Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Egy nap hányszor lehet az...

Egy nap hányszor lehet az akvárium vizébe Sera Ph minuszt rakni?

Figyelt kérdés
Tegnap egyszer raktam, ma kétszer, de még mindig magas a víz ph értéke.
2009. jún. 30. 19:02
 1/9 Salx Narval ***** válasza:
A lényeg nem az, hogy hányszor, hanem, hogy mennyivel.Egy nap max 1- el vihető le az érték.Hogy érthető legyek,9Ph ról egy nap alatt csak 8Ph ig szabad levinni,mármint halas akváriumban.Én ugyan nem használom ezt a szert,de a fokozatosság minden Ph érték változtatásnál szükséges.Nem tudom, hogy miért kell módosítanod,a víz Ph értékét de minél lassabb a változás, annál jobb az állatoknak.Kivétel,ha az érték kritikus.Írd le mi a célod és mi az érték,talán javasolhatok valamit.SN
2009. júl. 1. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Már tettem fel itt egy kérdést, hogy a látszólag egészséges halak miért pusztulnak el hirtelen? Közben kutattam, vizsgálódtam, nem volt időm oda válaszolni, a kisállatkereskedésben kaptam egy sera kiadványt, amit végignyálazva arra gondoltam, hogy "akut mérgezés", ez lehet magas ph érték miatt, nem elég levegő miatt, magas nitrát vagy rézérték miatt. Vettem Sera aquatant, nitrivicet, ph-minuszt és aktív szenet, hogy kicseréljem arra a szűrőben az egyik szivacsot. Vettem tesztet is, nagyon elszíneződött, megpróbáltam a medence tesztcsíkjával is, mert az magasabb ph értéknél is jelez még, aszerint minimum 8,4 volt a víz ph értéke. Elkezdtem adagolni a ph-minuszt, de a teszt még mindig nagyon elszíneződött, még mindig sötétebb volt a papíron szereplő színskála legmagasabb értékénél. A ph-minusz használatijára rá van írva, hogy nagyon magas KH érték (ezt nem tudom mérni, nem is tudom, mi az...) esetén napi többszöri alkalmazás lehetséges. Ezért nem tudtam, hogy pontosan akkor mit is csináljak.

Az akvárium egyébként 60 literes, van benne 3 guppi, 2 xifo, 1 pici vitorlás, páncélos és algaevő harcsák.

2009. júl. 1. 08:11
 3/9 kzs ***** válasza:

Feltehetően csapvizet használtál, amikor részleges vízcserét végeztél. Ez gond. Ugyanis a csapvíz teljesen megbízhatatlan: könnyen meglehet, hogy 5-6 hónapig semmi gond vele (vízelőkészítőszerrel kezelve azonnal használható is), de igen könnyen és váratlanul megtörténhet a baj. Így volt ez: egyszeriben olyan csapvíz folyt, hogy a PH értéke 9 körüli lett, és a KH (karbonátkeménység) elérhette a 25, vagy annál feletti értéket. Nagyon kevés halfaj, amelyik ezt elviseli; találóan fogalmazva: kész méreg a halaknak! És ebben az esetben hiába használsz vízelőkészítő szert, ezek nem tudják a PH, KH, GH értékekekt befolyásolni.


Nem elég a PH-val foglalkoznod. Rendkívül lényeges a KH (karbonátkeménység) is. Tudniillik ahogy változik a PH, úgy alakul a KH is. Ez a két tényező együtt jár.

Hiába csökkented vegyszerrel a PH-értéket. Ugyanis annyira magas, hogy mire lecsökkented az optimálisra, gyakorlatilag aktuális lesz egy újabb részleges vízcsere is.


Ezért sokkal jobb, ha - amilyen gyorsan csak lehet - OZMÓVÍZZEL végzel egy részleges vízcserét. Máskülönben - az akvárium méretétől függően - igen sok "PH-minust" használhatsz el - gyakorlatilag feleslegesen. Én annak idején úgy jártam, ahogy Te: csapvízzel gyakorlatilag megmérgeztem a halaimat: annyira borzalmas volt a csapvíz, hogy nem kevesebb, mint másfél flakon "pH-minust" használtam el, mire a KH-érték mérhetővé vált! Most akkor gondolhatod, milyen volt a PH: mérhetetlen ez is! Na, akkor vettem egy Ozmóvíz-készítő berendezést.


