Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Nem nőnek a halaim, miért?

Nem nőnek a halaim, miért?

Figyelt kérdés
35 literben van két aranyhalam. Miután kisebb akváriumra váltottam lakás miatt, vettem egy teleszkóp szeműt. Kicsit lusti volt, kedvetlennek tűnt, vettem mellé egy oroszlán fejűt, bár eleinte a hely miatt nem akartam. Jól el vannak, az oroszlán fejüm, szép, élénk halacska, a teleszkópos meg még mindig lusta kicsit. A baj az, hogy nem nőnek, ha megnőttek volna kertitóban élhették volna le hátralévő életüket. De még mindig töppedtek, egyik 5 másik 5,5-6 cm. A víz jó, nincs vele baj.

2015. júl. 25. 22:50
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

Van egy ilyen hülyeség, hogy a hal kicsi akváriumban kicsi marad, a valóságban viszont az van, hogy a halak anyagcseréje során keletkezik egy végtermék ami nitrát, ha kicsi az akva akkor ez a nitrát szint magas, a hal amikor eszik a nitrát, a vízzel bekerül a gyomorba, ott baktériumok által nitritre bomlik, a nitrit bekerül a véráramba, gátolja az oxigénfelvételt, eredmény a hal kába, apatikus, kevesebbet eszik, így nem nő meg ergo nem eszik annyit mert akkor elpusztul.


Van fentire nagyüzemben a pufferelés, pl koi tenyészetet láttam videomegosztón, amikor 1 m3 tartályba teszik át az ivadékokat, több százat, és ott kb 0,5-1kg tömegre nevelik őket, ami 1000 liter vízben lehetetlen lenne, viszont! a tartály összeköttetésben van a nagy tározóval, vagyis több 10.000 liter vízzel, így a halak simán megnőnek akkorára, hogy szinte nincs is víz a hordójukban, csak rengeteg hal.


Magyarul, ha tennél egy 150 literes szűrőakváriumot az akvád alá, neked is meg tudnának nőni, persze csak képletesen írtam ezt.


Egyenlőre azért nem nőnek, mert nem esznek megfelelő menyiséget, ha ennének elpusztulnának, az éheztetés meg nem megoldás, kemény kínzás az is.

Fogadd meg a többiek tanácsát, keress nekik nagyobb helyet.

2015. júl. 26. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:

Van egy ilyen hülyeség, hogy a nitrát miatt nem nő meg a hal, és ha lenne egy szuper szűrés, ugyanúgy megnőne.

A valóságban viszont az van, hogy egy nagy térigényű hal simán bestresszel annyira a szűkös környezettől, hogy "besül" és leáll a növekedésben.


Van a fentire bőven példa, pl egy cápaharcsa 200 literben messze nem nő meg annyira, mint más, egyébként 200 literben tartható (pl sügér) hal.

Tehát a víz terhelése messze nem indokolja a növekedés lassulását, vagy elmaradását.

De akár diszkoszhalakat is említhetnék, lehet azt 1000 literben is tartani, több száz literes szűrő medencével, ha van egy 25 cm-es vízoszlop, az életben nem fog megnőni.


(Ettől még lehet hozzá némi köze, csak ha már ennyire szemellenzős véleménynyilvánítás van, akkor kell hogy legyen egy hasonlóan elvakult ellenpólus. :))

2015. júl. 26. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

Tudtommal csak a kémiai szűrés, és a növényzet távolit el nitrátot, az erős szűrés nem, nyilván vannak anaerob folyamatok, de ezek annyira csekély mértékben vannak jelen, hogy nem számottevőek.

A szűk tér is számít nyilván, viszont a kicsi víztömegben halmozódó nitrát sokkal előbb van, persze az ammónia, vagy a nitrit mérgezés még előbb.

2015. júl. 26. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 Salx Narval ***** válasza:
Srácok, mi akvaristák vagyunk és nem tudósok és remélhetőleg nem az a célunk, hogy melyik hal mennyit bír még elviselni és nyilván nem célunk ezt alátámasztott adatokkal kielemezni. Az viszont dolgunk, hogy figyelmeztessük akvaristatársainkat ha helytelenül tartják a halaikat, lehet vitatkozni, lehet más véleményen lenni de a célnak mindig a halak érdekeit kell szolgálnia. Ha ez nem így van, megette a fene az egészet. Aranyhalat nem tarthatunk 35-literes edényben ha szűrik ,ha nem, 35-liter az 1 hónapos ivadékoknak is kevés. Nyilván kötünk kompromisszumokat, hiszen nem mindenki tud és akar biotóp akváriumot tartani, de kell legyen egy határ. Az akvarista, nem haltartó, hanem hal nevelő, minket legalábbis még erre tanítottak a régiek.
2015. júl. 26. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 Salx Narval ***** válasza:
Elnézést mindenkitől, de úgy feltudom magam húzni ha rosszul bánnak az állatokkal, mindegy, hogy butaságból vagy szándékosan.
2015. júl. 26. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:

Salx Narval igazad van teljesen mindenbe.


Ha már egy kicsit kibeszéljük a dolgokat, engem a kereskedések hozzáállása zavar a legjobban, ha valaki bemegy egy pc boltba legyen informatikus? Autóalkatrész üzletben autószerelő? Vagy ne adj isten ne bízzunk meg a gyógyszertárosba, mikor az életünk múlik a tudásán??


A kérdező mint annyi más ember bement egy "SZAK" boltba, ahol joggal feltételezi, hogy értenek hozzá, ez a feltételezés magától értetődik szerintem.

