Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mi lehet a gond az akváriumommal?

Shazeen kérdése:

Mi lehet a gond az akváriumommal?

Figyelt kérdés
Akvárium tulajdonos lettem egy 54 literes tartály van szűrővel 75w os fűtőszállal, szellőztetővel. A szellőztető és a szűrő éjjel nappal megy, mégis a nőstény guppy-m állandóan a szűrőnél tartózkodik a hím xpihoval együtt. A hím guppy mindig a víz felszínénél tartózkodik. A szumátrai díszmárnák "fejen állnak" ami elhullott kivettem a vízból, másik állatkereskedésből hoztam nagyobbakat szép kerek hasuk van mikor tegnap megvettem őket majd' kicsattantak az egészségtől, mára ez egyik fejen áll szaporán mozog a kopoltyúja. Ellentétben a dánióim teljesen jól érzik magukat kergtőznek, kajánál ők az elsők és nagyon élénkek. Jelenleg 15 hal van a tartályban: 3 szumi, 2 guppy , 2 xipho, és 8 dánió. Mi lehet a baj? Fertőzésre nem gyanakszom max arra hogy a víz még csak 4 napos, de régebben mikor volt akváriumunk nem jelentkezett hasonló probléma. Egyelőre ott tartok, hogy a szumit többet nem veszek mert nagyon rossz hogy szenvednek. A guppyk is teljesen jól voltak 2 napig most meg a fenti problémák vannak. Nagyon sok lenne a hal az akváriumban? De akkor miért csak ezen a pár halon látszik a probléma? Hallottam hogy szuminak minimum a 100 literes medence való, de anno 30 literes tartályban is megvoltak a halakkal és semmi bajuk nem volt.A feltöltéskor tettem a vízbe malachitzöldet, antiklórt, és metilkéket hogy esetleg behurcolt betegséget lefüleljem, ma csináltam egy részleges vízcserét, a csapvizet Tetra Aquasafe-fel kezeltem. A víz 26 fokos, állandó szellőztetéssel és szűréssel miért jelenkezik pl a guppy pipálós problémája? A válaszokat és segítséget előre is köszönöm.
2012. márc. 10. 17:13
1 2
 11/15 Platypus ***** válasza:

Szerintem a mérgezés miatt nem ártana úgy kétnaponként egy részleges vízcsere, legalábbis az első héten. Itt már nem elég a szűrőnek besegíteni, konkrétan ki kell váltani a funkcióját. Ha van rá pénzed, akkor érdemes lenne beruháznod egy nitrit-tesztre. Az ammóniabontó bacik viszonylag gyorsan elszaporodnak, így ez a mérgezés nem jellemző hosszú távon, viszont utána nitrit keletkezik az ammóniából. A nitritbontó bacik viszont nagyon lassan szaporodnak, úgy 2-3 hét kell nekik minimum a megfelelő létszámhoz. Mivel a te helyzetedben nagyon kritikus a szűrés szerepe, nem ártana minden nap megmérni a nitritet és azonnal vizet cserélni, ha jelez a teszt.


Nem tudom milyen vegyszerek csapódhattak ki az akvárium falára, nem szokásuk így viselkedni. Nem a vízkő rakódott ki, és esetleg bekékült a metilénkéktől? Nyugodtan letörölheted( ha nem jön lehet ecetezni), de amúgy ha 4 nap alatt vízköves lett az akvárium, nem ártana a csapvíz keménységét megmérni.


A tetra aquasafet nyugodtan használd, ha már megvetted. Főleg kelátképzőket tartalmaz. Ez hasznos a fémekben nem éppen szegény városi csapvízben. Ha adagolnál növénytápot, annak a stabilitásának is jót tenne. Meg hatékony klóramin ellen, amivel újabban egyre több városban helyettesítik a klórt és nem tűnik el magától.