Megbízható PH értéket pedig akkor kapsz, ha a KH érték legalább 5 lesz. Venned kell egy KH/GH tesztet (a TROPICAL-nak nagyon jó ilyen tesztje van /egy csomagolásban van ez a 2 teszt/).


OZMÓVÍZ !!

2009. júl. 1. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Salx Narval ***** válasza:
Természetesen jó dolog az ozmóvíz, vagy egy jó minőségű víztisztító berendezés, de sokaknak nincs lehetősége megvásárolni ezeket.Én úgy vélem, akvarisztikai szinten,az esetek nagy többségében megfelelő a forralt,szűrt csapvíz egy jó minőségű szűrővel és rendszeres vízcserével.Ha egy kicsit nagyobb körültekintéssel telepítenénk,etetnék és válogatnák össze halainkat,sok probléma magától megoldódna.Természetesen aki komolyan szeretne foglalkozni, drága és igényes halak nevelésével,szaporításával, annak figyelembe kell vennie az adott település vízminőségét és halai igényét.Én amondó vagyok,hogy mielőtt nekiállunk vegyészkedni a fent említett dolgokat valósítsuk meg.Sajnos tény,hogy vannak olyan helyek, ahol csak az előttem író által javasolt berendezés,vagy más speciális eljárások jelentik a megoldást.SN.
2009. júl. 1. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Klassz, akkor most már tudom, mi az a KH szint! Kaptam karbonátkeménység és összkeménység mérő tesztet is az üzletben, de nem tudtam, hogy mire valók:-( Végre összeállt a kép.

Meg is csináltam a teszteket, a karbonátkeménység 8, az összekeménység 14, a ph még mindig 8 körül, vagy esetleg kicsivel alatta. Elvégeztem a tesztet a sima csapvízzel is, annak is magasabb a ph értéke, mint az akváriumban megengedett 7.

Ozmovíz nélkül (sajnos nem áll módomban ilyen berendezést venni:-( )akkor most mit kellene egészen pontosan tennem, hogy beálljon a helyes ph, kh érték?

2009. júl. 1. 16:21
 6/9 A kérdező kommentje:
Igen, valóban nem forraltam fel a vizet, régen "úgy tanultam", hogy egy napot hagyni kell állni, és utána lehet már használni az akváriumban. 5 éve volt utoljára akváriumom, akkor elég is volt ennyi.
2009. júl. 1. 16:27
 7/9 Salx Narval ***** válasza:
Én foszforsavval savanyítom a vizet, ha nagyon kell.Az hogy egy kicsivel 7 fölött van a csapi víz az még nem akkora probléma,csak klór ne legyen benne.A sósav is jó lenne, de az árthat a kényesebb növényeknek.Viszont ezekhez a szerekhez óvatosság és tapasztalat kell.Használd azt amit vettél.Le fogja az vinni,ne siettesd,adagold, várj, mérj,ha kell akár többször is.Csak úgy megjegyzem,a víz a benne levő növényi és állati bomlástermékek miatt lúgosodik általában, attól még,hogy savanyítod a problémát nem oldottad meg.SN
2009. júl. 1. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Salx Narval ***** válasza:
Re a forralásra: és szűrni is kell,mert az edény oldaláról belemosódhatnak a vízkőszemcsék.Persze ez a megoldás is csak kisebb akváriumoknál működik.30-40Liter vizet forralgatni hetente, nem igazán kifizetődő.Mára már az akváriumi halak nagy része, hozzászokott a csapi vízhez.A rendszeres vízcsere, klórmentes állott víz használata, a legtöbbjük számára megfelel.SN
2009. júl. 1. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Most már tudom, mire kell odafigyelni, remélem, sikerül megoldanom a problémát.
2009. júl. 1. 18:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!