalare-ból a Rio manacapuru red back?)



2019. nov. 18. 19:59
 1/6 A kérdező kommentje:
Í*
2019. nov. 18. 20:00
 2/6 anonim ***** válasza:
35%
Nekem csak scalare volt párban, nagyon régen. Egészen kicsiként kaptam őket, egy kb. 50 literes medencében nőttek fel egészen tenyérnyi nagyságúra. Már az ivarérettség elérése előtt is elég nagyra nőttek és akkor kezdtek el ijedősen viselkedni, nyilván már erősen érzékelték a medence előtt elvonuló emberek okozta fény-árnyák változásokat és próbáltak volna menekülni, de csak a fenéken levő bazaltsplitternek tudtak fejelni. Emiatt kénytelen voltam beburkolni az egész akváriumot, hogy ne érzékeljék a külvilágot. Már próbaívással is kísérleteztek, gyönyörűen kiszínesedtek, de kénytelen voltam elajándékozni őket, mert ekkora helyen már tényleg kínzásnak minősült a tartásuk. Az új helyükön egy ismerősnél jóval nagyobb medencében le is ívtak.
2019. nov. 18. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Salx Narval ***** válasza:
100%
Sajnos nem, még csak nem is láttam, mármint szaküzletben. Ilyen tervekhez nem ártana pár év gyakorlat egyszerűbben tartható halakkal. Biztosan léteznek alfajai is. Annak kellene utána járnod, hogy tenyészti e valaki a közelben, a beakvarizált példányok nagyobb eséllyel, ill "könnyebben" nevelhetőek. Nemrég tudtam meg én is, hogy a diszkoszok bizonyos tenyészváltozatai már közepesen kemény csapvízben is tarthatóak. Tartottam régen diszkoszokat és vitorlásokat is (8nk-s 6pH-s) tőzeges un fekete vízben, kémiai szűréssel. Vitiket közepesen kemény (14nk) csapvízben is bio szűréssel de az altum az más pláne ha vadon befogott példányok, nekik kb 5nk 5pH kellene és jó nagy akvárium 500-600 liter feletti.
2019. nov. 22. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Úgy-úgy. Egyetlen egyszer láttam "altum vitorláshal" néven árulni valamit, az is P.scalare volt (valószínűleg a "peruvian altum" néven futó hal). Valószínűleg ezen a néven kapták - ha valaki nem ássa be magát a szakirodalomba nagyon mélyen, nem jön rá az ilyen turpisságokra, pedig van néhány.


Diszkosz: szerintem Salx Narval ezekre gondol: [link] elvileg van magyar beszerzési forrás is. Ha megnézed a képeket, van 3 vadas színváltozat is (én ezekre szoktam csorgatni a nyálamat, amíg rá nem jövök, hogy picur jószágokkal sokkal jobban kijövök).


Altumokra visszatérve, szerintem jobban jársz, ha külföldi fórumokon keresgélsz. Nemcsak 4-5 pH, 0-5nk, hanem 28-32°C (sok trópusi hal ilyen hőfokon már puhára fő) és élő eleség.

Salx Narval említette a kémiai szűrést: ilyen pH és nk mellett alig élnek meg a baktériumok - beleértve a biológiai szűrésért felelős nitrifikáló baktériumokat is. Ez neked a gyakorlatban 2 dolgot jelent:

1. Nem hagyatkozhatsz (kizárólag) biológiai szűrésre

2. Alacsony pH-nál alig van jelen baktérium --> a halaid immunrendszere sincsen felkészülve rájuk. Így az a betegség, amit egy átlag halnál részegen, csukott szemmel kikezelsz, őket pillanatok alatt elviheti.

Ehhez ez lenne a beugró: [link]

Vad "angyalhalas" fórum: [link] de a simply discusok is jártasak a témában: [link]


Annyi szerencséd lehet, hogy a fekete vizes akváriumok külföldön kezdenek elterjedni. Hála az internetnek, meg mondjuk a Tannin Aquaticsnak, akik ráálltak arra, hogy akváriumban használható, patika tisztaságú botanikai izéket (levelek, ágak, kérgek, termések stb.) áruljanak, akár fajra vagy biotópra bontva. Ha ezt EU-n belül is felkapná valaki....


