Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Kisbetták hány hetes korukra...

Kisbetták hány hetes korukra fejlődnek ki rendesen?

Figyelt kérdés
2010. szept. 25. 13:38
 1/2 anonim ***** válasza:

Az ikrák 24-30 órával a megtermékenyítés után kikelnek a habfészekben. A pár órás ivadékok a habfészek buborékjain csüngenek. Egy-egy néha lepottyan, ilyenkor eszeveszetten keringve próbál visszajutni a fészekbe. Van, amikor ez sikerül is, de ha nem, a figyelő apuka azonnal ivadéka segítségére siet. Szájába veszi, és felköpi a habfészekbe. (Ne ijedjünk meg, ha a kishal nem úszik vissza, vagy apja nem segít neki visszajutni a fészekbe, nem lesz semmi baja a földön sem /figyeljünk, hogy ilyenkor még ne legyen csiga az ívatóban, amúgy sincs még szükség rá, hiszen nem etetünk/.)

A 80 órás (kb. 3 napos) ivadékok már elég fejlettek ahhoz, hogy búvóhelyet keressenek maguknak, és idejük nagy részét a növények közötti bújkálással töltik. A 14 napos betta már növeszti a labirintszervét, teste már elég erős ahhoz is, hogy áttörje a vízfelszínt, de a labirintszerv oxigénfelvételre még nem képes.

A 21 napon kezd el kialakulni a színezet. A betták életében a 21-től 30 napos korig terjedő szakasz a legkritikusabb. Sok pusztul el attól, hogy nem jut élelemhez, vagy nem megfelelő hőmérséklet, esetleg a hideg vízfelszín-közeli levegőtől. Ha az ívatónk csak félig volt töltve, akkor most elkezdhetjük pótolni a vizet., napi 1-2 liter állott vízzel.

Ekkor elkezdhetünk vízcseréket is alkalmazni. Ha nem rakunk szivacsszűrőt a kishalakhoz, akkor a heti 2x-i vízcsere ajánlott, egyébként elég a heti 1 (20-50% vízmennyiség).

A negyedik hét nagyon fontos mérföldkő a kishalaknak. Elég idősek ahhoz, hogy egyediségük megmutatkozzon mind viselkedésükben, mind színükben. Ekkor észrevehetünk néha ilyesztően nagy méretkülönbségeket. Ez azért van, mert a betta ivadékok, ahogy nőnek, olyan hormont termelnek, mely megakadályozza a többi növekedését (minél nagyobb a hal, annál több hormont termel). A tenyésztők ebben a korban szokták kiszedni a hímeket, hogy ne okozzanak egymásnak kárt a rivalizálás során.

A 3-5 hét körül már láthatunk kishalakat a felszínre jönni levegőért. Ekkor nagyon fontos, hogy a vízfelszín tiszta legyen (ne legyen rajta hártya-szerú réteg), és a vízzel azonos hőmérsékletű legyen, mert máskülönben a kishalak megfázhatnak a hideg levegőtől, és hasonúszóvá válhatnak.


Nem nőnek a kis bettáid? A betta tenyésztők halai már 3 hónaposan kifejlettek, de a tieid még csak most színesednek? Ha tudni szeretnéd miért, és hogy hogy küszöbölheted ki a problémát, akkor [katt] << (angol) /fordítás hamarosan/.



Ivadékok etetése


Az ivadékok addig, míg szikzacskójuk fel nem szívódik, a habfészek buborékjain csüngenek. Onnan tudjuk, hogy felélték szikzacskójuk tartalmát, hogy elhagyják a habfészket. Ez általában a kikelésük utáni 2-3. napon következik be.

Ha már látunk "hal módjára" (vízszintesen) úszó kishalakat, kezdjük el az etetést. Nem szabad abba a hibába esni, hogy ha még vannak a habfészekben csüngő kishalak, nem etetünk, mert ezzel éhhalálra ítélhetjük a már elúszottakat.

Kezdésnek etethetjük őket főtt tojás sárgájával. Főzzünk keményre egy tojást. A sárgájából törjünk le egy kiskörömnyi darabkát, majd ezt morzsoljuk bele a kishalak vizébe. Azonban vigyázni kell! A tojás hamar beszennyezi a vizet! Hogy elkerüljük a bomlást, reggel oldjunk fel egy kis tojást a vizükben, majd este takarítsuk fel a maradékot.

Ha nem szeretnénk tojással próbálkozni, akkor bármely száraz bébi-haltáp megteszi, azonban figyelni kell arra, hogy ezek általában túl nagyok a kisbettáknak. Ezt könnyen orvosolhatjuk. Két kiskanál között morzsoljunk szét egy kevés bébi tápot, és ezt szórjuk be a kicsikhez, ezeket az apró szemeket már meg tudják enni.

Esetleg még etethetünk infuzóriával, mikroval, frissen kelt sórákkal (néha még ez is nagy nekik).


Két hetesen a kicsik elég nagyok már ahhoz, hogy megegyék a pár napos sórákot. 2-3 hetes kicsiket naponta 2x max. 3x etethetjük. Ha a későbbiekben száraz táppal is szeretnénk etetni őket, akkor legalább az egyik etetésnél adjunk nekik szárazat, hogy hozzászokjanak. A nap végén a maradékot csővel szívjuk fel az akvárium aljáról, vagy tegyünk be hozzájuk egy almacsigát takarítónak (nem fogja bántani a kishalakat).


4-6 hetesen már megpróbálkozhatunk felnőtt bettáknak való tápok apróbb darabokra vágásával/törésével (lsd. Tartása).

2010. szept. 25. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi:)
2010. szept. 29. 08:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!