Weboldalunk cookie-kat használhat, hogy megjegyezze a belépési adatokat, egyedi beállításokat, továbbá statisztikai célokra és hogy a személyes érdeklődéshez igazítsa hirdetéseit. További információ
Főoldal Belépés/Regisztráció Egy véletlen kérdés Facebook

Kategória: Állatok » Halak, akvarisztika

A kérdés
Tommy1979 nevű felhasználó kérdése:

150 Literes akvariumot uzemeltem be a mar mukodo 54 literes mellett. Megjelent a barna alga.4 hete megy. NO2, NO3 rendben, PH rendben. Vegyszer rendben noveny tapszer, bacik, vizelokeszito minden?

Halmennyiseg ok. Teszt mindent ok ra mutat. Azt olvastam valoszinu keves a feny. Eddig benne van a gyari 2x 7,7 W os Eheim LED.6500K vak es 810lm. Azert gyorsan rendeltem hozza EHEIM powerLED daylight 16W.1920 lm elvileg. Segitseg. Mit rontok el? Hal mennyiseg rendben van: 3db Harcsa (uveg tisztito 4-5 cm),5 fenek tisztito (2 cm, ) 5 Guppi,3 Platti,2 suger (kicsi 3cm ),15 neon. Tapszer novenyeknek van, kulso szuro jon. Eheim eXperience 250. a kicsi akvarium rendben van a nagy erdekes algasodik. A nagyban a vilagitas elvileg 120lm/W tud.

Keress kérdéseket hasonló témákban: akvárium, hal, Aquarisztika

márc. 26. 19:46  Privát üzenet  

A válaszok

Néhány észrevétel:

ha új üveggel és talajjal indítottál akkor ebben a szakaszban a barnamoszat belefér kategória lenne…

viszont…

a fény még így sem sok, 24 lm/l ha jól jött át az infó, ez néhány növénynek elég, de a legtöbbnek még nem, pláne, hogy a ledek miatt a kék spektrum is némileg túlsúlyban van.

Milyen növényekről van szó? itt van néhány hátha: [link]

fejlődtek az elmúlt 1 hónapban?

A másik, hogy az nitrogén-vegyületeket mivel mérted? csíkteszt? cseppteszt? merthogy a moszatok jelenléte utalhat szabad ammóniára a vízben, tekintve, hogy 4 hetes az akva és ekkora faunát pakoltál bele az lenne a meglepő ha oké lenne a víz. Gyanítom, hogy vmi gyorstesztről lesz szó a „Teszt mindent ok ra mutat. „ alapján, viszont túl nagy hitelt nem adnék neki.

mit jelent, hogy rendben az no3 a teszt szerint?

mit jelent, hogy a „Vegyszer rendben„?

milyen növény tápszer és hogyan adagolod?

„kulso szuro jon”? Akkor a „jon” az jó vagy jön? Ha jön akkor most mi van? Ha jó akkor milyen töltet van benn, miként tartod karban?

miért vannak sügérek a többi hal mellett?

vízcsere?

A növényekről töröld le a moszatot, mert elzárja a fénytől a színtesteket.

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 88%-ban hasznos válaszokat ad.
# 1/8Időpont márc. 26. 20:14 Privát üzenet
Agonoize nevű felhasználó válasza:

kevés a fényerő vagy ha új akvárium akkor az ammónia szint megnövekedett azért lehet.

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 66%-ban hasznos válaszokat ad.
# 2/8Időpont márc. 26. 20:16 Privát üzenet

Nekem is lenne pár észrevételem.

Ha 1 hónapja indítottad, negyed ennyi halnak kéne benne lenni.

Ez így borotva élen táncolás, ilyen durván ilyen gyorsan leterhelni a vizet! A megugrott ammónia pedig minden algának kiváló táptalaj.

Mert ugye a 3 hét bejáratási időt így úgyis ki kel várni, tehát ezek a halak 1 hét alatt kerültek be!

Vagy ha nem 1 hét alatt, akkor meg a 3 hét nem volt meg. Ugyanaz a végeredmény, kockáztatod az életüket.

A vegyszer szó említésre méltó, ha csak a felsoroltakat használtad, az rendben, más viszont nem kell!

A barna alga több okból is lehet, de leginkább egy friss akváriumnál teljesen természetes, pláne úgy, hogy 1 hónappal az indítás után ennyi hal van, konkrétan elkerülhetetlen.

De ha rendbe jön a víz, kialakul az egyensúly, akkor ez magától elmúlik.

A kevés fény meggyőződésem, hogy nem okoz barna algát, nekem egyszer 0,6 w/l-nél gyűlt meg vele a bajom. Akkor is azokon a felületeken, amit közvetlenül ért a fény, még csak véletlenül se az árnyékos részeken. 0,2 w/l-nél meg azt se tudtam mi az hogy barnaalga.

Ettől eltekintve, 99% hogy közelébe sincs a fényerőd annak, akit a gyártó mond. Sajnos más szetteknél (juveles szaroknál) is észrevettem már ezt, teljesen légbőlkapott számokat írnak oda.

A legjobb hatásfokú ledek érik el, vagy esetleg haladják meg a 100 lument wattonként.

Van ennél erősebb is, van ami tudja a 120 lument, ezek speciális power ledek, elég kevés esély van rá, hogy egy akváriummal együtt adott világításba ilyeneket tennének. Bár talán még az eheimből kinézem.