Én is azt tudom javasolni, hogy mielőtt fejest ugrassz egy ilyen nagy és nehéz projektbe, szerezz akvarisztikai tapasztalatot! Nevelj élő eleséget, lágyíts vizet, tanuld meg felismerni a stressz jeleit, a gyakori díszhal betegségeket (nem véletlenül hívják őket gyakorinak) stb.

2019. nov. 23. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszaitokat. Hát nekem volt szerencsém F1 és F2 példányokkal találkozni, de sajnos még fiatalok voltak ezért meg sem közelítették a kifejlettek meg a vadak szépségét. Az államokban sokan tenyésztik már azt tudom, se szerintem EU-ban is lesz egy pár megbízható forma mire annyi idős leszek hogy lesz pénzem ilyesmikre.


Igen én is hallottam 8ph-ra akvarizált diszkoszról, elvileg a német tenyésztők érdeme, ez is iszonyatosan jó téma annyi minden érdekes van!

2019. nov. 23. 19:05
 6/6 anonim ***** válasza:

Nem tarthatók együtt agresszív vagy temperamentumos halfajokkal mint pl ngy tarka páncélosharcsa(azaz a torokátum harcsa), plecó, Frenatusok, vagy stendhal-hal nem mehet melléjük.

Zebradánióval, razborákkal. meg ancikkal meg kolibrihallal jól kijönnek, de nem az igazi az se.

legjobb más fajtájú társaság melléjük neonhalak és/vagy feketeneonok Nekem 10 feketeneon és 10 közönséges kékneonhal van melletük, párba vannak, amúgy nekem sem altumjaim vannak, mert szerintem nem szépek a hullámos uszonyukkal, nekem szkaláréim vannak, az is vitorlás, de viselkedésbe és tartásba kb ugyanaz mondható l róluk, mind2fajtemperamentumos hal, pl xifó meg szumi se való melléjük ,mert kifingatnák rövid idő alatt 1mást, A szumiknak, vörös karcsú és más díszmárnafajoknak és egynéhány sügérfélének amúgyis megva az a tulajdonságuk, h szeretnek halfarkakat csipkedni-tépni, és ez komoly bajt okozhat, nemcsak esztétikai problémákat(pl 1-2 ha bele is halhat a csonkításba, ha esetleg a sérülés olyan mértékű).

Sügérfélékközül talán a ramirezi meg a diszkosz jön ki a vitikkel, más nem csak e két faj a sügérekből.

Az altumvitorlás nagyobb testű, magasabb testű mgasága akár 30cmislet, szemben a "kis" szkalárékkal, akinek ehhez képest csak 15-20 cm a magassága, testhosszra meg közel megegyezők, de a hal hossza itt nem olyan nagyon lényeg mert irtómagas a hátuszonyuk, és az egy nekik erősen pi......csányi 50 vagy 100-200 lityós aksiból kb úgy kilógna a hátuszonyuk, mint egy cápáé, kicsi lenne nekik, már egész rövid idő alatt kinőnék a helyüket. Vitiknél inkább kezdjünk 250-es, de legjobb, ha már 300 literes akival, mert gyorsan, pár hónap alatt elérik felnőtt méretüket. És 250-300 liter vízbe már még nagyobb csapat neonhal is bőven elfér mellettük.

Jó vitorlá(so)zást!!!! 23/NŐ (Amúgy 2 évesek a vitijeim meg kb az összes hal, de vettem most két nagyobbacska, nem kicsi, már szinte kifejlett neonkát melléjük, hogy jobban biztonságbaérezzék magukat, ugyanis a neonhal csapathal, nem szeretik, ha túl kevesen vannak, túl sokan meg NEM TUDNAK LENNI, sose lehetnek elegen.)

2019. nov. 24. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!