Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mi lehet a gond az akváriumommal?

Shazeen kérdése:

Mi lehet a gond az akváriumommal?

Figyelt kérdés
Akvárium tulajdonos lettem egy 54 literes tartály van szűrővel 75w os fűtőszállal, szellőztetővel. A szellőztető és a szűrő éjjel nappal megy, mégis a nőstény guppy-m állandóan a szűrőnél tartózkodik a hím xpihoval együtt. A hím guppy mindig a víz felszínénél tartózkodik. A szumátrai díszmárnák "fejen állnak" ami elhullott kivettem a vízból, másik állatkereskedésből hoztam nagyobbakat szép kerek hasuk van mikor tegnap megvettem őket majd' kicsattantak az egészségtől, mára ez egyik fejen áll szaporán mozog a kopoltyúja. Ellentétben a dánióim teljesen jól érzik magukat kergtőznek, kajánál ők az elsők és nagyon élénkek. Jelenleg 15 hal van a tartályban: 3 szumi, 2 guppy , 2 xipho, és 8 dánió. Mi lehet a baj? Fertőzésre nem gyanakszom max arra hogy a víz még csak 4 napos, de régebben mikor volt akváriumunk nem jelentkezett hasonló probléma. Egyelőre ott tartok, hogy a szumit többet nem veszek mert nagyon rossz hogy szenvednek. A guppyk is teljesen jól voltak 2 napig most meg a fenti problémák vannak. Nagyon sok lenne a hal az akváriumban? De akkor miért csak ezen a pár halon látszik a probléma? Hallottam hogy szuminak minimum a 100 literes medence való, de anno 30 literes tartályban is megvoltak a halakkal és semmi bajuk nem volt.A feltöltéskor tettem a vízbe malachitzöldet, antiklórt, és metilkéket hogy esetleg behurcolt betegséget lefüleljem, ma csináltam egy részleges vízcserét, a csapvizet Tetra Aquasafe-fel kezeltem. A víz 26 fokos, állandó szellőztetéssel és szűréssel miért jelenkezik pl a guppy pipálós problémája? A válaszokat és segítséget előre is köszönöm.
2012. márc. 10. 17:13
1 2
 1/15 Platypus ***** válasza:
100%
Sajnos elég sok hibát követtél el. A halaid állapotát az okozza, hogy nincs biológiai szűrésed, ezért a saját végtermékeikben úsznak, ammóniamérgezésük van. Az ammóniamérgezés tönkreteszi a hemoglobint, ezért akkor is fuldokolnak, ha egyébként van elég oxigén a vízben. A lebontó baktériumok elfogyasztanák az ammóniát, de te egyrészt nem is hagytál nekik időt a 4 nap alatt bevásárolt 15 hallal, másrészt gondosan ki is irtottad őket a gyógyszerekkel. Az már csak a grátisz, hogy se xifó, de a szumi nem való 54 literbe.
2012. márc. 10. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
A biológiai szűrés mennyi idő alatt alakul ki? A vízcsere után jobban fest a dolog. Ha naponta teszek hozzá friss vizet hogy híguljon a vegyszer koncentrációja segít?. Az a baj, hogy nagyon hülye tanácsokat kaptam egy két helyről frissnapf pl,,,"Persze bele lehet tenni az anyagokat nem lesz semmi baj" stb....
2012. márc. 10. 19:11
 3/15 A kérdező kommentje:
A dániók miért nem szenvednek ettől?
2012. márc. 10. 19:12
 4/15 A kérdező kommentje:
A szűrő tartály nélküli, külső szivacsos. Ebben meg tudnak telepedni a lebontó baktériumok?
2012. márc. 10. 19:13
 5/15 Platypus ***** válasza:
100%

Halfajtól és az adott egyedtől is függ, mennyire ellenálló a mérgezéssel szemben. Alapvetően kevés problémára jellemző, hogy egyszerre mutatja az összes hal. A guppi alapból elég ellenálló hal, de a beltenyészet és a szörnyű bolti körülmények miatt elég érzékenyek tudnak lenni.


