Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Alga írtás? Én évek óta...

Hektor98 kérdése:

Alga írtás? Én évek óta harcolok az algák ellen de nem bírom kipusztítani őket. Aki sikerrel járt ellenük az legyen szíves leírni, hogy hogyan tette.

Figyelt kérdés

A szűrőm : atman - f301 [link]

30 literes az akváriumom


2011. jan. 3. 19:24
1 2 3
 11/26 A kérdező kommentje:
kevés természetes fény éri, a nap nem tűz rá.
2011. jan. 4. 14:35
 12/26 anonim ***** válasza:
50%

Egy dologról nem esett még szó, a vízcserékről. Márpedig a zöld alga elszaporodása, a világítás mellett, a felgyülemlett nitrát, és ammónia miatt van. Ezek nélkül nem élnének meg az algák, lehet bármilyen világítás.

Továbbmegyek, lehet (ésszerű keretek közt!) "bármilyen világítás, ha nincs a vízben fölösleges nitrát, és ammónia, akkor nincs zöldalga se!!!

Ez pedig nem a szűrőn múlik. A szűrőben csak aerob baktériumok vannak, amik a nitrátot nem tudják tovább bontani, lévén, hogy ahhoz oxigénszegény környezet kéne.

Egy akváriumban, a vízminőség állandósága, kis túlzással majdnem olyan fontos, mint a jó minősége. Egy ilyen kis akiban rendkívül gyorsan felgyülemlik a salakanyag.

Ha állandó vízminőséget akarsz, azt javaslom, vezesd be, hogy 2 naponta lecsrélsz 3 liter vizet.

Nem kell tőlle félni, hogy túl gyors, mert egyrészt keveset cserélsz, másrészt a méretek miatt katalizátorként működik az aki, és gyorsan elhasználódik a víz.


A világítás azért nehéz ügy, mert a legnagyobb (és legismertebb) választék a hagyományos fénycsövekben van, és ilyen méretben nincs olyan szabvány.

A fény milyenségét tekintve, kellene egy (a növények mennyiségétől, és fajtájától függően) 15-20 W-os fényforrás.

(Ha vannak nagyon fényigényes növények, akkor ez 40 W is lehet, de ez más történet, ezt most hagyjuk.)

Ezenkívül legyen 5 sávos, tehát a színvisszaadási indexe 90% fölötti. Kb. 5-6 ezer Kelvin színhőmérsékletű,( az átlag napsütés 5400-5600 K-es.)

Ezt számokban sokszor így jelzik: 954, 950, 965. Az utolsó logikusan már 6500 K-es. E fölé ne nagyon menjél, mert az kifejezetten kedvez az algáknak!

2011. jan. 4. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
78%

Utolsó vagyok, mégegy dolog eszembejutott.

Tegyél az akiba gömbmohát. Igaz, hogy elég fényigényes, de meglepően jól türi az árnyékot is, elég strapabíró.

A lényeg, hogy ő csak a nevében moha, valójában egy alga fajta.

És mint ilyen, nagy nitrát és foszfát zabáló, amik az algásodás leggyakoribb okai. Ezzel a tevékenységével viszont értelemszerűen jelentős konkurenciát jelent a kaja tekintetében a többi, csúnyább, és nem kívánatos algák számára.

2011. jan. 4. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 Platypus ***** válasza:
Dehogynem létezik erre a méretre szabvány, T8 fénycsőből van 33 és 45 centis. Az utóbbiak 15 W-osak, pont jók 30 literre. Ebben a méretben könnyebb akváriumi fénycsövet találni, mint hagyományosat. Néhány márka: hagen floraglo, sera florena, osram fluora. Egyébként létezik 8500K-s növényes cső, ami nem okoz algásodást (sylvania grolux). Sőt, az akvakertészek jó magas nitrátszint mellett hoznak össze teljesen algamentes akváriumokat. A nitrátot már sokan felmentették a bűnösség alól.
2011. jan. 4. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat!
2011. jan. 4. 15:47
 16/26 anonim ***** válasza:
100%

Platypus!

A fénycső miatt elnézést kérek, tényleg van T5-ösből ilyen.

Hogy több, mint hagyományosból azt már nem hiszem, mert én meg azokat ismerem elég jól ;)


Ami visznt a nitrátot illeti, ezt visszautasítom!

A kérdező ugyanis NEM! akvakertész!

Ahogy írtam, (csak lehet, nem mindehova tettem hozzá) nem a nitráttal van baj, hanem a fölösleges nitráttal!

Ha egy akvakertésznek fotonbomba igényű növényei vannak, amik jól is vannak tápozva, persze, hogy nem okoz gondot 8500 K! Meg a nitrát se, mivel adottak a feltételek a felszívódásához.

Ha viszont visszaolvasol a kérdező kommentjeire, jól jellemzi, hogyan áll a növények terén. Enyhén szólva is távol van attól, hogy el tudjon bánni egy 8500 K-es csővel, meg a felgyülemlett nitráttal. Én pedig nem általánosságban válaszoltam, hanem próbáltam a kérdező számára gyakorlatban is jól használható infót adni.

2011. jan. 4. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 A kérdező kommentje:
Köszönöm Platypus!
2011. jan. 4. 15:58
 18/26 anonim ***** válasza:

Szerintem túl nagy világításod van.


Jobban járnál egy "Aquael Deco Light" 11 wattos lámpával.

Én ezt használom a 20, 30 literes akváriumokhoz, totál jó.


Így néz ki, de itt elég drága:

[link]


Én ezt a lápmát itt vettem 5500 Ft-ért:

[link]


Azt is el tudom képzelni hogy olcsóbban is kapsz valahol, csak utánajárás kérdése.


Plusz emellé azt javaslom, hogy vegyél 2 db törpe szívóharcsát. Ők pici 3cm-s alga evő halacskák, akik tisztára nyalják az akváriumot és a növényeket is.

Ők csak a barna algát esznek, zöldet nem.

Így biztos hogy nem lesz gondod, és mindig egy szép tiszta akváriumod lesz.

2011. jan. 5. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:

A vízcserével kapcsolatban, én kétheti 50%-os víz cserét csinálok, vagy heti 30%-ost, mikor hogy van kedvem hozzá.


Ha viszont túl sok a fényed, akkor tökmindegy hányszor cserélsz vizet, ha minden nap cseréled, akkor is nőni fog a zöld alga mint a fene. Szóval szerintem csökkentsd a fényt.

2011. jan. 5. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
Vagy ha nincs pénzed új lámpára, akkor azt próbáld meg, hogy veszel egy kék mappát papírboltban, átlátszó kéket, és azt tedd a lámpád alá. A kékes fényt annyira nem csípi a zöld alga. Bár ezt így konkrétan még nem próbáltam, de nekem is csak úgy mondták.
2011. jan. 5. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!