Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Akvaristák. Hogyan rendeznétek...

Akvaristák. Hogyan rendeznétek be egy realisztikus édesvízi akváriumot?

Figyelt kérdés
Terrarista vagyok, de gondolkodom azon, hogy szeretnék egy akváriumot. Szeretem a naturalisztikus berendezést, ami visszaad egy valós élőhelyet, mintha kivágnánk egy téglalapot a természetből. Hogyan építenétek fel egy ilyet, tartozékok, berendezés és halak, növények terén? Mindegy milyen fajta, mert érdekelne többféle lehetőség is, csak édesvízi legyen.

2020. szept. 15. 19:11
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
100%

Tudom, hogy én vagyok az elitista szar alak, de nekem a biotóp az még mindig egy specifikus élőhelyet jelent, tehát nem "Ázsia" meg "Dél-Amerika", hanem a "Rio Negro felső folyása". Attól, hogy nekem van egy bettám (Thaiföld), egy marék vörös karcsú díszmárnám (Sri Lanka) meg párduccsíkom (Indonézia) nem mondhatom el magamról, hogy biotópom van. Lásd még:

- [link]

- [link] (minden évben van külőn biotópos kategória)

- [link] biotóp és fajok ökoszisztéma alapján

- de a seriouslyfish leírásai is tök jók.

Innentől kezdve meg beleugrottál egy feneketlen kútba XD


Ha kezdő vagy, inkább ismerkedj az akvárium működésével, a biotópos vadulás legyen inkább távlati cél, némelyiket könnyű kivitelezni, némelyik komoly szaktudást igényel. A bolti halak meg leginkább nagyüzemi tenyésztésből jönnek, nagyon erős ösztöneik vannak, nagyon pontos igényekkel, de a biotópjukat pont annyira ismerik, mint egy mack snow raptor leopárd gekkó.


Nekem ami mozgatja a fantáziámat:

- hegyi pataki biotópok (google: hillstream biotope)

- fekete vizes (ágas, lehullott leveles - terméses) biotópok, ilyeneket Ázsiában és Dél-Amerikában is találni.

Csak egyik sem egyszerű műfaj


Ami még népszerű / érdekes lehet szerintem:

- afrikai nagy tavak sügerei (ezek eleve biotópban működnek, pl. Malawi tavi sügerek)

- ezen belül is külön érdekesek lehetnek a csigasügerek

- dél-amerikai törpe sügerek

- vitorlás halak, szintén dél-amerika (néha előkerül belőlük vad változat)

- kalászhalak (Ausztrália, Új-Guniea magasságában)



Ami új lehet neked, mint terraristának a szűrésen túl: több faj együtt tartása.

2020. szept. 15. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
100%

Az európai az hideg vizű, más kategória, más típusú halakkal, merőben más igényekkel, mint a trópusiak.

Nyilván arra költöd a pénzed amire akarod, de én személy szerint nagyon nem ajánlom ezt a vonalat.

2020. szept. 16. 05:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:

8-as, értem én, hogy azt írtad, de én meg arra akartam kilyukadni, amit a 11-es írt.

Hogy ha példát kell mondani biotópra, hogy mit nem lehet összerakni, akkor szerintem egy apistogramma meg egy guppi nem jó példa, mert túl egyértelmű, túl nyilvánvaló.

Az egyik dél-amerikai feketevizes hal, a másik meg inkább közép-amerika, mexikói-öböl, félsós vízi hal.


Szerintem jobban rámutat a biotóp lényegére amit a 11-es írt, hogy pl valaki összerak egy délkelet-ázsiai akváriumot, a felső rétegbe tesz gurámikat aljzatlakónak mondjuk csíkféléket.

Nincs ezzel baj, meg is férnek együtt, de azért a természetben az egyik 50-szer akkora áramlásban éli az életét mint a másik, szóval a biotóp jelzőt itt elég óvatosan használnám.

2020. szept. 16. 06:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 Tevenyereggyarto ***** válasza:

#11

“tehát nem "Ázsia" meg "Dél-Amerika", hanem a "Rio Negro felső folyása"”


Mivel én írtam elsőre ezt a “Dél Amerika meg Ázsia” dolgot ezért hogy is mondjam, kicsit “megszólítva” érzem magam.

Egyetértek, az igazi biotóp az tényleg egy adott kontinensen belül is egy “kisebb” területre koncentrál. Én is csak nagyon nagyvonalakban vázoltam fel ,hogy az egyes földrészeken mire lehet számítani. Viszont ha van egy kezdő akvaristánk aki elsőre biotópot akar akkor szerintem kezdésnek az is elég ha legalább egy földrészről vannak a halak mégha nem feltétlenül ugyan olyan folyószakaszról. Így kicsit könyebben elkerülhető az ,hogy két faj vízigénye ne térjen el nagyon, pl: egy dél amerikai patakból/ folyóból és egy szintén dél amerikai tóból/ lassú folyóból származó halaknak az igényei általában jobban egyeznek mint egy dél amerikai patakból/ folyóból és egy afrikai tóból származó halaké.


Kicsit Off:

Az #1-es kommentet törölték még az elején. Ő biotópnak azt ajánlotta ,hogy legyen benne használt koton, eldobott ruhanemű, petpalack stb mert ma már így nézne ki ha “kivágnánk egy darabot a természetből”. Szóval az #1-esre tett megjegyzésem már érvénytelen :c, ne hari Törpe, neked ment a zöld.

2020. szept. 16. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 Zöldfülű Törpe ***** válasza:
Hát persze! Én is olvastam azt a bizonyos választ. Majdnem jelentettem is aztán mégsem. Ezek szerint valaki megtette helyettem, de fel sem tűnt hogy már törölve van.
2020. szept. 16. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
12#-eurázsiai biotóp= talajépítő gombák- rendszertáp algák- nitrifikáló baktériumok összehangolása, "kórusba szervezése". Négy évszakos vadállatok, vadnövények megszelídítése. Pofon egyszerű.
2020. szept. 17. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
100%

Kicsit, megkésve, most olvastam bele a válaszokba, és most tűnt fel egy kérdés, kell e UV.


Hát nem, ez nem terrárium. :D

Léteznek szűrők, amikben van uvc, sterilizálásnak, de ez rendszeresen használva rendkívül kártékony tud lenni. Kúraszerűen lehet használni egysejtűek elszaporodása esetén, gyakorlatilag germicid cső elven működik.

De még kúraszerűen is körültekintően kell használni, mert az elhalt egysejtűek ottmaradnak a vízben, és bomlásnak indulnak, szóval ez sincs meg következmények nélkül.

Én több mint 30 éve akvarizálok, voltak időszakok mikor egész mélyen is belemerültem, de soha nem használtam ilyet, talán egy kicsit ez rávilágít arra, mennyire fölösleges.


UV már csak azért se kell általános világításra, mert pár mm után elnyelődik a vízben, szóval atom fölösleges lenne.


Rátérve arra, ami viszont kell:

Megfelelő spektrumú fény , amit a növények tudnak hasznosítani fotoszintézisre, ez kb 430-450, és 650-750 nanométer közötti kék és vörös tartomány, és ezt kell kiegészíteni annyi zölddel, hogy az összkép egy semleges, színhelyes, jó színvisszaadású fény legyen.

Egy leegyszerűsítve azt jelenti, hogy általános világításra az esetek többségében megfelel egy 860-865 jelzésű fénycső.

Tehát 80% fölötti színvisszaadás (ezt 3 sávos fénycsövek tudják) és 6000-6500 kelvin színhőmérséklet.

2020. szept. 17. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!