Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Az algaevő hal miért bántja a...

Az algaevő hal miért bántja a vitorlás halaimat?

Figyelt kérdés
Sziasztok!Ma reggel sajnos arra ébredtem,hogy az algaevő hálam lehúzta a sarokba a kis vitorlás halamat,gyorsan elzavartam viszont addigra már sajnos nem mozgott.A testének mindkét oldalán egy egy piros folt maradt,ahol szívta gondolom.Körülnéztem az akváriumban hogy megtaláljam a másik vitorlásomat és arra lettem figyelmes hogy a növényzetben van uszonyok nélkül szegénykém és ugyan az a piros folt van a testén.Ezek utan mit csináljak szerintetek?Rakjam át az algaevőket egy külön akváriumba?
2022. ápr. 7. 10:13
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:
Köszi szépen a segitséget:)a szűrők mind a kettő belső,sajnos nem tudom a márkájukat mivel nincs meg a dobozza.A kövek azok pont jó méret ezek szerint,hát nem szinezettek,természetes köveknek néznek ki,azt is a boltból vettem .kerámia kiegészítőket hol lehet vásárolni?mert ahonnan én vettem ott csak műanyagok voltak.A halakat nem szeretném elajándékozni,mivel szeretnénk nagyobb akváriumra váltani:)azt elfelejtettem irni,hogy az ancik közül a 2kisebb az nincs meg fél éve,ők ugy másfél 2honapja vannak meg de kisebbek voltak,mostmár nőttek egy kicsit.A kicsikből az egyinek vannak ilyen kis kinövései vagy tüskéi a hátán,szerintem akkor ő fiu lehet:)takaritani ugy szoktuk,hogy a halakat egy kis hálóval átteszük egy másik akváriumba ami kicsit kisebb,arra az időre beteszük nekik a buborékoltatot,kiöntjük a nagy akváriumbol az egész vizet a köveket is kiszedjük és megmossuk és ugyan igy a diszeket.Majd ezután a kövek és díszek visszapakolásával folytatjuk aztán teszük bele a vizet,majd bele a halakat.A szűrőkből a szivacsot 3-4naponta kimossuk,hogy nehogy elduguljanak vagy kevesebb legyen a teljesítésük.
2022. ápr. 7. 13:26
 12/18 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

“a szűrők mind a kettő belső,sajnos nem tudom a márkájukat mivel nincs meg a dobozza.”


Elvileg magán a szűrőn is lehetnek mindenféle infók feltüntetve.


“A kövek azok pont jó méret ezek szerint”


Biztos? Mm-t írtam, nem cm-t csak ,hogy ne legyen félreértés.

Illetve azt nem írtam de nem árt legalább 5 cm vastagon a talaj ,hogy könnyen lehessen bele ültetni meg miegyebek.


“kerámia kiegészítőket hol lehet vásárolni?mert ahonnan én vettem ott csak műanyagok voltak”


Akvarisztikai boltokban ugyan úgy szokott lenni kerámia meg kókuszhéj, de ha nincs lehet rendelni netről is.


“A halakat nem szeretném elajándékozni,mivel szeretnénk nagyobb akváriumra váltani:)”


Hát akkor kelleni fog legalább 300 liter marha erős szűréssel. Viszont még nem tartotok ott, ennyire ne rohanjunk előre.


“A kicsikből az egyinek vannak ilyen kis kinövései vagy tüskéi a hátán,szerintem akkor ő fiu lehet:)”


A fején kellene kinövések legyenek, feltéve ha ugyan arra gondolunk. Keress rá képekre s meglátod.


“takaritani ugy szoktuk,hogy a halakat egy kis hálóval átteszük egy másik akváriumba ami kicsit kisebb,arra az időre beteszük nekik a buborékoltatot,kiöntjük a nagy akváriumbol az egész vizet a köveket is kiszedjük és megmossuk és ugyan igy a diszeket.Majd ezután a kövek és díszek visszapakolásával folytatjuk aztán teszük bele a vizet,majd bele a halakat.”


Na ilyet ne! Tehát szinte havonta teljes restartot tartotok. Normál esetben ez úgy néz ki ,hogy hasonló teljes takarítást jó ha 5-10 évente szükséges. Más esetben a gyakori séma heti max 30% vízcsere talajporszívózással. Semmi halhálózás meg teljes dekor kiszedése.

A ti esetetekben mivel sok a hal mehet heti 2-3 alkalommal 15-30%, vízelőkészítővel kezelt vagy 1 napig pihentetett vízzel. Friss klóros csapvízbe nem rakunk halat.


“A szűrőkből a szivacsot 3-4naponta kimossuk,hogy nehogy elduguljanak vagy kevesebb legyen a teljesítésük”


Ilyet se! Úgy néz ki még nem értitek a szűrő működését. Röviden-tömören nem szó szerint a nyers szivacs szűr (az legfeljebb a mechanikai cuccokat fogja ki) hanem a szűrőben megtelepedő lebontó baktériumok. A halak folyamatosan ammóniát termelnek ami egy nagyon mérgező nitrogénvegyület. A szűrőbacik ezt alakítják át nitritté majd nitráttá ami már kevésbé mérgező. Ennek egy részét felszívja a növényzet, másik részét a részleges vízcserékkel távolítjuk el ,hogy ne halmozódjon fel.

