Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Jó elgondolás? Többi lent

Jó elgondolás? Többi lent

Figyelt kérdés

Szeretném lecserélni a 2x24 W világitásomat t8-ra. Jelenleg a 130 akvárium felett van a t5. Arra gondoltam hogy teszek fel 2 db t8 as armaturát 2 és 1 fénycsövest.

- nem akadályozza e az egymás mellé tett armatura

a fény egyenletes szóródását

- vagy esetleg nagy mértékü algásodáshoz vezet

- milyen növénynek lenne elég


2015. szept. 23. 07:53
 1/5 anonim ***** válasza:

Igazából a fényerő azon múlik milyen akváriumot akarsz, mondjuk egy low tech növényes vonal, akkor közepes fényerő, watt/literben 0,5 wpl azaz 75 watt, fölé nem igazán érdemes menni algásodást okozhat, még carboval is.


Nyilván a 0,5 watt/liter csak tájékoztató adat, nem mindegy az akva magassága, és az sem mindegy mekkora az akva alapterülete, egy laposabb akváriumnál nagyobb terület áll rendelkezésre kirakni a fényt.


Lehet gondolkozni lumenben is, egy co2 rendszer nélküli akváriumnál durván 35 lumen/liter a vége, pl a világitás.eu közli a lumen értékeket.


Általában ha egy meglevő üvegre teszünk világitást akkor szinte minden esetben barkácsolást jelent, nehéz találni rá lumenben, watt arányban megfelelő armaturát.


Én, vagy aki már lezongorázta a világítás procedurát, másképp állunk hozzá, első a fény utána a többi.

Persze kicsit idióta dolognak tűnik, de ha holnap akarnék egy uj akváriumot, akkor elsőnek fényt keresnék, majd alá csináltatni üveget.


Mondjuk van egy 75 literesem, az rendelt akvárium, egyedi méret, 71x30x35, tökéletes fölé a 2x18 watt t8, méretben, lumen/liter és watt/liter értékben is.


A konkrét kérdésedre akkor lehet választ adni, ha tisztázott, hogy milyen növényeket akarsz, milyen egyáltalán az akvárium, nyílt vagy zárt, plusz milyen méretei vannak,hosszxmélységx magasság.


A jelenlegi fényed 6500kelvines fénycsővel 3200lumen, ami 24 lumenre jön ki, viszont a t5 mélyebbre világit mint a t8, rövidek a csövek, igy az akva közepe elég fényt kaphat, kompromisszum a rövid fénycső, de ellensúlyozható megfelelő növényültetéssel, választással.


112 literes akváriumoknál, főleg a gyári 2x18 watt tetőknél bevált egy 3, fénycső beszerelése, hosszban szerintem neked is az 59 cm t8 fénycsövek lennének jók, ez 3x1300lumen fényt jelent, össz 3900 lumen.


Persze nagy kérdés, hogy mi a gond a jelenlegi 2x24 watt fénnyel, miért akarod egyáltalán lecserélni, ha ez egy peremre illeszthető armatúra, akkor lehet húzgálni, pl az előtérnek több fény kell mint a nagy háttér növényeknek, így megint csak lehet variálni.


Röviden, vagy jól járnál, vagy teljesen felesleges lenne a csere, ha alga, vagy egyéb gond van azt nem biztos, hogy orvosolja a t8 csere.

2015. szept. 24. 05:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Nem az alga miatt gondoltam erre.Azt nagyjából megoldottam 20 centivel magasabbra téve a lámpát.Mig a gyári magasságban volt a quad lámnpa tiszta zöld alga volt a viz teteje és más algagondom is volt. A lámpa magasabb elhelyezése után elmult a zöld alga a viz tetejéről, egy kevés zöld alga azért akad az akváriumban. Ami miatt nem tetszik a mostani állapot,hogy a felemelt lámpa miatt
2015. szept. 24. 08:04
 3/5 A kérdező kommentje:
hogy igy megváltozott a fény beesési szöge igy teljesen másképp terül a fény. A Azért gondoltam arra, hogy három csővel egyenletesebb lenne a növények megvilágitása. Kicsivel hosszabb is a t8 igaz, hogy gyengébb is a fényereje. Az akvárium 80x40 40-es méretü. Fentiek fényében van értelme a változtastásnak szerinted.
2015. szept. 24. 08:13
 4/5 anonim ***** válasza:

Ezt így még mindig nehéz eldönteni, a t8 fénye sem lesz sokkal gyengébb, nekem 35 cm magas akvánál nagyon világos az egész, nem jön át videón, de jó világos: https://www.youtube.com/watch?v=ll8UodggpYE


Szerintem csatlakozz valamelyik csoporthoz a facen, én holnap este bütykölök 5 után: [link]


nagyon normális csapat van, nincs egyáltalán semmilyen negatív kritika, mondhatni agyon van verve aki bármilyen akvát kritizálni mer, nem is láttam még ilyen csoportot, amióta működik egy negatív komment nem volt, bárki bármilyen akvát megmutat, és 100% hogy segitenek bármiben.

2015. szept. 24. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2015. szept. 24. 11:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!