Hányan nézik meg, hogy mit esznek, volt egy kollégám, akit utáltam, és amikor már megette felét a baromfi virslinek, akkor kérdezem meg tőle "tudod-e mit eszel"... "50% baromfibőr, itt van a vonalkódos papíron, meg van benne csibepép, abba jobb bele nem gondolni, hogy micsoda" erre kihányta az egészet.


Természetesen vannak olyan géniuszok, akik utána néznek minden tételnek amit életük során vesznek, nem hallgatnak a pult mögött álló emberekre, de ez idegőrlő lehet, vagy valamilyen betegsége van, idegi alapon. Ismertem ilyet, 4 hétbe telt mire megvett tőlem egy porszívót, 4 hét alatt végigjárta az összes létező üzletet, és minden porszívót kipróbált, valamelyiket többször is, akart hozni szőnyeget próba porszívózásra, akkor betelt a pohár, ultimátumot kapott, hogy vagy vásárol vagy ide többet ne.....


Szóval a kérdezők, akik problémával jönnek ide szerintem mind áldozatok, a kiskereskedések áldozatai, mivel valaki csak oda adta nekik az akváriumot, szűrőt, halat stb


Én csak azért hoztam fel a hal nem nő meg dolgot mert szinte minden ilyen kereskedés indoka, hogy "nem nő meg nagyra kicsi akváriumban" ez egy szabvány szöveg, szinte minden ilyen eladásnál elhangzik.


Volt egy időszak, 2013 környéke, amikor minden ilyen jellegű kérdésnél elő jött a szarul tartod, állatkínzó vagy stb jelző, eredménye kép alig tettek fel kérdést ide, természetesen volt akinek nem lehetett megmagyarázni, annál jogos volt a kiosztás.


Röviden, szemebe állunk a kisállat kereskedésekkel, és nem az átvert emberek a ludasak, fejjel mennék a falnak, ha minden vásárlás előtt meg kellene nézni mit veszek.

Van amin az életem múlhat, pl 3 szerelőt kérdeztem milyen fékbetétet vegyek, mindhárom automatice a textart mondta, aztán meg 210-nél megálltam a szarvas előtt mint a jancsiszög, sza..bb fékbetéttel most nem írnák ide hülyeségeket, ezt mondjuk hányan kérdezik meg.

2015. júl. 26. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim válasza:
Minél nagyobb az akvárium, annál nagyobbak lesznek
2015. júl. 26. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
Láttam már 80 literes külső szűrős akváriumba tenyérnyi aranyhalat, alig tudott megfordulni.
2015. júl. 26. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

A város legjobb boltjában:

"Ebben a 112 literes akváriumban 8 olyan pici aranyhalat is tarthatsz!"

"És mi lesz, ha megnőnek?"

[kínos csend]


Nem tudom... van igazság abban, amit a SZAK boltról mondtok, de én azért, ha valami komolyabb dolgot veszek, legyen az hűtő, okostelefon, verébpapagáj vagy "csakegyhal", utánanézek, hogy mit szeretnék és mit ajánl az eladó, hogy nehogy valami gagyit sózzon rám.

Az aranyhalaknál és bettáknál az is gond, hogy nagyon sok hamis információ kering róluk. Sokkal könnyebb elhinni, hogy egy aranyhalnak elég 35 liter, amikor TV-ben is állandóan gömbakváriumban látjuk őket, vagy hogy egy bettának nem kell semmi technika, amikor a boltban is másfél decis kockákban döglődnek. (Abba meg ne is menjünk bele, hogy miért lehet cápaharcsát, cápamárnát meg hasonlókat venni fillérekért.)


"Van egy ilyen hülyeség, hogy a hal kicsi akváriumban kicsi marad," Annyira nem hülyeség, mert tényleg nem nő így :D Viszont nem önmaga miniatűr és makk egészséges mása lesz, hanem satnya, beteges, deformált hal.

Elrettentő példák, meg ha gagyogtok angolul, jó cikk itt: [link]


Még egy elrettentő példa, növendék aranyhalakat egy fotózás kedvéért átraktak 30 literes akváriumba: [link]


"Aranyhalanként minimum 50 litert kell számolni, és ideális esetben 3-4 db-ot tartani belőlük minimum."

Öööö... külföldön ezt úgy szokták meghatározni, hogy 120 liter az első osztott farkú aranyhalra és 40-80 liter (attól függ kit kérdezel) minden további osztott farkú aranyhalra. Az eredmény nagyjából ugyanaz, csak így kevesebb az esélye, hogy valaki 50 literben megpróbáljon aranyhalat tartani ;)


Kérdező!

Tényleg jó döntés lenne elajándékozni őket. Ha tóba kerülnek, akkor minél hamarabb, ahhoz, hogy túléljék a telet, meg kell szokniuk a tavi körülményeket + némi súlyt kell magukra szedniük.

Amíg nem kerülnek új gazdához, addig azzal tudsz segíteni nekik, hogy sűríted a részleges vízcseréket, ha stressz és túlzsúfoltság van is, legalább a nitrátvegyületek szintjét csökkented.

Csak mérsékelten érezd magad szarul az eset miatt, sajnos rengeteg embertől lehet hallani, hogy "ha majd megnőnek, akkor veszek nekik nagyobb akváriumot / kirakom őket tóba", de azt nem tudják (vagy képtelenség meggyőzni őket arról), hogy épp a kis hely miatt nem fejlődnek a halak rendesen.

2015. júl. 26. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
Egyszerűen,hogy te is megértsd Kedves Kérdező. Túl kevés víz és hely van ahhoz,hogy nagyobbra nőjenek. REMÉLEM ÉRTHETŐ VOLTAM. :)
2015. júl. 27. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!