Ez a növényeidet fogja érinteni, majd meglátod, hogy viselkednek, a led lefelé adja le az összes fényt, 120 fokban, ez mindenképpen előny, mind emellett ha van fényigényes növény, az nem biztos hogy megmarad.

A barna alga meg egyelőre idő kérdése, az akvarisztikához azért ennél jóval nagyobb türelem kell.

Ne változtass össze vissza ámokfutás szerűen, várd ki, hogy lecsengjen ez a dolog, aztán ha makacsnak bizonyul, akkor lehet itt ott változtatni, de akkor is adj időt annak, hogy beérjenek ezeknek a változtatásoknak a hatásai, különben nem fogod tudni, mi használ.

Ja, még csak most olvasom, hogy most fog jönni a külső szűrő?

Hát... hidd el, hogy a barna alga most a legkisebb gondod! És nem vagyok hajlandó hinni a teszteknek, hogy minden rendben a vízzel.

Egyébként ha majd a külső szűrő beüzemelése után másfél hónappal nem fog csökkenni a barna alga, majd akkor lehet a szűrőbe tenni kúra szerűen valami kémiai szűrőanyagot, pl valamilyen szilikát megkötő granulátumot.

De egyelőre üzemeld be a külsőt, az érjen be, utána kezdjen el dolgozni, ez minimum 1 hónap, és majd utána meglátod.

A válaszíró 77%-ban hasznos válaszokat ad.
# 3/8Időpont márc. 27. 05:31 Privát üzenet
Nem tudom amúgy miért tartja magát ennyire szilárdan ez a sztereotípia, hogy ha barna alga, akkor kevés a fény. Talán azért, mert ez egy egyszerű "szabály". De ez rég megdőlt, nincs hozzá köze.

# 4/8Időpont márc. 27. 05:33 Privát üzenet
A kérdező kommentje:

Koszonom szepen a valaszokat....ezek nem a kifejezett nagy sugerek hanem a kicsi (kek szinu ) nem tudom pontosan hogy hivjak itt kint. Azert tettuk a nagyba, mert a kicsibe szulettek guppik es most neveldeben vannak..korabban felzabaltak az osszes kishalat.

Vissza a temahoz, tesztcsikkal merek illetve egy App van a telefonra letoltve es fenykep alapjan mondja meg a Telefon mi ujsag...ezert vettem tesztcsikot is, jobban hiszek a szememnek.

A kulso szuro napok kerdese es itt lesz, be is uzemelem, vettem bele lavakovet is szurokent illet bio cuccokat. Bocsanat az ekezetek hianya miatt nemet a gep.

elvileg a vilagitasom 7,7w ,810lm, per led..6500K. Ez van a kicsibe. sztem nagyon keves, bar a kicsi 50 literes nagyon jol nez ki.

A nagyhoz most vettem a 16w os ellenben 120lm/W 6500 Power led et...erkezik a napokban szinten.

nem ertem miert ad az eheim gyarilag a 150 literes aksihoz 2x7,7 watt led-et....

A halak elvileg jol vannak, megkerdeztem az eladot is azt mondta ( csepteszt alapjan ), mehetnek bele a halak es ennyi meg igaz a hataron van de belefer.

# 5/8Időpont márc. 27. 06:29 Privát üzenet
A kérdező kommentje:

Ez a noveny link nagy segitseg volt, koszonom.

szoval: elvileg olyan novenyeim vannak amiket konnyu tartani, igy is vettuk oket...pl amazonasi kardfu...megis par levelen latok barnasodast....es erdekes..a dekon pl keramia vagy fa..vannak zold alga foltok is...

# 6/8Időpont márc. 27. 06:37 Privát üzenet

Alaptétel, eladónak sose higgy!

Nem mondom, hogy 1 millióból 1-szer nem lehet igaza, de alapvetően az eladáson kívül nem értenek máshoz, csak hogy magabiztosan előadják magukat.

A lávakő egyébként szintén parasztvakítás.

Matrix trop, substrat, bio-rio, seachem matrix... ezek ilyen "bio cuccok". :)

# 7/8Időpont márc. 27. 12:31 Privát üzenet
Amúgy az eheim honlapján azt írják, ehhez a szűrőhöz alapból adnak substrat-ot. Az nem rossz cucc. Amellé kb csak szivacs kell. Alap esetben. De sokféle kémiai szűrővel ki lehet egészíteni.

# 8/8Időpont márc. 27. 13:50 Privát üzenet

Értesítsünk róla, ha új válasz érkezik? Válasz küldése

Kapcsolódó kérdések
Ha rendben van az étrend sulyzos edzes mellett akkor nem kellenek zsírégető gyakorlatok ahoz, hogy le adjam a zsírfelesleget? ( augusztus közepére le kellene adnom)
2. Baba szulese gond nelkul ment? Terhesseg is rendben zajlott az alabbi dolgok mellett?
Az lehetséges, hogy normális vérnyomás és pulzus mellett nincs teljesen rendben a vérkeringésem?
Ovszer helyes hasznalata mellett lehet teherbe esni? Nem csuszott le, nem szakadt ki, minden rendben volt.
Ezt ettem ma napi egy óra (aktív) edzés mellett - rendben?
Pco betegek! Metformin szedése mellett milyen gyorsan estetek teherbe? Meddig kellett szednetek a gyógyszert terhesen? Minden rendben volt a babával?

Kérdések az Állatok rovatbólKérdések a Halak, akvarisztika rovatból

Minden jog fenntartva © 2020, www.gyakorikerdesek.hu | GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | WebMinute Kft. | Kapcsolat: info (kukac) gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!