Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Alga kérdés? Jó hosszú! HELP!

Cerberosz kérdése:

Alga kérdés? Jó hosszú! HELP!

Figyelt kérdés
Sziasztok Lassan 1 hónapja megy a 300l akvárium. Egy atman cf 1200as szűri rendesen heti 50-100l vizet cserélek(vízelőkészítővel), happy plant és happy carbot adagolok + élesztős co2. A fénycsöveim jelenleg 2 növényes 1 10000k és egy 6500k mind 54 wattos. A probléma az algásodással van, Az üvegen és a köveken barna alga van ez normális még tudom viszont a köveken és a fákon valami fekete színű fonalas alga is megjelent amit kézzel könnyű leszedni viszont gyorsan fejlődik. A növények levelein is van és van ahol zöld és barna színű is van. A leveleken sűrű szinte gyepszerű. Pár cm hosszúak. de a crypto szárán is van pl. És ezenkívül van zöld pontalgám is úgyh kijutott a jóból. Az üvegen is szokott lenni zöld fonál. Az én diagnózisom személy szerint fonal alga, zöld pontalga, barna alga, és a fekete esetleg ecset alga. A kérdés h mit tehetnék most? Arra gondoltam h beszerzek egy csomó békalencsét elszívják a tápanyagokat az alga elől, leállok a növénytáppal csak co2 menne és lesötétítős módszert alkalmaznám először 5 napig. Ezalatt a csöveket lecserélném 6500k-sokra. gondoltam h telepíthetnék csigákat is meg több amanót, szerintetek? 2 sziámi márna már dolgozik. Algairtó szerekről mit gondoltok? Szerintetek mit lehetne tenni?
2012. aug. 31. 20:04
 1/6 anonim ***** válasza:

Valójában szerintem megoldottad, így hangosan gondolkodva :D

A csöveket mindenképpen cseréld, az is lehet hogy sok a fény mivel zöld algád is van, a barna nekem max 2 hétig szokott meglenni, de az akár még normális is lehet. Tápozást is vegyél vissza mert szinte biztos hogy az is sok.

Sok szerencsét a kikúrálásához. Ja és még valami, van az a bizonyos algin regular nevű termék. Én ezt szinte full time használom, de csak az előírt adag töredékén, minden 2. héten. Nem láttam hogy bármi problémát okozna.

2012. aug. 31. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Sűrűbben cserélgesd a vizet, és vegyél pl almacsigákat + törpeszívóharcsákat, azok eszik a barna algát,


A zebracsigák, és a rókamárna, vagy a sziámi algaevő, vagy az algázó géb eszik az ecsetalgát.


A hólyagcsigák ahogy néztem nagyítóval a zöld pontalgát szokták enni.


A postakürt csigát nem néztem mit eszik, de az is algázik, meg ilyen rothadó növényeket szerintem.

2012. aug. 31. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Egy 300 literes akváriumban az egyensúly is később áll be teljesen, úgyhogy az algáidnak legalább egy része (zöld, barna) majdnem teljesen természetes. Normál esetben ideiglenesen vannak jelen, és nem sokára maguktól eltűnnek.


Jelenleg 0.72 W/l fényerőd van. Ez a viszonyszám megközelítőleg helyes, mivel inkább a beeső fény felülete dominál, és aközött, meg a térfogat között nem lineáris összefüggés van, hanem exponenciális.

Röviden ez a 0,72 W/l, úgy működik 300 liternél, mint mondjuk 100 liternél 1,2 W/l, vagy 50 liternél majdnem 2 w/l.

Ilyen fényerőhöz a jelenlegi szűrésed, igen karcsú.

1, vagy akár 2 növényes is maradhat (attól függ milyenek) viszont érdemes lenne megfontolni, hogy külön időkapcsolóra kötöd a fele fénycsövet, és max teljesítményen csak napi 5 órát menjen, a többit csak 2 csővel világíts.

A 10000 K-s cső lecserélése jó ötlet, akár egy 954-es is jó lenne helyette, a frontüveghez. (nem tudom, van e olyan t5ből)


Nem a tápozást kéne leállítani, hanem a co2-t! Attól is nő az alga rendesen, ne becsüld alá! A növényeknek meg szükség van tápra.

Főleg, ha komolyan békalencsét akarsz.

