Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Vízcsere nélküli akváriumról...

Vízcsere nélküli akváriumról valakinek tapasztalatok?

Figyelt kérdés

Ez nem kezdő akvaristáknak való dolog, a rendszeres vízcserék egy normális, általános elvek alapján felállított akváriumnál elengedhetetlenek!!


Olyan akvárium, illetve akváriumok indításában tervezkedek, amelyek kihasználják a természetben is lezajló nitrogénciklus folyamatait és ezzel mellőzhetővé teszik a vízcserék végzését. Itt két fő folyamatot szeretnék az akváriumban alkalmazni:


Nitrát, nitrit, ammónia + fémsók eltávolítása = növényi növekedés és ennek eltávolítása


Nitrát nitrogéngázzá alakulása anaerob (anoxikus) talajrétegekben denitrifikáló baktériumok tevékenysége által


Ezen folyamatok párhuzamos alkalmazásával kívánok egy olyan mikro ökoszisztémát megteremteni, amelynek inputja kizárólag a haleledel, outputja pedig az eltávolított növényi részek lennének.


Ezt a következő jellegek tennék lehetővé az akváriumra nézve:

- intenzív megvilágítás

- nagy, fejlődő növénytömeg (+ úszó növények)

- alacsony halmennyiség (így alacsony etetés)

- 8-10 cm mély talaj a denitrifikációnak (homok + (még kérdéses) szerves anyagokban alacsony virágföld (walstad módszerrel ellentétben, hiszen ez gyakran ereszt magából bomlásból eredő nitrogénvegyületeket)

- motoros belső szűrő a nitrifikációnak + a pangó víz kialakulása ellen.

- rendszeres mérések a nitrátra


Ezt elsőként egy kísérleti, 30 literes akváriumban tervezem alkalmazni 3db endler guppival (illetve további tápanyagbontóként garnélával vagy csigával) majd amennyiben sikeresnek bizonyul a rendszer alkalmazom a nagyobb akváriumaim esetén is.


Vizet terveim szerint azért fogok cserélni, azonban a heti 25-30% helyett lényegesen alacsonyabb rendszerességgel és arányban is kevesebbet.


Akinek van tapasztalata ezen módszerekről, vagy hasonlóan működtetett akváriumról, örömmel fogadnám tapasztalatait és esetleges tanácsait. A hobbi legszebb része szerintem a folyamatos tanulás és tapasztalatszerzés, így hálás lennék, ha megosztaná velem a tudását aki rendelkezik azzal.



2021. febr. 14. 10:12
 1/10 anonim ***** válasza:
97%
Harminc literesben szerintem nehéz lesz belőni,én 80 linternél kezdeném tesztüzemben csigákkal és labirint halakkal
2021. febr. 14. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
97%
én is azt mondanám, hogy minél kisebb annál könnyebb felborítani az egyensúlyt.
2021. febr. 14. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Tevenyereggyarto ***** válasza:
97%
30 liter s 3 guppi meg csigák s garnélák? Hát az nem éppen alultelepítettnek indul. Ugyan azt tudom mondani mint az első 2 válaszoló, inkább egy nagyobb 80 liter körüli akvával kezd. Kevés hal, sok növény stb s meg lehet csinálni úgy ,hogy ne kelljen rendszeres vízcsere. Bár nem tudom ,hogy intenzív világítással működne-e mert oda már nem ártana CO2 beoldás, hozzáillő növénytápozás (s ugye a tápot sem nyomhatod a végtelenségig vízcsere nélkül). Szerintem inkább egy passzívabb megközelítésben kezdj, mondjuk amolyan low tech szinten közepes fényerő, igénytelen de jó növényzet ami akár megél puszta haltrágyán is stb. Ha nem telepíted túl s van bőven nitrátszerető növény akkor nem lesz gond, elég lesz csak az elpárolgott vizet pótolni (lehetőleg 0-ás vízzel).
2021. febr. 14. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Skid05 ***** válasza:
97%

A vízcsere nélküli balansz akkor jöhet lére, ha feltételezzük, hogy nincsenek halmozódások az akvában. Ezt önmagában a nitráttal megoldani sem egyszerű, bár véleményem szerint a megoldás nem a denitrifikációban keresendő egy zárt mikroökoszisztémában, hanem a fauna-flóra arányainak belövésén utóbbi javára, azaz annyi nitrát (és minden más) termelődjön, ami (közel) maradéktalanul el is fogy. Ezt a Walstad féle vonal is alkalmazza, de a kisebb üveg kisebb növénytömeget jelent, következésképp minél kisebb az akva annál nehezebb a dolgod. A denitrifikációval szűrőakváriumokban szoktak kísérletezni, a vízinövények gyökérzetének és az ott élő nitrifikálóknak is oxigén kell, ellenkező esetben berohad az aljzat és metánt fogsz gyártani ipari léptékben.

