Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » 60 l akvárium takarítása...

60 l akvárium takarítása növényekkel?

Figyelt kérdés

Most kezdek majd bele

Már minden megvan majdnem, pár növényt várok.

Ha kész, akkor hogyan kell majd takarítani ?



2023. júl. 5. 11:45
 1/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Semmi különös, csak a részleges vízcserénél kicsit át lehet mozgatni, “porolni” a növényeket ,hogy ha van köztük megülve kosz akkor az is jöjjön ki.

A vízcserék mennyisége és sűrűsége meg függ több mindentől, például mennyi s milyen halat tervezel. Ekkora méretre az átlag ajánlásom heti 1x vagy 2x 15-30%. Ha 2-nél többször indokolt akkor valami nincs rendben (túl sok hal, túletetés stb), ha kevesebbszer akkor az oké.

2023. júl. 5. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Rendben, akkor az a lényeg hogy az ajzat illetve a növények maradhatnak benne és csak részleges víz csere kell. És ha “nagy takarítás van akkor mindent is ki kell szedni?

Illetve van egy ismerősöm neki olyan sárgás a víz, de nem mertem rákérdezni miért. 😅

Egy két növény van neki meg kb 10 db hal(neon, lazac, harcsa.)

Túl eteti ? Vagy mi lehet a baj? 54 l van neki

2023. júl. 5. 14:26
 3/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:

“Rendben, akkor az a lényeg hogy az ajzat illetve a növények maradhatnak benne és csak részleges víz csere kell.”


Meg még a halak is 😁


“És ha “nagy takarítás van akkor mindent is ki kell szedni?”


Olyan nagytakarítás ahol tényleg mindent ki kell szedni néhány évente esedékes. Már ha egyáltalán esedékes. Átlag halas-növényeseknél ezt olyan 5-10 évre lőném be. Kivéve persze ha az ember újra akarja rendezni az egészet.


Ahol gyakran muszáj nagyot takarítani ott szintén baj van. Az nem normális ha mondjuk havonta ki kell pakolni mindent mert ellepi a mulm, kosz, alga stb.


“Illetve van egy ismerősöm neki olyan sárgás a víz, de nem mertem rákérdezni miért. 😅

Egy két növény van neki meg kb 10 db hal(neon, lazac, harcsa.)

Túl eteti ? Vagy mi lehet a baj? 54 l van neki”


Ezt ennyiből nem tudom biztosra megmondani. Kevés infó s max a halakba tudnék belekötni, például milyen lazac meg milyen harcsa? Mert a neonhal is egy pontylazac, meg még ezer másik faj. S a neonoknak (meg a legtöbb pontylazacnak) szűkös egy 54 literes nyújtotta élettér. Ahogy harcsából sem mindegy ,hogy valamilyen törpenövésű páncélosharcsa/ corydoras vagy torokátum. Na meg nem tudom miből mennyi van.

Minden esetre 3 faj kicsi helyen s összesen 10 az nem hangzik túl jól. Mármint 10 nem lenne sok ha mondjuk mindegyik hím endler guppi lenne, de így sanszos ,hogy egyikből sincs meg a minimum létszám s ekkora helyen nem is tud meglenni egészségesen. Persze nem tudhatom miért ennyi s ilyen hal van, de mindegy is, ennyi infóból nehéz biztosat mondani.


Ha van benne valamilyen fa akkor az is színezheti a vizet (csersavat s egyebeket enged ki). Meg ő maga is színezheti ha bizonyos leveleket megfőz/ forráz és az abból lett sötét vizet beleönti. Ez önmagában nem rossz dolog, sőt, sok faj szereti vagy egyenesen igényli a “fekete vizet/ black water”.

Persze az is lehet (s előítéleteim alapján ez a gyanús) ,hogy rosszak a körülmények s amiatt sárgás. Ha nincs semmi ami színezze a vizet akkor nem szabadna színe legyen.


S akkor most már neked is linkelem ezeket, használd bátran:


[link] , [link] , [link] , [link]


Egyébként te milyen halakat terveztél? Illetve tudod ugye ,hogy legalább 3-4 hétig járatni kell az akvát mielőtt halat veszel? S ha már kérdezgetek leírhatnád a szűrést, növényzetet, talajt, dekorációkat is. Nem kötekedni vagy furkálódni akarok, csak segíteni, vegyük elejét a bajnak ha esetleg valami nem kerek.

2023. júl. 5. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Eheim200 belső szűrő, vízmelegítő, egy természetes -Light wood- (használatra kész) gyökér, erre azt hiszem ami futtatható az az anubias, (1), Ludwigia (1), Echinodorus (1), Alternanthera reineckii Pink (1) meg van 2 állónövény (nem tudom a nevét) illetve 5-10 cm apró szemű natúr kavics. 2 páncélos harcsa (hogy párban legyenek) 1 törpe alga nyaló, 2 platti (párban legyen) 1 pöttyös kék harcsa 4 molli 6 neon hal

Így gondoltam kb a 1cm/literhez számolva (nyilván ha nőnek lehet kevés lesz nekik de majd akarok nagyobbat ha ráéreztem)

2023. júl. 5. 15:52
 5/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:

“Eheim200 belső szűrő”


Gondolom az Eheim pickup 200-ra gondolsz. Jó márka, szép termetes szűrő.

Esetleg ha nem szeretnéd ,hogy foglalja a helyet akkor vegyél akasztósat.


