Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mitől pusztulhatnak a halaim?

Mitől pusztulhatnak a halaim?

Figyelt kérdés

Mielőtt arra gondolnátok hogy az 5 literes befőttes guppis, vagy egy gömb akváriumos aranyhalas kategóriájába tartozom, sajnos nem.

Van egy 35 literes akváriumom. Vízcsere heti 20%.

Szűrése egy aquael fan mini, míg a vízhőmérséklet 24-és 25b fok körül mozog. Etetni Sera tápokkal, valamint fagyasztott vörös szúnyog lárvákkal szoktam.

Az akváriumomban 5 ottocilius van + került bele 9 endler guppi.A halak pénteken kerültek be. A guppik sajnos fogyásnak indultak. Bekerült 3 hím, 6 nőstény. Szombaton sajnos elpusztult egy nőstény, tegnap egy hím, ma meg egy nőstény és egy hím. Egyszerűen nem tudom mi lehet a baj. Már a sírás, és az idegbej kerülgetett.(egyszerre sírtam, és huszármiatyánkoltam)Körülbelül 3 hónapja tanulok a haltartásról, átolvastam a Horn-Zsilinszky Bibliát, kezdőkhöz képest elég sokat tudok a halak igényeiről, tartásuk feltételeiről. És mégis. És mégis nem tudom eltartani a legkönnyebben tartható fajok egyikét. Egyszerűen nem tudom mi lehet a baj. Nagyon szomorú és csalódott vagyok, mert tudom hogy mások gömbaksiban tartanak fél évig egy aranyhalat, vagy befőttesben bettát, én meg ilyen jónak mondható körülmények között a Poecilia wingeit kifingatom.


Nagyon sajnálom hogy ilyen hosszú lett, de egyszerűen nem értem mi történik a 4 üveg közt, és mi a baj.


2011. márc. 30. 22:06
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
nem lehet,hogy az új halakkal valamilyen fertőzés került a vízbe? előfordul az ilyen...vedd ki a halakat és fertőtlenítsd őket metilinkékkel,meg cseréld ki a vizet
2011. márc. 30. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
25%
ennyi halat egy ilyen kicsi akváruimban nem lehet tartani!!!!Ez is lehet gond...de még van 1000 meg 1000 lehetőség
2011. márc. 30. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim válasza:
Hol vetted a guppikat? lehet már eleve betegek voltak és nem te okoztad a bajt, nálam is volt ilyen, vettem 10 dániót egy hobbi tenyésztőtől, 10-et meg boltból, amiket boltból hoztam egy hónapon belül elhullott mind.
2011. márc. 30. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

Szia!

Ne csüggedj. Nekem 20 éve vannak folyamarosan halaim, de Karácsonyra például sikerült 4 aranyhalat vennem, amiből 1 él máig, pedig tényleg mindennel próbálkoztam. Sajnos általában nagyon rossz állapotban kerülnek a halak a kereskedésbe, majd a vásárlókhoz. Ott csak felületesen kezelik őket, hogy eladhatóak legyenek, hozzád pedig már menthetetlen állapotban kerülnek, mivel a betegség átterjed a belső szervekre. Most szerintem egy általános, mindenre kiterjedő kezelést kellene csinálnod, mondjuk parakillel (amíg nem látsz pontos tüneteket) vagy parakill turboval. Ez az otoknak nagyon nem fog tetszeni, érzékenyek a vegyszerekre, tehát el kellene különíteni őket. Persze csak amíg nem pusztulnak ők is, mert ha megfertőződtek, meg kell próbálkozni a kezeléssel, aztán vagy elpusztulnak, vagy nem, ez ilyen sajnos :(

Emeld meg a hőmérsékletet 28 fokra, ne világíts és holnap vedd meg a szereket. Esetleg keress tüneteket (apró pöttyök, szakadozott úszók, nagy has, ideges mozgás, dörgölőzés, heves kopoltyúmozgás). 1 ek sót is adagolhatsz 10 literenként, az is segíthet. De mindezt az Otok eltávolítása után. Csinálj részleges vízcserét is.

És ne csüggedj, előfordul az ilyen.

2011. márc. 30. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

A 35 liter jónak mondható? :S


Bár láttunk itt már olyat, nem is egyet, aki ekkorába 100 halat is bepaszírozna...