Az intenzív megvilágítás teljesen ellentmond a tervnek elvégre pont a fent említett tökéletes balanszot fogja felborítani. Rengeteg kémiai energiával bombázol egy alapvetően minimális tápanyagokra (a táptalaj raktár ugyan, de a vízbe is kellenek tápanyagok mert a legtöbb vízinövénynél a víz a priorizált forrás, úszó növényeknél nyilván kizárólagosan) kitalált rendszert. A virágföldben makro tápanyagok vannak, tehát a minimális haltrágyából keletkező, vízben lévő mikroelemek fogják diktálni a fejlődést, mint szűkös erőforrások. A fotoszintézis alapkövéről a co2-ről még nem is beszéltünk. Beláthatóan ahol szűkös erőforrások egyáltalán léteznek, oda nem kell energiacunami, mert be fog durranni a víz záros határidőn belül. Ha a makrofitáknak kevés a tápanyag, majd más hasznosítja (algák, infuzóriumok…).

Szóval meglátásom szerint nagyobb víztömeg (75+ l), diszkrét fényerővel (0.25-0.3 w/l) jobban hangozna.

2021. febr. 14. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a szuper válaszokat!


Az intenzív megvilágítást a walstad akváriumok esetén alkalmazott napfény /ablakba helyezés miatt tartottam szükségszerűnek, de akkor változtatok ezen, és moderált, low tech vonalon alkalmazott fénnymennyiséggel tervezek.


A denitrifikációhoz szükséges mély talajréteget eszerint teljesen elhagyhatónak tartjátok?

2021. febr. 14. 13:52
 6/10 A kérdező kommentje:

[link]


Egyébként én ezt nagyon érdekesnek találtam, ő kísérleti jelleggel kizárólag békalencsét használva tartott akváriumot 1 éven keresztül, vízcsere nélkül természetesen. Ez adta az ötletet úszónövények használatához.

2021. febr. 14. 13:57
 7/10 Zöldfülű Törpe ***** válasza:
100%

Kíváncsi lennék a 30%-os lepontozóművész ellenérveire...


Én is nagyobb víztömeggel próbálkoznék, de én nem vagyok haladó...

Az erős világítás ellen érvelőkkel egyetértek, s a telepítettségre vonatkozó észrevételekkel is.

A talajt én hagynám vastagabban, és lávakövet mindenképp használnék hozzá, mert az kedvez a bontóbaktériumoknak. Aki másképp gondolja, kérem javítson ki.

2021. febr. 14. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Annak idején hasonlóan indítottam mint a kérdező: 30L, viszont jelentősen

túltelepítve, nitrifikáló szűrő, kb.5%/hét vízcsere. Azóta ebből származtatott a 200L-is amiben nincs szűrő, vízcsere<1% , 5-éve szépen kegyegnek.

Tapasztalataim: a halszar nem teljes értékű növénytrágya, a gravitáció

nem menti meg a talajt a kimerüléstől. A 4-es jól leírta hogy a növények gyökerei nem lehetnek oxigén mentes környezetben, a metán buborékok nagyon irritálóak.

2021. febr. 14. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Köszi a további válaszokat! Nagyon örülök a sok tanácsnak és a tapasztalatoknak! Megpróbálom eszerint alakítani a tervemet!


Pár kérdésem felmerült hozzád utolsó, amire ha lenne kedved válaszolni nagyon boldoggá tenne:


1) Használtál virágföldet a talaj alatt? Ha igen, milyen típust?


2) Milyen növényeket tartottál az akváriumban? Milyen állatokat tartottál az akváriumban?


2) Mennyi idő után tapasztaltad a kimerülés jeleit? A nővényeken jelentkeztek hiánytünetek? Mely mikro/makro elemek fogytak el elsőként?


3) Most milyen karbantartást igényel az akváriumod?

2021. febr. 14. 20:17
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

1) Nagyon régen ültetőtálban, általános virágföldet-> kezdeti robbanás szerű növekedés után, gyökérsorvadás, levélszár törés.

2)közepes igényűeket, valisneria, ördöghínár, anubias, vizikehely.

nano-amanda, küszök, bodorkák, pisztráng ivadékok.

2?) Pár hónap múlva, kezdetben mikroelemhiányok (vas) jelentkeztek de ezeket könnyű volt kezelni, később a nitrogán az már keményebb dió.

3)Ez attól függ ki szerint. Egy akvakertész szerint valszeg szippantós autót. Nálam a mulm, az alga, gomba, anaerobok a rendszer része. Takarítva soha nincs, a víz minőség kontrolálva van, a rendszer biológiai szabályozása a feladat, az egészséges arányok, életterek biztosítása, növény-hal takarmány előállítása több-kevesebb sikerrel.

2021. febr. 14. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!