Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Miért égette meg a halamimat...

Miért égette meg a halamimat és a növényeimet a 14W-os, 36 cm-es T8-as sun glow fénycső, és hogyan használjam együtt az agua glow-val, hogy ne algásodjon az akvárium? Milyen fénycső lehet jó, az akvárium tetejébe csak egy fér.

Figyelt kérdés
Kb 15 éve van egy 45 literes akváriumom amiben egy 14 kw-os, 36 cm-es T8-as philips fénycsőt használtam, és amely az akvárium tetejében kialakított helyen működött. A fénycső kiégett, kerestem hasonló paraméterekkel másikat:találtam sun glow (70 ux) és egy agua glow (30 lux) fénycsöveket, amelyek paraméterben egyeztek. Az előző fénycsövön nem volt lux érték megadva. Először a sun glow fénycsövet tettem be, de két nap után azt vettem észre, hogy elpusztulnak az évek óta meglévő halaim, és az addig szépen fejlődő növényeim megégtek. Kivettem és betettem az agua glow-t, azóta viszont nagyon algásodik az akvárium. A régi fénycsövet már nem lehet kapni, azt írják, hogy ezeket a fénycsöveket együtt kell használni, de együtt nem tudom használni, mivel egy hely van csak a fedélben, és amúgy is túl erős a sun glow (70 lux)

2022. aug. 22. 08:04
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Gyanítom hogy a 14kw inkább 14w. Ha 15-éves volt akkor biztos hogy a spektruma már régóta eltolódott a vörös felé jelentős intenzitás vesztéssel. A növények táperőforrásainak harmonizálniuk kell a fényerőforrással, ha ezzel a fénycsővel sikerült belőnöd a rendszert az bravúrnak számít. Nade az új fénycső rombolja a növényeket, mindenféle hiánytüneteket okozva ezért a vízben maradnak a szerves vegyületek amiket azelőtt kivontak. Ez okozhatja a halpusztulást. Jöhet a gyakori vízcsere, szűrő turbózás stb. amíg megtalálod az egyensúlyt.
2022. aug. 22. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Nem történt ilyen, hogy bármit is megégetett volna a fénycső!!!

Ezt 100%-osan garantálni tudom!


Az egy igencsak borotvaélet táncoló rendszer lehetett, ha egy cső csere ezt okozta. A sun-glo egy meleg fehér fényű napfényes cső, az egyik legjobb ami létezik.

A halak és növények viszont képesek alkalmazkodni a rossz viszonyokhoz is, csak lassan!

Az eredeti cső lassan romló állapotához lassan alkalmazkodhattak a növények, egy gyors váltás, fényminőségben, simán okozhat, sőt okoz is stagnálást, vagy visszaesést egy ideig a növények növekedésében.


Ha viszont jó a szűrés, akkor a vízparaméterek határértéken belül maradnak, akkor is, ha a növényeknél beüt valami gebasz.

Nálad nem ezt történt!

Tehát nálad a vízterhelés (halak létszáma, mérete, szerves szennyezése) / kontra biológiai szűrés kapacitása (szűrő térfogat nagysága, hatékonysága, vízforgatás) terén is hiányosságok lehetnek!


Semmilyen fénycső, egy kimondottan visszafogott sun-glo meg pláne nem képes semmit megégetni! Az hogy halat megégessen, teljesen nonszensz.

Ott a biológiai egyensúlyban borult a bili, és az, hogy ezt a fénycső csere képes volt előidézni, igen rosszat feltételez az egész rendszerről!


Cm-ben, hányszor hányas az akvárium?


És ha a probléma valódi okával akarsz foglalkozni, (erősen ajánlott) akkor minden más infó is kéne az aksiról.

Halak fajtája, egyedszáma, tartott növények fajtája, szűrő márkája, típusa, stb.

2022. aug. 22. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:

Egyébként ahogy elnézem, ez egy igen ritka méret, konkrétan 1-2 növényes csövet találtam, ami önmagában kb. alkalmatlan világításra.

Az egyedüli, ami egy általános napfényes cső, tehát alkalmas lenne egyedül önálló világításra, az a sun-glo. Szóval annál jobbat nem fogsz találni!

(amúgy nem is nagyon kéne annál jobb, az egy 5 sávos teljes spektrumú fény, ha az nem jó, semmi más se lesz jó!)


De ha leírod az akvárium méreteit, talán lehet találni olyan tetőt, vagy lámpát, amibe gyakoribb, szabvány méretű cső való, és azokból nagyobb a kínálat.

Megérné lecserélni, mert hosszú távon fenntarthatatlan lesz ezzel a mérettel a világítás.

2022. aug. 22. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
Amúgy az eredeti csőre mik vannak írva? Bármi jelölés, kódszám, stb... ?
2022. aug. 22. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

"és amúgy is túl erős a sun glow"


Dehogy erős, lepkefing... egy high-tech növényes aksit 3-szor ilyen erős fénnyel világítanak meg!

45 literre ez kimondottan alacsony fényerő!


(Az, hogy az aqua-glo "csak" 30 lux, semmit nem jelent!

Az a 30 lux 100%-ban a növényekre van beállítva, mert az egy speciális növényes cső, csak 2 sávos, kék és vörös spektrumú.

A sul-glo 70 lux-a a teljes spektrumra osztódik el, amiből a növények ugyanúgy csak a vörös és kék tartományt tudják használni, ebben a tartományban meg még kevesebb is, mint 30 lux!

Szerinted miért algásodik jobban a 30 luxos aqua-glo-val?

