Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Miért pusztulhatnak a halaim?

Miért pusztulhatnak a halaim?

Figyelt kérdés

Volt 4 bettám (1 hím, 3 nőstény).

Kb 2 hónapig voltak egy kisebb akváriumban. Vizet nem szívtam le belőle, de ahogyan párolgott, úgy utána öntöttem. Szűrőm volt.

Hét elején elpusztult az egyik lány.

Rá két napra átkerültek egy nagyobb akváriumba. Most hétvégén pedig a hím is elpusztult.

Az utolsó napokban nem nagyon mozgott, a víz alján feküdt, néha az oldalára dőlt. De kívülről nem látszott rajta semmi. Vajon mi lehetett a probléma? Járt valaki hasonlóképpen? Mit csinált? Lehet, hogy az volt a probléma, hogy nem tisztítottam megfelelően a kisebb akváriumot?



2014. máj. 3. 14:12
 1/6 anonim ***** válasza:
0%

Hűha...ez csak tipp, lehet rosszul emlékszem, de én úgy tudom a bettákról, hogy őket nem szabad csak egyedül tartani. Én filmekbe is mindig egyedül látom őket, ezzel kapcsolatos filmekre gondolok, tehát nem vígjátékokra stb.

Esetleg guglin nézz utána, hogy mit írnak a bettákról, de szerintem ők egyedüli halak.

2014. máj. 3. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
nekem ez úgy tűnik, hogy nem volt jó a szűrésed, egyszerre nem szoktak csakúgy elpusztulni a halak, ennek pedig komoly oka van. Leírnád milyen szűrőd van, mekkora az akvárium, és mennyi időnként cseréltél vizet?
2014. máj. 3. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

A kis akvárium 23 literes volt, aquael fan mikro plus (30 l-hez való) szűrővel. Itt vízcserét igazából a két hónap alatt nem csináltam, csak ami párolgott, azt öntöttem utána (kb 2 hetente 2 befőttesüveg vizet, két hetente tisztítottam a szűrőt). Az aljzatot nem tisztítottam.

A nagy 112 literes, eheim 2010-es szűrővel. Ez 1-2 hete üzemel.

2014. máj. 3. 15:33
 4/6 A kérdező kommentje:
köszönöm az eddigi válaszokat.
2014. máj. 3. 15:34
 5/6 anonim ***** válasza:
23 literben ilyen kis szűrővel vízcsere nélkül nem csoda hogy elpusztultak. Több bettát együtt tartani amúgy is csak 70 litertől lehet. 112 literbe édeskevés a Pick up 2010, ez 60 literes akváriumokhoz jó. 100 liter felett nagyon ajánlott külső szűrőt venni/csinálni. Vízcsere pedig hetente kell 30%.
2014. máj. 3. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
56%

Kedves Kérdező!


Nehéz innen megmondani, hogy mi lehetett a baj. Az előző válaszoló is jókat mondott. Szerintem azonban kéthetente illik lecserélni a víz egy negyedét, egy ötödét, ami egy 23 literes akvárium esetén 4,6-5,75 liter, hacsak meg nem valósítja valaki a tökéletes biológiai szűrést, ami még egy nagy akváriumban is bonyolultabb egy motoros szűrőnél. A 23 liter azonban annyira kevés, hogy még ez a vízcsere sem elég két hetente. Az sem mindegy, hogy milyen vízzel pótoljuk a vizet. A csapvízben nem csupán a klór, és esetlegesen bizonyos nem kívánatos fémek jelenléte aggályos, de a víznyomás megszűnése következtében felszabaduló oxigénbuborékok embóliát okozhatnak, ha a hal vérében szabadulnak fel. Hasonló eredményt okozhatnak a vízben felszaporodó oldott gázok is.


A betta labirintkopoltyús ezért, az oxigénhiányra nem érzékeny, de a tisztaságra igen. És 24°C alá sem kéne mennie a hőmérsékletnek, inkább legyen 26°C. Írod, hogy a hím a víz alján feküdt. Ez lehet úszóhólyag gyulladás következménye is, ami összefügghet alacsony hőmérséklettel is, akár úgy, hogy a víz hőfoka jó, de a víz fölötti levegő hőmérséklete alacsony, bár erre inkább az ivadékok érzékenyek. És tényleg nem jó ötlet ilyen kis helyen több bettát tartani, bár nagyobb tér esetén lehet többet is, de gondoskodni kell olyan tereptárgyakról, ami mögé elvonulhatnak a nőstények, ha unják már a zaklatást. Az is kérdés, hogy amikor hozzád kerültek, milyen kondiban voltak.


Innen nehéz volna megmondani azt is, hogy mennyire vagy képben az akvarizálást illetően. Én sok más emberhez hasonlóan hosszú évekig úgy tartottam halakat, hogy egyetlen sort sem olvastam a hogyanokról. Amikor a kezembe került az Akvarisztika, vagy az Akvarista lexikon, akkor utólag inkább azon csodálkoztam, hogy hogyan maradhattak annyi ideig életben a halaim, ameddig életben maradtak, mert akkora butaságokat csináltam. A díszhal tartás annyira bagatell dolognak tűnik, hogy azt gondolja az ember, hogy megy ez zsigerből. Ennek azonban az ellenkezője igaz. Lehet, hogy rád ezek nem vonatkoznak, mert utána néztél a dolgoknak, ebben az esetben is figyelembe kell venni, hogy a díszhal, vagy bármilyen állat tartása esetén is előfordulhatnak olyan elhullások, amivel kapcsolatban csak találgatni lehet.

2014. máj. 4. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!