Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Ez működhet?

Ez működhet?

2012. máj. 26. 16:04
 1/6 anonim ***** válasza:
Mármint a legelső amit bemutat? Ha arra gondolsz tuti nem:) Egyszerű fizika. Megpróbálhatod addig fog a vékony csőben felmenni ameddig a "tartályban" van a folyadék.
2012. máj. 26. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim válasza:

vízzel biztosan nem, de vannak folyadékok amik nem addig mennek fel ameddig a tartályban van. Tanultunk ilyenről, talán a hajszálcsövesség miatt van. Szerintem a higany is hasonlóan viselkedik, bár nem vagyok benne biztos.

Az általános iskolás fizika könyvben volt egy kép amiben egy vastag csőbe higany volt öntve, mellette voltak különböző vastagságú csövek amik alul össze voltak kötve, és nem egyforma magasságban álltak meg a csövekben.

2012. máj. 26. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

A higany mivel nem nedvesítő folyadék, így a hajszálcsövesség elve alapján minél vékonyabb a cső annál kevésbé fog felkúszni. Azaz annál jobban fog törekedni hogy kibújjon belőle. (Nem annyira "hülye" hogy átbújjon rajta.) Mivel nagy a molekuláris vonzó ereje. Fizika órán biztos ti is higanyba mártottátok az ujjatok, így emlékezhettek hogy az ujjatok nem lesz nedves. (Azaz higanyos)

Van pár folyadék ami képes magasabbra kúszni mint amilyen magasan a tároló edény (lásd petróleum lámpa, vagy benzines öngyújtó). De ezek sem 12 mili vastag csövön.

Ezek tudatában a folyadékos kísérlet nem valós. Volt már precedens hogy megcsúsztál folyadékkal kapcsolatos dolgon, (felületi fezsültséges videó) de ha akvarista vagy akkor miért nem kísérletezel? Ugyanis a videóban szereplő kísérletet te mindig előadod amikor vizet cserész, és a slagot beleteszed a vízbe, majd a földön lévő vödörbe csurgatod a vizet. Kezd el emelni a slag végét, sosem fogja az akváriumban lévő vízmennyiség felnyomni a slagban a vizet. (nem véletlen mondtam hogy vízmennyiség). A videó csalós. mert azt mutatja hogy a folyadék mennyisége képes felnyomni a vékony csövön a folyadékot. De ha fizikaórán odafigyeltetek akkor tudnotok kell hogy egy adott folyadékba mártott testre csak akkora nyomás fog nehezedni, amekkora a test felett található folyadék oszlop súlya. és ez az erő körülveszi függetlenül az alakjától, illetve cső esetében irányáról. (fizikaóráról ismerős rajz mikor egy cső végére tölcsért rakunk, amit légömb gumijával fedünk) Azaz a videóban a csőben lévő nyomás nem nagyobb mint a cső átmérőjével megegyező függőleges vízoszlop súlya. Nézzen is ez a cső akár merre is. Így leegyszerűsítve a videót kérdem: Szerintetek mikor fog a víz keringeni egy gumislagban ami végtelen? Azaz körkörösen zárt.

2012. máj. 26. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Tudom hogy nem működik, de a videón mégis. Mért?
2012. máj. 27. 00:20
 5/6 anonim ***** válasza:
Ha a való életben nem fog a víz létrán felmászni a víztoronyba, akkor nem fog a videón sem. A többi már csak trükk.
2012. máj. 27. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Aha, hát jó :)
2012. máj. 29. 21:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!