Viszont ezeknek a baktériumoknak legalább 3-4 hét kell ,hogy elkezdjenek elszaporodni a szűrőben s talajban. Azzal ,hogy folyamatosan teljes takarítást csináltok kb lenullázzátok a szűrést minden alkalommal. Normál esetben egy belsőt legfeljebb 3-5 hetente szükséges takarítani. Külsőknél van ami 1 évig elvan. Akkor is az akváriumból kivett vízben kell egy kicsit kinyomkodni a szivacsot. A friss klóros csapvíz megöli a bacikat (elvégre azért van klór a csapvízben ,hogy tisztán, ihatóan tartsa).


Szóval amit tehettek ,hogy 2 naponta mehet 15-30% vízcsere, legalább heti 1 talajporszívózás. A szűrőket ne mossátok ki csak ha már annyira megrakódtak ,hogy alig nyomják a vizet (akkor is úgy ahogy fentebb írtam).


A műcuccokat mihamarabb lecserélni valami normálisakra.


Több mint valószínű ,hogy a szűrést is fejleszteni kell. Bár ha nem ragaszkodtok a sok+nagy halhoz s beszereztek növényeket akkor megoldható a jelenlegiekkel is.


Mérsékelten etessetek (apropó, a kajáról még nem is írtál). Normál esetben heti 6 nap etetés napi 1x, egy nap koplalónap de a ti esetetekben lehet többször koplaltatni.


Az aranyhalakkal kellene kezdeni valamit mert ebben nem maradhatnak viszont szerintem hülyeség lenne nekiugrani egy ~300 literes projektnek mikor ez sincs rendben. Tudom, mondhatod ,hogy “de hát eddig semmi bajuk nem volt”. Igen, eddig.


És mindezek mellett aktívan bújjátok az ajánlott oldalakat!

2022. ápr. 7. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
100%

Az aranyhalaktól szerintem is mindenképp meg kéne válni, főleg ha más halakat is akarsz tartani (ha nem, akkor viszont a többi haltól ami most velük él) . Egyrészt más a hőmérsékletigényük, másrészt újabb kutatások szerint az aranyhal a többi halfajra ártalmas anyagot termel, magyarán lassan kinyírnak szinte bármilyen más halat ami együtt van velük. A méreganyag nem azonnal hat, tehát lehet, hogy akár pár évig is elél az adott hal, mielőtt telítődik vele a szervezete, és te csak azt vennéd észre, hogy akár tökéletes körülmények mellett sem élnek addig a halaid, ameddig kéne nekik. Az összes többit tevenyereggyártó leírta, szerintem mindenben érdemes rá hallgatod, ahogy látom ebben a topicban neki van a legnagyobb tudása, csak gondoltam ezzel az infóval kiegészítem.


By:Macavity

2022. ápr. 7. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
100%

Nem olvastam végig a válaszokat, mert látom elindult valami cunami féle, csak úgy kérdezem menet közben, hogy amúgy az már kiderült, hogy egyáltalán milyen algázóról van szó? Abból a néhány ezer fajtából?

Odáig olvastam, hogy a méretükről volt szó.

2022. ápr. 7. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 Tevenyereggyarto ***** válasza:

#13


“Az összes többit tevenyereggyártó leírta, szerintem mindenben érdemes rá hallgatod, ahogy látom ebben a topicban neki van a legnagyobb tudása, csak gondoltam ezzel az infóval kiegészítem.”


Hát köszönöm az “egósimit” :D Viszont biztos vagyok benne ,hogy nem én vagyok ebben a kategóriában a “legképzettebb”. Vannak páran névvel is meg anonimul is akik összességében többet tudnak mint én :)


Egyébként tudsz linkelni valamit erről a bizonyos “méregtermelésről”? Valami dereng ,hogy egyszer esett szó róla valamikor de ha jól rémlik akkor ott arról volt szó ,hogy az aranyhalak baromi sokat ürítenek amiből rengeteg ammónia lesz (ami gyakorlatilag méreg a halaknak) viszont az aranyhalak valamivel ellenállóbbak mint egy random trópusi hal így később halnak bele, jobban bírják a mostohább körülményeket. Nem minden esetben s belőlük is vannak már kényesebb vérvonalak, de van ilyen.

2022. ápr. 7. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

Alapvetően nem benyalni akartam, csak ez az egyik olyan kategória amit elég gyakran nézek (egyébként hüllőknél találsz meg), aztán úgy voltam vele, hogy ha alátámasztom, hogy jó hallgatni rád, akkor talán nagyobb eséllyel nem rontja el.

Alapvetően külföldi csatornán hallottam erről az aranyhalas dologról (FishForTought), de valószínűleg vagy félreértettem amit mond, vagy neki is rossz információi voltak (pedig egyébként korrekt dolgokat mond), mert most nem találok erről semmit, csak az ammóniás dolgot amit írtál. A konkrét videóra meg nem emlékszem, hogy melyikben volt, szóval bocsi, de nem tudok linket adni.


By:Macavity

2022. ápr. 7. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 Tevenyereggyarto ***** válasza:

#16


Ja, nem úgy értettem ,hogy nyalnál vagy ilyesmi. Szerintem jó az ha adott válaszolót többen is megerősítenek ha igaza van (nem csak engem hanem úgy általában bárkit, én is igyekszek így tenni más kategóriákban is) így a Kérdezőnek is könnyebb dolga van.


Azért köszönöm a csatornát, ránézek. De van egy olyan gyanúm ,hogy az aranyhalak nem tudnak mérget termelni (az ammóniás dolgon kívül, bár azt végül is mindegyik csinálja).

2022. ápr. 7. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
50%
Ez akkor szokott megtörténni, ha az algaevőnek(fajtól függetlenül) nem jut elég kaja, vagy nem elég fehérjedús a tápláléka. Így jobb híján levadássza a halakat.
2022. ápr. 11. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!