Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Vízértékek értelmezése?

Vízértékek értelmezése?

Figyelt kérdés
A kis hármas készlettel mértem ma. Összkeménységre 11, karbonátkeménységre 25 jött ki, indikátorcsík 7-es pH-t mutat. Próbálom különböző fórumok, oldalak alapján értelmezni, h ez most jó, nem jó, de már összezavarodtam. Az akváriumban 125 liter víz van kb, bő 1 hete indítottam. Aljzat Aqua basis, rajta Manado, azon kavics. Növények vannak benne (egy Echinodorus, csavart Vallisneria-k, Egeria-k és két picike páfrány, aminek nem tudta megmondani a nevét, akitől kaptam), halak természetesen nem. A már működő kicsi akváriumból tettem át vizet és a szűrőből is mostam az új szűrőbe. Eddig még sosem mértem értékeket, tudom, ciki, most mélyedtem bele jobban, hogy sikerült ilyen nagy akváriumhoz jutnom. Szeretném, ha a növények és a halak is jól éreznék magukat, de most ezek a számok összezavartak. Előre is köszönöm a válaszokat.

2019. dec. 11. 17:54
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
Ne tökölj vele, túl van lihegve ez az egész vízkémia. Magyarországon a csapvíz általában megfelelő akvarisztikai célra különösebb előkezelés nélkül. Legfeljebb a nagyon karsztos vidéken lehet túlzottan kemény a víz, de forralással az is megfelelővé tehető.
2019. dec. 11. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
Nem értek az akvarisztikához, de a változó keménység nem lehet több az összkeménységnél.
2019. dec. 11. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:
Én is úgy tudom,,azért is vagyok összezavarodva. A karbonátot kétszer is megcsináltam, ugyanannyit mutatott.
2019. dec. 11. 18:47
 4/19 anonim ***** válasza:

2.vagyok.

Ugyanabban a mértékegységben kapod meg az értékeket?

2019. dec. 11. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:
A papír szerint a cseppeket kell.számolni és ahány csepp, annyi fok. 11 német keménységi fok és.28 karbonátkeménység jön ki így.
2019. dec. 11. 19:23
 6/19 anonim ***** válasza:

Fordítva el tudom képzelni. Itt is nagyon kemény a víz, de így igen rejtélyes.

Sajnálom. Hátha tud valaki segíteni.:)

2019. dec. 11. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 Skid05 ***** válasza:
100%

A vízmű mit ad meg a weboldalán (ivóvíz értékek)? Nátrium van a vízben szerintük? GH-ra mit írnak? Ez így durván szikes víz, már-már irreálisan az. Ha neptun tesztet használsz akkor a dupla indikátoros a GH (összes), a szimpla a kH (karbonát)... merthogy fordítva reálisabb lenne a manado emeli a GH-t egy ideig.

A kh teszt ph alapú, minden karbonátot bemér, a GH viszont csak a kalcium- és magnézium karbonátot méri, ebből adódik az anomália. A magam részéről a pH-t hanyagolnám amíg a másik kettő nem tisztázott.

2019. dec. 11. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:

A papír szerint csináltam, a két féle cseppel jött ki a 11, az egyfélével a 25.

A vízmű szerint

ammónium <0,05mg/l

nitrit 0,05mg/l

nitrát 0,9mg/l

vas 0,11mg/l

mangán 0,03mg/l

összes keménység 20 CaO mg/l

klorid 17,2 mg/l

szulfát <30 mg/l


Ez minden, amit megadnak, áprilisi mérés.

2019. dec. 11. 20:01
 9/19 Skid05 ***** válasza:
100%

Alföldi vagy? Ott van nem egy település, ahol brutál szikes a víz. A vízmű szerint 2 nk a GH az induló oldalon (a 20 mg/l CaO ezzel egyenértékű), ezt vélhetően a manado megemelte 11-re kapásból. Ha ez stimmel – és ezek szerint több mérés is hasonlót igazol – akkor trópusi élőlények – legyen szó növényről vagy állatról – tartásához ezt nem ajánlanám a magam részéről.

Hatalmas a különbség a GH és a kH értéke között, ez annyit takar, hogy állandó keménység (szulfát, klorid) kb nincs a vízben, ami van az mind nátrium alapú karbonát vegyület, amaz pedig megnehezíti a kalcium, a magnézium és a kálium felvételét, holott mind3 lételem az említettek szervezetében. 125 literről lévén szó RO-vízzel orvosolható a dolog hosszabb távon, esetleg kevésbé kényelmesen esővízzel ha lenne egy fix forrásod és megszűrnéd.

Kipróbálhatod mi lesz a növényekkel, ha egytől-egyig stagnálnak tápozás ellenére hetek múlva is akkor ez újabb bizonyíték a szikes problémára.

2019. dec. 11. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:
Igen, Alföld. Most néztem, a másik akvában 5-25 értéket ad. Abban xifok, zebradániók és két páncélosharcsa van már évek óta, szépek, aktívak. Érdemes lenne valamilyen.vízkezelőt.is bevetni most az elején? Később pedig más vízzel cserélnék.
2019. dec. 11. 20:47
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!