Eddig kifelejtettem, de ott van az akvarista.hu-n egy halom webkönyv, amikben szépen össze vannak foglalva az alapok. Érdemes őket letölteni, talán két óra ha kell az összes végignyálazásához, és ingyen vannak.

2012. márc. 11. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:
a metilkék miatt csapódhatott ki a vízkő, letöröltem és most sokkal jobban néz ki az akvárium. A tegnapi vízcsere kb 12 liter sokat segített a gondon, aktívabbak lettek a halak, a guppy átköltözött a medence aljára, a hím úszkálgat, egyre kevesebben tartózkodnak a szűrő mellett. Egy vödör víz elő van készítve holnap akkor azt is beleöntöm, és előkészítek mégegy adagot egy kis aquasafe-fel. A mai etetésen szinte forrt a víz a fejen álló halak is még a legrosszabbul kinéző is villám módjára ugrott a tubifexért. Holnap a szumik és a xiphok mennek vissza a kereskedőhöz, természetesen előtte egyeztetek vele. Ma reggelre megnéztem a halakat és a kopoltyúvörösödés is sokat enyhült, ami egy youtube videó szerint a mérgezés egyik jele. Köszönöm a segítséget nagyon remélem hogy helyrejön a dolog.
2012. márc. 11. 10:48
 13/15 A kérdező kommentje:
Egyre jobban ézrik magukat a halak. Ma visszaviszem a 3 Szumit, de a 2 Xiphotól nem akarok megválni nagyon nyugodtak megvannak a többi hallal, jelenleg akkor a 8 dánió 2 guppy és a 2 Xipho maradna a vízben. A fejenállás víz tetjén tartózkodás megszűnt, a szumik túl élénkek is lettek. A kereskedővel beszéltem visszaveszi őket. Növénytémával foglalkozok jelenleg, olyan kellene ami sűrűbb, a 3 "zöldség" közül ami most van egyedül a tündérhínáromat tudtam beazonosítani. A másik kettő elég halvány állapotban van, ezek helyett szeretnék valami sűrűbb növéstűt venni. Nagy gond, ha a 2 Xipho, 2 Guppy, 8 dánió állás maradna? Nem tudok megválni a Xiphoktól nagyon szépek és kedvesek jól is érzik magukat, folyamatos levegőztetés, szűrés van. Nagy hülyeség lenne 54 literbe a 12 hal?
2012. márc. 13. 16:15
 14/15 Platypus ***** válasza:

A metilénkék nem csapja ki a vízkövet, lesz az még magától is. csapvíznél hetente át kell törölni az akvárium szélét ecetes rongygal, hogy tiszta maradjon.


A xifóktól jobb, ha megválsz. Ezek a halak arasznyira megnőnek, sehogyan sem fognak elférni ekkora helyen. Ahogy kezd szűkös lenni a hely, hajlamosak ők is csipkelődni. A kis akváriumban kicsik maradnak a halak csak egy legenda, egyedül az állandó enyhe ammónaimérgezés képes ezt elérni, ami túl kis akváriumokban gyakran kialakul.


A növényekhez meg kéne adnod a világításod adatait, mert ez az elsődleges szempont a választáshoz. A tündérhínárral sajnos melléfogtál, ez az egyik legigényesebb akváriumi növény, nagyon sok fényre van szüksége az életben maradáshoz. Ha a többi salátát lefotózod, segítek beazonosítani.

2012. márc. 14. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:
A tündérhínár elég jól elvan az néz ki a legjobban a 3 növény közül, most hoztam egy kis jávai mohát, hogy legyen még benne zöld. A világosítás... fényerőt nem tudok mondani, de egy 15W os fénycső van a víz fölött ami napi 10-12 órát megy. A levelei alól növeszt ilyen kis "kacsokat" is(tündérgínár). A dániók egyszerűen nem tudnak megállni. Teszek fel képeket a telefonomról és valahogy eljuttatom.
2012. márc. 14. 20:03
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!