Gondold el logikusan, az is pont a (nemlétező) tápot szívja el, co2-t meg nem fogyaszt, mert azt a légkörből veszi fel.

Jó ötlet a békalencse, de ne a tápot vedd vissza elsősorban, hanem a co2-t, és ha békalencsét használsz, akkor a világítást se kell (a fentebb írt módon) visszább venni, mert az megoldja ezt.

Co2 helyett lehet, hogy megérné áttérni az easy carbora, azt annyira nem szeretik az algák, és a co2-t ugyan nem pótolja teljesen, de mégiscsak lenne valami szén forrás.


A biológiai irtással óvatosan bánj.

Ők is ugyanúgy terhelik a vizet.

Akár túl is terhelhetik, ha a tervezett létszámon felül vannak.

Örökre ott maradnak, nem csak addig, amíg alga van.

Hasznosak, ez nem vitás, de ezekre is gondolni kell.


Az algairtót viszont jobb ha teljesen elfelejted.


Még egy fontos dolog, a türelem.

Egy akvárium nem mindig a te biológiai órád szerint működik. Hagyj időt a változásoknak, azok hatásának.

És ha nagyjából kitapasztaltál egy fenntartható egyensúlyt, azt minden körülmények között igyekezz fenntartani. Az állandó vízminőség legalább annyira fontos, mint a jó vízminőség!

2012. aug. 31. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Utolsó Akkor szerinted erősítsek a szűrésemen? mennyit?
2012. aug. 31. 23:33
 5/6 anonim ***** válasza:

Ha abból indulok ki, hogy ilyen fény-táp-co2 erősséghez 10-12-szeres vízforgatást szokás megcélozni, a tiéd meg a klasszikus 6-szorost se éri el, akkor elég sokat.


Mondjuk az is igaz, hogy 300 liter másképp ketyeg mint 100, és vizet is elég gyakran cserélsz.

Szerintem azt kéne elérni, hogy óránként a víz 3-szorosa meg legyen forgatva a gyakorlatban.

A gyakorlati rész azt jelenti, hogy egy jól beállt szűrőnek a gyári teljesítményének a felével tudsz jó esetben számolni.

Szóval valami gyors belső nem ártana, ha más nem, egy aquael fan 3.


Egyébként a világítás mértékéről még annyit, hogy ha csak szigorúan a w/l-t nézzük, akkor még EI tápozás mellett is kb 8,5 órát kéne világítani.

De mint említettem, ilyen méretben ez kicsit másképp viszonyul, így ha pl 1 w/l-nek veszem a fényedet, az azt jelenti, hogy egyből elég csak 6 óra világítás!


De ezt szét is lehet bontani, és megnyújtani a világított órák számát.

6 óra 216W világítás ilyen tekintetben olyan, mint mondjuk

2 óra 108W + 4 óra 216W + 2 óra 108W


Egy ilyen rendszerre is érdemes ráállni, ha nem is pont ezekkel az arányokkal, de ilyen elv alapján.

2012. szept. 1. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Platypus ***** válasza:

A békalencse felejtős, rémes egy növény, egyszer betelepíted és örökre veled marad. A Limnobium, a salvinia és a riccia(az is kidugja a fejét, ha egyszer összeáll) kezelhetőbb úszó növények.


Ekkora fénynél szükséged lenne pár nitrát mérésre. Könnyen lehet alacsony ilyen fényen, gyors növésű növények között. Vagy sok, ha a talajból például fölösleges ammónia távozik, és ez még egy ok az algásodásra. CO2-t nem éri meg adagolni, ha nem tudod, hogy rendben van a nitrátszint. Ha nem elég stabil, és az élesztős nem szokott az lenni, akkor az ecsetalgának nagyon kedvez. A szűrésed nem csak gyenge, de még fiatal is, 1 hónap után nem fogja a maximum teljesítményt nyújtani. Esetleg megtámogathatnád valamilyen baktériumkészítménnyel, az is segíthet.


A világítás időtartama is nagyon fontos, ha túl sokat világítasz, az már magában is inváziót képes okozni. Az algairtó szerek közül a legjobb már megvan neked, a happy carbo. A napi adagot vedd ki egy fecskendőbe, és közvetlenül az algára nyomd. Ez kinyírja a legtöbb típust.

2012. szept. 1. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!