Azért mert a fotoszintézishez használható spektrumtartományból, jóval több van benne, mint a sun-glo-ban. )

2022. aug. 22. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a gyors és hosszú választ. Igazából tényleg nem tudok mást írni, mint hogy lyukasra égett az anubias levele, a szélei megperzselődtek, két guppi és egy kis sárga alágzó egy nap alatt meghalt, és mindez akkor amikor kicseréltem a fénycsövet. Az akváriumom mérete 50x30x30 (hxszxm), aquel fan 1 plus vízszűrő és levegőztető van benne, ami a méretéhez képest nagyobb, van benne 13 éve egy anci, és több éves ékfoltos razbórák és repülő róka, így nem gondolom, hogy olyan rossz lenne a víz minősége. Azt már beláttam, hogy mivel már nem nagyon kapni ebbe fénycsövet, keresnem kell más tetőt, vagy világítást és két megoldást találtam: [link] illetve a tetőbe [link] kiegészítve [link] Ha ebben tudnál segíteni, hogy melyiket válasszam, azt megköszönném.
2022. aug. 23. 08:07
 7/16 A kérdező kommentje:
ja, és elfelejtettem megírni, hogy nem az eredeti cső volt már benne, hanem egy philips 14 w-os T-8as, 36 cm, ezek voltak a csőre írva is, de előtte is ugyanilyen volt, mert akkor még kaptam ilyet. A doboza sajnos már nincs meg, amiről többet tudnék írni.. A sun-glo-ra 15"38 cm van írva, de ez is jó a tető foglalatba.
2022. aug. 23. 12:58
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

Továbbra is fizikai képtelenségnek gondolom, hogy egy fénycső égetni tudna, pláne egy sun-glo, amiben pont a nagyobb energiájú kékes , rövid hullámhosszú fényből van kevesebb.

A leírt tünetek hiánytünetek, amit okozhat az anyagcsere zavar, amit a fotoszintézis eredeti egyensúlyának a borulása okozott, de perzselésről , égetésről, jóval erősebb fény mellett sem beszélhetünk.

Nem szárazföldi növények. Azokat max az erős uv megperzselheti, de ebben a világításban hajszálnyi uv sincs, de még ha lenne is, akkor is, a vízben 2 mm után elnyelődik.

Úgyhogy az a helyzet, hogy ha bármilyen más világítást akarsz, ezt a 15-20 watt körüli teljesítményt jó lenne elérni más fényforrással is, márpedig kiegyensúlyozott spektrummal, ilyen teljesítményű fény, minimum akkora erejű lesz, mint a sun-glo.

Ami -mint mondtam- egy alacsony fényerő, innentől kezdve, a tápozással, világítási idővel, és a tartott növények fajtájával lehet játszani, hogy belődd az egyensúlyt.


Ami a vízterhelést illeti, a 2 nagy hal extrém módon terheli a vizet, csak ők ketten kitesznek vagy 12 razbórát, szennyezés tekintetében! Darabszámokat nem írtál, úgyhogy érdemben nem lehet továbbiakat mondani.

De az eddigiek nem azt erősítik, hogy túlságosan stabil lenne a vized, és erre a hal pusztulás is bizonyíték.

Mert azt aztán már végképp nem lehet a világításra fogni.


A linkekről:

Mindenképpen az elsőt választanám.

De arra készülj fel, hogy jóval erősebb lesz, mint a sun-glo.

Az csak 740 lm, ráadásul (mivel cső) körben, 360 fokban adja le a fényt.

A linkelt ledes 1050 lm, és koncentráltan, 120 fokban lefelé adja le az összes fényt, tehát jobban hasznosul.


De ezt se mondanám soknak, hangsúlyozom, a problémádat nem a fényerő nagysága okozta.


A másik link, egy "napfényes, kékes" meg egy piros növényes cső...

Hát a növényes úgy hülyeség ahogy van, tiszta rózsaszínben látnál mindent.

Igaz, a kékes led elnyomja, de a 2 együtt, a te "szinteden" vagy mondjuk úgy a te rendszeredben, már tényleg erős lenne.

Gondold el, ha a 10 watt led 1050 lumet ad le, a led modul minőségétől függően, a 18 watt minimum 1500 lm környékén mozoghat,, ami duplája a hagen csőnek, és még ezen felül akarnál, egy piros növényes csövet...


Ha a másodikat választod, akkor is , csak a ledet venném meg, a növényes cső nélkül.

De szerintem az első neked optimálisabb lenne!

2022. aug. 23. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Plusz van előnye annak, hogy teteje is van az aksinak, pláne ugrálós halaknál.

Csak egy lámpa , tető nélkül is tud ennyibe kerülni:

[link]


és ez az egyik legolcsóbb lámpa!

Úgyhogy tetővel együtt, szerintem ilyen áron, mint az egyes, és úgy, hogy egy számodra használható világítás van benne, szerintem ez kimondottan jó ár érte.


Az, hogy maga a világítás (a ledek) nem, vagy komplikáltan cserélhető benne... hát, ez manapság már csak ilyen.

2022. aug. 23. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

kieg:

" ezt a 15-20 watt körüli teljesítményt jó lenne elérni más fényforrással is, "


Ezt most olvastam vissza, akkor még fénycsöves világításban gondolkoztam.


A ledek hatásfoka is más, és a sugárzási szög is koncentráltabb, ezért ez nem áll ellentmondásban azzal, hogy a 10 wattos led világítást javasoltam.

Abból annyi is elég lehet.

Továbbá pont emiatt érdemes watt helyett lumenben számolni.

Az se tökéletes, a sugárzási szög miatt, de kicsit közelebb áll a hasznosítható fényerőhöz.

2022. aug. 23. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!