Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Milyen világítást ajánlatok a...

Milyen világítást ajánlatok a következő akváriumhoz?

Figyelt kérdés

Kapok egy használt, 100x40 cm alapterületű, kb 70 cm magas akváriumot. Teteje nem lesz, ezért nekem kell szerkesztenem rá egyet. Már van egy Philips Aquarelle TLD 18W/89 fénycsövem, ez kb 60 cm-es, foglalattal, zsinórral kapcsolóval, totál felhasználásra készen, ez egy régebbi akváriumom felett volt. Ezt építem majd be a leendő tetőbe.


A kérdésem az, hogy szerintetek ha időkapcsolóra kötve minden nap ugyanakkor kapcsol be/ki a világítás,és kb. 60 cm magas lesz a 100x40 cm alapterületű akváriumban a vízoszlop, napi hány órát égjen a fent említett neoncső? Növényeim eléggé igénytelenek, ozelot és vizikalászok, inkább az izgat, hogy ne algásodjon az akvárium. Régen volt 196 literes akváriumom, ott is kb 60 cm magas vízoszlop volt, ott 2 neoncsöves tetőm volt, de már nem emlékszem, napi hány órát mentek a 18W neoncsövek (talán napi 12 órát?), meg hogy milyen típusú neoncsövek voltak pontosan, na az jól be volt állva, az nem algásodott. Egy sötétebb (napfény nem világít oda) sarokban lesz az aksi... Pár igénytelen, magasra növő ozelot és vizikalász át lesz telepítve a ksiebb aksimból, meg anubiast szeretnék. Halak xifok, algaevők, szumik, szűrő-levegőztető Aqual Fan-3 kategóriájú lesz, még nem tudom milyen pontosan. Ilyen konfigurációval napi hány óra világítást javasoltok? Szeretnék bele szerelni még egy neoncsövet, az is valami olcsóbb akvarisztikai cső lesz. Szóval mit ajánlatok napi világításnak a fenti 1 db, illetve ha később lesz mégegy hasonló cső akkor 2 db 18W fénycsővel? Ja, és nyáron elég meleg a lakás, felmegy 30 fokra is az akváriumban a viz hőmérséklete, ilyenkor kevesebbet szoktam világítani hogy ne termeljenek a világítótestek annyi hőt...


Égjen mondjuk 12 órát 2db 18W cső, vagy az elején amíg 1 csövem van, az mennyit égjen szerintetek?


Előre is köszi a tanácsokat, légyszi ne linkekkel bombázzatok, konkrét tapasztalatokra, hozzáértők válaszára vágyom :)


Köszi!


2013. jún. 15. 20:43
1 2
 1/11 bamboochatheone ***** válasza:
100%
70 centis vízoszlop?! Ahhoz kevés lesz a 18 wattos neonod. Ehhez a minimum a T5 fénycső de inkább powerLED.
2013. jún. 15. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 YourDestiny ***** válasza:
A T5 vagy a csapos power kompakt fénycső még jó lehet, ugyanis a vízoszlop legfeljebb 60 centiméter lesz. A 18 Wattos fénycsövet el lehet felejteni. Az 54-es nem fér be, de a 39 Wattos T5 igen. Na, abból kellene neked minimum 3. Ennél gyengébb fényen 280 literre ne agyalj. Hiába igénytelenek a növényeid, az akvárium túl magas. T8-as fénycső itt elvérzik. T5-ből kell, és ne sajnáld. Ezzel a felálással mehetne a napi 8 óra fény. Túl sokat felesleges világítani, mindegy, hogy kevesebb vagy több a világításod. Gyengébb fénnyel, hosszabb időt világítva nem éred el ugyanazt az eredményt, csak rontasz a helyzeten. Az Aquael Fan 3 szűrő remélem, csak kiegészítés lesz egy külső mellé. Bár véleményem szerint még mechanikai szűrésre is kevés lesz.
2013. jún. 15. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
10-12 órát, de a növényeken látod hogy viselik és ha csoffadnak akkor vegyél plusz lámpákat rá.
2013. jún. 15. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Utánaszámolva, lehet hogy a 70 centis magasságnál nem 60 cm lesz a vízoszlop, csak kb 50 centi, mivel lesz aljzat, meg nem fog a 'plafonig' érni a víz, a tető és a vízszint között azért lesz jó pár centiméter tér... Mivel még nincs nálam az akvárium, nem tudom, pontosan hogy néz ki, csak a méreteket kaptam meg...


Több neoncsőben gondolkodom, lehet, hogy lesz 3 foglalat, mindegyik külön időkapcsolón, és a napfelkelte-nap útja az égen-naplemente effektust állítom be, tehát reggel egy fénycső indul, később a második, később a harmadik, aztán este meg sorban kapcsolnának le, fokozatosan csökkentve a fényt :) Lehet hogy furán hangzik, de az ötlet tetszik...


Még egy kérdés: az erősebb fénycső T5-ös vagy mi, amit irtatok, az ugyanakkora méretre mint ami nekem van? Vagy más foglalat kell neki?

2013. jún. 16. 00:21
 5/11 A kérdező kommentje:
Ja, és köszi az eddigi válaszokat is :)
2013. jún. 16. 00:22
 6/11 anonim ***** válasza:

Nem ugyanolyan hosszú.

T5-ből az 54 centis cső az 24Wattos.

A 85 centis cső 39 wattos.


Ennél már csak rövidebb, vagy hosszabb van.

2013. jún. 16. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm, majd utánanézek hétközben akvarisztikában is, hogy milyen világítást lehet felénk kapni, csak azért tettem fel a kérdést, mert nem tudtam kivárni, hogy hétfő nappal legyen :)
2013. jún. 16. 01:53
 8/11 YourDestiny ***** válasza:
A T5-nek más foglalat kell. Viszont sokkal jobb az energiafelhasználása. A tiédhez hosszban a 24 W-os hajaz, az 55 centi. Rövid. Nekem 39 Wattos kéne, az 85 centi. Szépen bevilágítana. A T8-as 18 Wattos fénycsövek véleményem szerint 50 centis vízoszlophoz is kevesek lesznek. A nagyobb gond viszont az, hogy a fényerejük egyenlő a nullával. Kéne belőle egy rakás.
2013. jún. 16. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 YourDestiny ***** válasza:
*Neked 39 Wattos kéne
2013. jún. 16. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Nekem a kis tengerin, ami 40x65x50 magas, azon van egy "quad T5 2x24w" lámpa, ezen van fényterelő, de nem mondom hogy húde világos van benne. A barna alga is termelődik.


Neked hosszabb az akvid, hosszabb cső jobb lenne rá, ahogy Your Destiny is mondja.

2013. jún. 16. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!