Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Miért pusztulhatnak a páncélos...

Miért pusztulhatnak a páncélosharcsáim?

Figyelt kérdés

Májusban indítottam be a 180 literes (nagy)akváriumomat.

Először 3 kékpajzsos páncélosom volt, ők a mai napig megvannak.

Novemberben-decemberben vettem:

- 3 panda páncélosharcsát: nagy akváriumban 1 hónap után elpusztultak, szinte egyidőben,

- 3 gyászfoltos páncélosharcsát: nagy akváriumban 2 hét után elpusztultak,

- 3 gyászfoltos páncélosharcsát: kis akváriumomban mai napig élnek,

- 4 violaszínű páncélosharcsát: nagy akváriumban mai napig élnek.

Miért lehet, hogy két páncélosharcsa faj bírja a körülményeket és két faj pedig nem?



2013. jan. 17. 17:47
1 2
 1/14 YourDestiny ***** válasza:

Szűrés, víz, halak, etetés? Mellesleg három kevés, akkora helyre 10 is mehetne, annál jobb, minél több van.


Ha a fenti kérdésekkel kapcsolatban minden oké, akkor kicsit komolyabb fejtörést fog okozni a dolog. Sok évvel ezelőtt nekem is voltak a mai napig beazonosítatlan páncélos elhullásaim, de előbb a körülményekről kéne tudni valamit.

2013. jan. 17. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Nagy akváriumban további halak:

- 8 platti (9 hónap alatt 2 pusztult el),

- 7 neon (május óta, nem volt elhullás),

- red cherry garnéla (nagyon szaporák, már kb. 30 db. van),

- 1 öves díszcsík (május óta van meg),

- 5 anci (május óta, nem volt elhullás),

- 5 sziámi ormányosmárna (május óta, nem volt elhullás),

- + páncélosharcsák.


Nagy akvárium:

- 180 literes, növényes,

- nyáron (panel miatt) 29-32 fokos víz,

- télen eddig 24-25 fokos volt, de 1 hete elkezdtem fűteni 28 fokra, hogy ne legyen akkora hőmérséklet-különbség tél és nyár között,

- 24-25 fokos vízben pusztultak a pánélosok,

- napi 8 óra világítás,

- 1000 liter/h szűrés,

- heti 1/3 rész vízcsere (csapból, közel azonos vízhőmérséklettel),

- hetente 5 kávéskanál só, a vízcsere után,

- májusi indulás óta halbetegséget nem tapasztaltam.

2013. jan. 17. 18:17
 3/14 A kérdező kommentje:

Amit nem értek:

- kis akváriumban (20 liter) miért élnek még mindig a gyászfoltosok, mikor a nagyban elpusztultak,

- nagy akváriumban miért nincsen bajuk a kék pajzsosoknak és a violaszínűeknek?

2013. jan. 17. 18:23
 4/14 anonim ***** válasza:
Kicsi szűrés sok hal!De nem 100%
2013. jan. 17. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
Nem láttam az utolsó kommented ...akkor semmilyen ötletem nincs :(
2013. jan. 17. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 YourDestiny ***** válasza:
Látom nem csak páncélos hullott el. Több hibát is véltem felfedezni. Ha az 1000 liter per órás szűrés belső, akkor egyértelmű, hogy a vízben ammónia van, hiába a vízcsere. Az első dolgod egy vödrös beszerzése legyen. A hőfokot a lehető leghamarább vedd le 26 fokra, ha nem szeretnéd, hogy a neonok is hullani kezdjenek. Igazság szerint még a 26 is sok nekik, de ez lesz az aranyközépút. Nyáron a hűtést meg kell oldani. 12V-os PC ventillátorral simán lehet 2-3 fokot hűteni rajta, valamint megalkotni se nagy meló. Akvaristán nem egy leírás van erről. A vizet ne sózd heti rendszerességgel!!!
2013. jan. 17. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

köszi a válaszokat!

idén május óta összesen 2 platti hullott el, az egyik új hal volt, a másik pedig szülés után távozott. úgy hallottam, havi 1 halpusztulás nem gond.

ammónia értéket még nem méretem. pontosak lehetnek a csepptesztek?

most 3 literes a szűrőközegem. van benne aktívszén, nitrát megkötő, durva- és finomszivacs, illetve a tetején vatta. miért jobb egy külső szűrő?

2013. jan. 17. 18:44
 8/14 YourDestiny ***** válasza:

A vattát és aktív szenet vedd ki. Előbbi felesleges, ha van finom szivacsod, utóbbi meg csak a helyet foglalja. A 3 literből ítélve valamiféle bio belső lehet, ez így még nem rossz. Viszont annyit mindenképp tegyél meg, hogy veszel bele Siporax gyűrűket. A jelenlegi szűrésed a szivaccsal felér a nullával. A nitrátmegkötő cucc meg felesleges, ha nincs, ami lenullázza az ammóniát és nitritet. Ezekhez pedig jó biológiai szűrés kell. A havi egy halhullás... hát szerintem évi egy is sok, kivéve, ha az nem végelgyengülésben múlt ki.


A cseppegtetős tesztek jók lesznek, de azok drágák lesznek. Papírtesztcsíkosat ne vegyél.

2013. jan. 17. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm az ismételt választ!

Siporaxot már ajánlották régebben is, utánanézek!

Vízhőfokot visszavettem 26-ra.

A nyári ventilátoros megoldásról még nem hallottam, annak is utánanézek.

2013. jan. 17. 21:51
 10/14 Platypus ***** válasza:

Érdekes, hogy a garnéláknak nincs bajuk, a Coryknak meg van. Mondjuk az időzítésből egyértelműen az jön ki, hogy a baj nálad van, és nem mondjuk a kereskedésben érte őket túl nagy stresszhatás. A nitrátkötő gyantát kivenném a helyedben, kellemetlen dolgokat is tud okozni. Például ha nagy a nitrátterhelés, addig friss korában lenullázza, aztán ahogy telítődik, pillanatok alatt felszalad az érték az akváriumban, amit a halak sokkal rosszabbul viselnek, mintha szépen lassan felgyűlne. Egy nitráttesztnek sokkal több haszna van. Ha sokat mutat, akkor csak egy jó nagy vízcsere kell, és probléma megoldva.


Ha nem lennének garnéláid, azt mondanám, nézz utána a csapvíz réztartalmának, mert a harcsák érzékenyek rá. De a garnélák még jobban, szóval máshol lesz a gond. A nitrogénvegyület-vonalon érdemesebb nyomozni.

2013. jan. 18. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!