Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » A bettám nagyon beteg, be...

A bettám nagyon beteg, be lehet rakni a helyére másikat ugyanabba a vízbe?

Figyelt kérdés
Már a halálán van szegény, 50 literes akváriumba garnélákkal meg egy algaevővel... fehér meg piros foltok vannak a testén, az úszója hullik, sztem már csak pár napja lehet hátra, pedig jól van tartva, a víz tiszta, más hallal nem találkozott... Ha új bettát akarok beletenni az akváriumba, le kéne cserélni előtte az egész vizet? Vagy ha másfajta halakat raknék bele, ez elkerülhető lenne?
2011. nov. 23. 08:34
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:
Aha, értem. Csak az a furcsa hogy lassan már megvan másfél éve, és eddig semmi baja nem volt, az életkörülményei pedig nem romlottak.
2011. nov. 24. 00:27
 12/17 anonim ***** válasza:

Teljesen mindegy, a hideg vízbe nem csak úgy lehet belehalni, hogy megfázik, és attól. Legyengül az immunrendszere, és egyszerűen fele annyi ideig él. A végén elkap valami kórságot, és abba hal meg.

Ez valami gombás vagy bakteriális fertőzés. Ezeknek nagyon ellenálló a spórájuk.

Én azt csinálnám, hogy a hal halála esetén is parakillezném egyszer az akvit. A garnélák annyit kibírnak, és utána az ő segítségükkel hamar vissza tudod állítani az egészséges baktériumflórát.

Amire lenne is idő, mert mert minimum 1, de inkább másfél hónapig tuti nem raknék bele halat. Mert a baciknak is vannak sopóra szerűségei, nem csak a gombáknak, és megvárnám, hogy azok is meghaljanak. (mivel spóra korukban nem hat rájuk a gyógyszer)

2011. nov. 24. 03:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:

És utána találd meg az okot

(Túl kemény víz, hőmérséklet, fedetlen akvárium, rossz étrend, ingerszegény környezet)

amitől ezt elkapta.

Ha más hallal sose találkozott, és máshogy se hurcoltad be a kórságot, akkor azért szokták elkapni, mert gyenge az immunrendszerük, az pedig legtöbbször valamilyen rossz körülménytől van. Ezt ki kell javítani.

Ha a garnéláknak másabbak az igényeik, akkor most már mindenképpen igazodj hozzájuk! Vegyél bele egy csapat nano halat, ami bírja a hidegebb vizet.

2011. nov. 24. 03:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:
Oké, köszi!
2011. nov. 24. 08:03
 15/17 anonim ***** válasza:

Garnélákat semmiféleképpen ne parakillezz!

Lehet, hogy egy részük valóban kibírja (az összes biztosan nem), viszont a termékenységüket örökre elveszítik.

Őket mindenféleképpen tedd külön és ne kezeld (felesleges is, ők nem hordozzák a kórt).

Én a külső szűrőt is kimosnám. Bár a legtöbb káros baktérium alapból megvan a vízben és csak a gyengébb halakat támadják, de ilyen súlyos fertőzés esetén fő az elővigyázatosság. Ha nem akarod szétszedni az akváriumot, akkor néhány hét üresjáratás is végezhet a bacikkal, de vannak, amik betokozódva túlélik ezt az időszakot is.

2011. nov. 24. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 Platypus ***** válasza:

Az ilyen tüneteket okozó gombák és baktériumok nagy része jelen van az egészséges akváriumokban is. Ilyen a Flexibacter columnaris, a Saprolegnia, a különböző Pseudomonas és Aeromonas fajok. Ha régóta nem hoztál semmit az akváriumba, akkor valószínűleg a kórokozó végig jelen volt, csak nem okozott betegséget, amíg a hal le nem gyengült. Szerintem nincs értelme fertőtleníteni az akváriumot, mert az úgysem lehet tökéletes a többi élőlény életben hagyásával, legfeljebb megritkítja a mikrobákat, de ha lehetőségük lesz rá akkor újra elszaporodnak. Plusz a parakill nagyon könnyen kinyiffantja a garnélákat.

Egyébként sem jó ötlet garnélák mellé Bettát rakni, a garnélák túlságosan stresszelik magukat tőle, és a szaporulat nagy része is halkajaként végzi. Egy csapat Amanda lazac jobb választás lenne.


Murr, hol hallottad, hogy a parakill meddőséget okoz? Én is tapasztaltam hasonlót, de nem nagyon találtam rá megerősítést eddig.

2011. nov. 24. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

Ha jól emlékszem, Szentgyő mondta valahol (blogján vagy talán előadásán), de sajnos tapasztaltam is.

Még garnélázásom kezdetén kénytelen voltam lekezelni az akváriumot costapurral (lényegében ugyan az), utána már nem született egyetlen ifjonc sem (viszont egyetlen meglévő sem pusztult el, vagy legalábbis nem vettem észre). Ami érdekes, hogy az újonnan melléjük érkező csapatnak sem volt szaporodási kedve (pedig hónapok teltek el, a gyógyszer azóta már vígan lebomlott). Azóta már lecserélődtek ezek az egyedek, bár kompletten soha nem cseréltem le a kolóniát, de sok volt a vérfrissítés, meg az akvárium komplett takarítása is költözések miatt. Most szaporodóképes a csapat, igaz, azóta eltelt legalább 2 év.

2011. nov. 24. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!