“egy természetes -Light wood- (használatra kész) gyökér”


Nem tudom pontosan mit értesz használatra készen, de ha nem volt előre beáztatva akkor mindenképp súlyozd le kövekkel vagy ragaszd neki köveknek.


“erre azt hiszem ami futtatható az az anubias, (1), Ludwigia (1), Echinodorus (1), Alternanthera reineckii Pink (1) meg van 2 állónövény (nem tudom a nevét)”


Fára rakni nem igazán szoktak gyökérorientált növényeket (pl: echinodorus, alternanthera stb) vagy stem/“száras” növényeket (pl: ludwigia). Ezeket inkább köré vagy mögé a talajba ültetve, ahogy szerinted jól néz ki.

Az anubias jó ötlet, meg még mehetnek mohák, páfrányok, esetleg bucephalandra-fajok, ilyesmik.


“illetve 5-10 cm apró szemű natúr kavics.”


Szép, vastag talaj. Sokat segít az akva egyensúlyában.


“2 páncélos harcsa (hogy párban legyenek) 1 törpe alga nyaló, 2 platti (párban legyen) 1 pöttyös kék harcsa 4 molli 6 neon hal

Így gondoltam kb a 1cm/literhez számolva (nyilván ha nőnek lehet kevés lesz nekik de majd akarok nagyobbat ha ráéreztem)”


Na de itt csúsznak el a dolgok s még jó ,hogy rákérdeztem. Az “1 cm hal=1 liter” csak egy ökölszabály, iránymutató ami a kifejlett (!) hal vízterhelésére vonatkozik, de nem a helyigényére (még egy !). Kb 5-7 centiig jól használható, de azon felül egyre pontatlanabb, centinként több vizet kell számolni. Főleg ha a hal nagyobb testű s még mozgékonyabb is.


A felsorolt fajok közül néhányról nem is tudom pontosan mire gondolsz. De vegyük sorjában:


Páncélosharcsa (corydoras fajok): a kisebb fajoknak mint a panda és az annál kisebbeknek elég egy 60 literes. De nem párban élnek hanem csapatban, az 5-6 példány nagyon a minimum. Sokuk inkább lágyabb (15 nk alatti) vízben szeret élni.


Törpe alganyaló: mármint micsoda? Otocinclus/ törpe szívóharcsa? Ők is inkább csapatban érzik jól magukat, és jobban preferálják a lágyabb vizet. Ez akkor probléma ha túl kemény a vized. Nem a legkényesebb halak, de ha első akva akkor őket inkább nem ajánlom.


Platti: viszonylag kistestű elevenszülő, nem gond neki a keményebb víz. Elég nekik ekkora akva de szintén csapatos. 4-6 a minimum s célszerű csak hímeket tartani.


Pöttyös kék harcsa: ez nem tudom mi. Foltos páncélosharcsa/ Corydoras paleatus? Annak kissé szűk ekkora hely, inkább ne.


Molly/ molli: nagyobb testű elevenszülő. Nem való 60 literesbe, inkább legalább 90-100 litertől felfele ajánlom nagyobb létszámban.


Neonhal: kis teste ellenére –mint a legtöbb pintylazac– hosszú úszóteret igényel. Legalább 80-100 cm hosszú akva s minimum 8-12 fős létszám. Jól beakvarizált, de szereti a lágyabb, esetleg fekete vizet. Jól mutat a szintén dél-amerikai páncélosharcsákkal, például.


Szerintem a felsoroltak közül kezdj csak 5-6 hím plattival vagy más kistestű elevenszülővel (pl: szivárványos vagy endler guppi) s majd meglátod hogyan tovább. Melléjük max valami kistestű aljzatlakót raknék, pl: szintén 5-6 panda harcsát vagy valami kisebbet. Sokkal jobb kevesebb fajból több mint fordítva.

2023. júl. 5. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Oksii, garnélát gondoltam amúgy Még hogy lehetne bele, szerinted ?

Az mennyire bonyolult ?

2023. júl. 5. 21:07
 7/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Nem különösebben bonyolultabb, legalább is az olyanok mint a red cherry és rokonai/ variánsai. Általánosságban elmondható ,hogy a hirtelen vízminőség változásra érzékenyebbek ezért a csepegtetős módszerrel kell őket beszoktatni (ha érdekel akkor leírom mi az).


Viszont halak mellett kérdéses. A legtöbb hal megeszi a szaporulatot, az akkorák mint a plattik (amik alig 4-5 centisek) még a nagyokat is betámadhatják. Viszont láttam már akvát ahol garnélák éltek együtt torokátumokkal. Igaz, nem ez az átlag, de kicsit lutri mi jön be.

Ha garnélákat is akarsz akkor vagy csak garnélák legyenek vagy halból csak valami igazi nanohalat tartasz. Nano és nem neon. Azokat a fajokat szoktuk nanohalnak hívni aminek kifejlett mérete nem haladja meg az 5 cm-t és nem is igényel nagy úszóteret. A plattik vagy inkább a guppik valahol a nanohal határán vannak (az endler talán bele is esik ebbe a kategóriába), de jobb példa a törperazbórák (Boraras brigittae, maculatus stb) vagy a kéksávos törpedánió, esetleg még a gyöngy dánió. Na mellettük nyugodtabban lehet garnélázni. Először a garnélák kerüljenek be, s kb egy hét múlva a halak. Legyen sok-sok növény, főleg mohafélék.

2023. júl. 6. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!