Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mit csinálok rosszul?

Mit csinálok rosszul?

Figyelt kérdés

Két halam hasvízkóros lett (víz tetején kapkodják a levegőt, hosszú átlátszó széklet).


Az akváriumom adatai:

- 450 literes, ebből 60 liter aqua substrate pro aljzat

- eheim 2078 és egy régebbi eheim, összesen 12 liter szűrőtérfogat (mátrix, purigen, kerámia). Az eheim 2078 két hónapot ment üresen az akvárium indítása előtt, hogy beálljon a bacikultúra, a 2.-at járatás nélkül kötöttem be egy hónapra rá.

- co2 2 bubi/másodperc, reaktorral, napi 6 óra

- fény 0,86 w/liter, napi 7.5 óra

- táp green aqua koppincs egy akvakertészes vegyésztől, napi 15 ml macro, 13 ml micro (gyári adagolás ajánlás), carbo 5 ml/nap

- nagyon sok növény, főleg rotala fajták, bucek, hygrophilak

- másfél-két hónapja indítottam

- vízcsere 3 naponta 30%, az elején 2 naponta volt, + foszfát adagolás, ezt most 4 napra igyekszem venni, mert kezd beállni az aktív talaj



Lakók:

- 28 neon (30 volt, egy elpusztult a telepítéskor, egy az új szűrő bekötésekor)

- 30 villásfarkú törpe kalászhal

- 6 corydoras pygmaeus

- 4 géb.

- 10 red cherry garnéla.



A probléma ott van, hogy amikor bekötöttem a 2. szűrőt, azt nem járattam előtte üresen, viszont volt az aljában valamennyi víz. Azon gondolkodtam, hogy átmosattam előtte a szűrőt, de lehet, hogy ammónia gyülemlett fel benne, és a szűrő bekötésekor beengedtem a vízbe.


A másik tippem, hogy nem mulmozok, (nem érkezett meg a mulmozóm, jobb híján még nem csináltam rendesen), és a mulm felgyülemlett. Az elrohadt növényi részeket ki szoktam szedni, szóval vagy túletetek, vagy a mulm.

Plusz egy probléma lehet, hogy pár napja sokat nyúlkáltam a vízbe, lehet, hogy stresszeltem a halakat.


Vagy így vagy úgy, valami baj lehet. Ammóniát, nitrátot nem tudok mérni. Úgy voltam vele, hogy a kezdeti sűrű vízcserék miatt eleinte felesleges. Na most. Két furcata produkálja a fent leírt tüneteket, el fognak pusztulni 1-2 héten belül. Szerintem hasvízkór.


Mi lehet a kiváltó ok? Túl sok táp? Ammónia?



2020. nov. 25. 14:00
1 2 3
 1/24 A kérdező kommentje:
Még az eszembe jutott, hogy a furcatáknál a szállító a kérésem ellenére kb. 20 hímet és 10 nőstényt hozott, és mindkét beteg hal nőstény. Lehet, hogy a hímek nagyon hajtják és stresszelik őket? Eddig nem tűnt fel, mert nagyobb csapatnál inkább mindenki együtt úszik, de lehet, hogy ez van mögötte.
2020. nov. 25. 14:06
 2/24 Zöldfülű Törpe ***** válasza:
100%
Először is az ötlött a szemembe, hogy nincs a szűrőben szivacs. Pedig az kellene. Ennyi hal mellett biztosan szükséged van ennyi macrora? Jó lenne mérni nitrátot. És a növények...most így hirtelen az ugrott be, hogy ezek nem túl gyorsan nőnek. Van esetleg stem növényed?
2020. nov. 25. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 A kérdező kommentje:

Van benne perlonvatta és szivacs is, csak nem tartottam fontosnak megemlíteni.

Van, a rotala is stem növény. Rotalából van 5 fajta, ezen kívül van bacopa, két ludwigia, hygrophila difformis és alternanthera fajok is.


A macro lehet, hogy sok, mennyit vegyek vissza belőle?

2020. nov. 25. 15:24
 4/24 Zöldfülű Törpe ***** válasza:
100%
Nem ismerem a GA tápokat de általában igaz az hogy indításkor a gyári ajánlás felével kell kezdeni és úgy kell felfelé titrálni. Figyelni a növények reakcióját, kb. 2 hét kell egy-egy változtatás után, hogy látszódjon a hatás.
2020. nov. 25. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 Zöldfülű Törpe ***** válasza:
Ja, és a talajporszívózás hiánya is gond lehet.
2020. nov. 25. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
56%
2-honapja indult és rothadó növények, nagy mennyiségű mulm??? Csak az a jelentéktelen apróság maradt ki hogy mit esznek a halak.
2020. nov. 25. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 Salx Narval ***** válasza:
100%
Én egy ekkora akváriumnál ilyen gyakori vízcserék mellett sem foszfátot, sem macro tápot nem adagolnék. A táptalaj a halak anyagcseréje, a halkaja maradék, a gyakori vízcsere, a co2, a micro táp szerintem bőven elég. A purigent viszont kivenném a szűrőből mert a biológiai szűrés ellen dolgozik és csak úgy belógatnám vagy egy kis belső szűrőbe tenném amiben max mechanikai szűrő van még mellette. A beteg halakat tedd tiszta vizű karanténba egy kevés keserűsó mehet a vizükhöz 10-literenként egy kávéskanálnyi ( ez segít eltávolítani a sejtközi vizenyőt). Stresszoldásként mehet az akváriumba némi növény, műnövény és érdemes takarni is. Esetleg próbálkozhatsz SERA Bactopur Directtel de nagy reményeket ne fűzz hozzá. Figyeld a többit is de remélhetőleg nem járványszerű a betegség. A purigen milyen állapotban van ez jelző értékű lehet?
2020. nov. 26. 05:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 A kérdező kommentje:

Narvál, muszáj foszfátot adagolni, mert az aktív talaj beálláskor leszívja tökéletes 0-ra. (foszfátot mérek, azért adagolom).

Köszi a purigenes ötletet! Még fehéres egyébként ,nem merült ki.

2020. nov. 26. 17:52
 9/24 A kérdező kommentje:
Hatos, amikor az emers növények submerssé változnak, lerohadnak a meglévő leveleik. Utána ami nő az már egészséges.
2020. nov. 26. 17:53
 10/24 A kérdező kommentje:
Ja, és fagyasztott kaját kapnak, napi fél kockát. Mysis, rákikra, vörös szúnyoglárva. Van még granulátum is.
2020. nov. 26. 17:53
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!