A biológiai szűrésnek 2-3 hét kell optimális körülmények között. De ha ennyire túl van terhelve az akváriumod és még rendes szűrőd sincs, akkor könnyen lehet hogy soha nem éri el az ideális értéket. A túl sok ammónia már nem táplálja a szűrőbacikat, hanem árt nekik. Meg kéne válnod pár haltól, mert ez így nem fog működni. A szumi és a xifó amúgy is túl sok bajt okozna ekkora helyen. A szivacsszűrők képesek biológiai szűrésre, de 54 literbe már közel sem elég a teljesítményük, pláne hogy mechanikai szűrésük nincs.


Ha nagyon gyakran cserélsz vizet, alig etetsz és veszel baktériumkultúrát, akkor segíthetsz a maradék halon. Egy jobb szűrő sem ártana.

2012. márc. 10. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
Köszi a segítséget, a szűrőm egy Aquael PAT mini, elvileg 50-l től alkalmazható. Ha maximumon van nagyon megkeveri a vizet, ezért alacsony fokozaton járatom, és némi levegőt is pumpál a szellőztető mellé. Ez elég jó szűrő, vagy valami jobb kell? Ha aktív szenet teszek bele segít a bajon, mire kialakul a baktériumkultúra?(ha egyeáltalán lehetséges ennél a szűrőnél). A vízcsere amúgy pozitívan hatott, pl.: a hím guppy már körbe "járkál" és mélyebb rétegekben tartózkodik. Menniy halat tanácsolnál ehhez a tartályhoz, és milyen fajtákat? A dániók még mindig rajban kergetőznek.
2012. márc. 10. 19:42
 7/15 Platypus ***** válasza:

A 8 dánió és a 2 guppi pont elég.


A szűrőd teljesen jó, az első leírásod alapján légpumpás szivacsszűrőre gondoltam, de ez egy nagyon erős power head. Talán egy nagyobb szivacs még javítana rajta. Ha a szivacs már beérik, akkor csökken az áramlás, meg a tereptárgyak is visszafognak belőle. Addig is nyugodtan visszaveheted, nem kell 400l/óra ekkora helyre, mert a túl gyors áramlás sem kedvez a baciknak. Később ha már elég retkes lesz a szivacsod, akkor kelleni fog az extra teljesítmény. Ez a gusztustalan trutyi a baktériummassza, ami a biológiai szűrést végzi.


Az aktív szén nem segít ezen a mérgezésen. Léteznek speciális zeolitos ammóniakötő cuccok, de ilyet még sosem láttam magyar boltban. A gyors növésű növények is sokat segítenek ha elég fényt kapnak.

2012. márc. 10. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Napi 10-12 órát megy a fény. Szerzek még növényeket, a Xiphokat és a Szumikat visszaviszem a kereskedőnek, hátha meg lehet őket még menteni. Egy utolsó kérdés a végére, ha visszaviszem a szumikat és a xiphokat, egy teljes takarítás, új víz, kezelés(Aqua Safe) "tiszta lappal indulás" halak pár napig külön tárolva és utána viszatelepítve, vagy folyamatosan cseréljem apránként a vizet(egy vödörrel kb 8 liter már elő van készítve a holnapi frissítéshez) mondjuk 2 naponta egy adag. Segít beállítani az egyensúlyt?
2012. márc. 10. 20:29
 9/15 anonim ***** válasza:

Ne cseréld le a teljes vizet, ne rakosgasd a halakat össze vissza, és ne pocsolj fölösleges vegyszereket a vízbe. És főleg nehogy megint tök elölről kezd, mert a maradék haladat is megmérgezed.

Ha vissza vitted a fölösleges halakat, cserélj mondjuk heti 2×20 %-ot 2 hétig, utána 1×30%-ot hetente. Állott vízzel. Semmi nem kell bele.

2012. márc. 11. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
Ok megpróbálom ezt a verziót. Aztán csak beindul a bio szűrés. Még valami a kicsapódott vegyszereket letörölhetem az akvárium faláról, vagy hagyjam lebomlani, nehogy a törlés miatt visszakeveredjen a vízbe?
2012. márc. 11. 09:50
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!