2011. márc. 31. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 Frontosa ***** válasza:

Nem lehet, hogy túl hamar tetted őket az akiba?

Vagy az lehet a baj, hogy már eleve betegen, legyengülve vetted őket, vagy nem járattad üresen elég ideig.

De ne csüggedj, mindenkivel előfordul ilyesmi. Látszik, hogy igyekszel és mielőtt belefogtál sokat tanultál, meg lesz az eredménye, meglátod.

Üdv,

2011. márc. 31. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 Platypus ***** válasza:
Szerintem az lehet a fő gond, hogy nem fokozatosan telepítetted be a halakat. Egyszerre került be a 9 guppi, és ezáltal egyszerre érte az akváriumot az anyagcseréjük teljes terhelése. A lebontó baktériumok ezt nem tudták követni. A guppik előtt nagyon kevés volt a nitrogénvegyület a vízben, nem volt mit ennie a baciknak ezért nem is szaporodtak el. A hirtelen megugró ammóniaszint meg erősen mérgező a halakra. Az egészséges halaknak nem árt meg egy ilyen baki, de a frissen vásárolt, boltban nyomorgatott halaknak pont elég lehet, hogy feladják a harcot. Ha nálam történt volna az eset, akkor véletlenül se raknék fertőtlenítőt a vízbe, hiszen ha van is ilyen probléma, ismeretlenül nem lehet hatékonyan kezelni, a lebontó bacikat viszont tovább gyilkolja. A helyedben jó sok vizet lecserélnék, sera nitrivecet, kristályvíz tablettát vagy más bacibarát szert használnék csak. Aztán lehet reménykedni hogy a halak leküzdik a dolgot.
2011. márc. 31. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Nekem is mérgezés gyanús ez a jelenség! Teljesen jókat mondott az előző, heti vízcsere 80-150 liter körüli akiban működik hatékonyan. Ha kisebb, többször kell, ha nagyobb elég ritkábban.

Neked alapból kéne heti kétszer 15-20%, de amikor hirtelen ennyi hallal (a mérethez képest) leterheled a vizet, simán mehet 2* 25-30% , és utánna visszább lehet venni.

Szat nitrátgyantát is használhatsz, ezt regenerálni is lehet. (a nitrátot köti meg, áramlásba kell tenni)


Egyébként nem ismerek olyan akvaristát (az akvarista a szó komolyabb értelmében) akivel ne fordult volna elő ilyen. Volt, aki 30 év akvarizálás után élt meg egy tömeges pusztulást anélkül, hogy kiderült volna az indító ok, ami kiváltotta a lavinát.

A kudarc, meg a csalódás persze sosem esik jól, de fogd fel másképp. Gondolj arra, milyen kimeríthetetlen lehetőségek vannak még előtted, amibe beleáshatod magad, hogy minél jobban átlásd az egészet.

Most pl. élőben láthatod működni a természetet, hogyan "szabályozza le" önmagát az akvárium kevesebb lakóra, ami egy stabilabb állapot felé mozdul. Elhullásokkal jár, dehát az élet kemény.

Az meg hogy ki hogy tart gömbakiban aranyhalat, említésre sem méltó kategória. Hosszútávon önmagad miatt is megéri lelkiismeretesen csinálni. Nem is lehet másképp.

2011. márc. 31. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Egyébként egy kollégámnak szintén 35-öse van, minden nap cserél 2 liter vizet.
2011. márc. 31. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Sziasztok!

Nagyon köszönöm a sok kielégítő választ!

Igen, sajnos elképzelhető hogy túlságosan leterheltem az akváriumot. Amúgy kb 1 hónapja megy, ezért én naiv azt hittem nem lesz baj. A heti 2szeri vízcserét majd megfontolom, lehet hogy sokat fog segíteni. Azon gondolkodok még hogy mivel tudjuk hogy szinte minimális a motoros belső szűrők biológiai szűrése, ezért beszerzek még kiegészítésként egy szivacsszűrőt, vagy csinálok egy mattenfiltert. A gyógyszeres kezeléssel még várok, egyenlőre rábízom magam az fagyasztott kajákra, és ha holnap is lesz elhullás (ma szerencsére megúsztam) akkor végig csinálom a parakilles kezelést, úgy ahogy Murr mondta.

2011. márc. 31. 21:48
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!