Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Kezdő akvarista vagyok,...

Kezdő akvarista vagyok, kicsit több, mint 1 éve.60 literes akváriummal, és a problémám, hogy az elmúlt fél évben sorozatosan kihaltak meg a halaim. Miért lett így?

Figyelt kérdés

Kezdésnek 5 algaevő harcsát vettem, 3-t ami a talajról eszik, 2-t ami az akvárium faláról. Valamint 5 plattit különböző színűeket(mind hím volt).


A plattik kezdtek el kihalni, azokból 2 piros maradt, amikhez vettem 2 db nőstényt. Ezek szaporodtak is, majd mind két nőstény meghalt. Minap az egyik piros hím is..

Talajon evő harcsákból 1-t halva találtam, egy másik furcsán viselkedett, megnéztem, és be volt a feje vérezve, mint a karácsonyi ponty miután leütöd a halászlébe.....


Fogalmam sincs mi a fene folyik az akváriumomban!

Rengeteg fórumot olvastam, márkás német(kint élek, cska az van)külső szűrőt vettem ami 100 litereshez van, megfelelő szűrőkkel bele, membrános levegőztetőt széles levegőztetőfejjel, légszűrővel a csövön, időzítővel 30 órát pihen, 3-at megy(a levegő).


Fűtés úgy szint benne, 26 fokosan tartva a vizet.

2-3 milliméteres talajzat , kék színű.

Növényeket rendszeresen cseréltem egy ideig, állandóan tönkrementek, elrohadtak, ezért mindig újat vettem, hogy ne legyen sok bomlástermék.

A csapvíz nálunk túl kemény, ezért a heti vízcserénél csak desztillált vizet rakok bele, Biotopol vízelőkészítővel, Profito és S7 Vitamix növényi tápanyaggal, utóbbitól nem rohadnak ki a növények(olyan gyorsan..)


növényi tápanyagot adok nekik, plusz algakorongot teszek az akvárium falára alul az algaevőknek.

Nemtudom milyen a "nem stresszel" hal, mert kezdő vagyok, de az enyémek nem tűntek soha túl feldobottnak.


ÉN már mindent megpróbáltam. Nem gondoltam volna, hogy ez ennyire nehéz lesz, pedig számoltam a felelősséggel, mindenre odafigyeltem, rengeteg fórumot olvastam, nem jöttem rá mi a baj.



2016. dec. 9. 11:45
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:
*" ezeket rendszeresen cseréltem "
2016. dec. 10. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 anonim ***** válasza:

Ja igen, a fény.

Adok rá némi esélyt, hogy rosszul mérted, és 45 cm az a 40, ami 15 watt.

Ha tényleg 40, akkor (mivel a hossz arányban áll a teljesítménnyel, ) még kevesebb.


54 (60) literes akváriumhoz egyébként sokszor adnak 15 watt fényt, de azt tudni kell, hogy a komplett szettek alapjáraton szarok.

60 literre az a 15 watt elég fényes lehet... a szemednek.

De a növények a fény felé törekednek, és a víz alatti életforma (így logikusan) egy evolúciós zsákutca, szóval ha már víz alatt él, akkor baromi sok fény kell neki.


Fényigényesebbeknek olyan csőből ami neked van, 3-4 db kéne.


1 db alatt csak a legárnyékűrőbbek élnek meg.

Pl anubias nana, gömbmoha, kisebb csomókban jávai moha esetleg 1-2 microsorum, vagy cryptocoryne faj.


Ne levélnagyság alapján válogass, hanem konkrét fajtáknak nézz utána. A linkelt díszhalinfón is lehet, vagy pl itt:

[link]


Ja, és mivel árnyék tűrőek, úgy alkalmazkodtak ehhez, hogy lassan nőnek.

Ha pedig lassan nőnek, akkor kevés tápanyagot tudnak beépíteni a szervezetükbe.

Olyan keveset, hogy ezeknek konkrétan nem kell külön táp.

Elég a halak trágyázása... illetve kiegészítésnek lehet használni némi növénytápot (mikroelem+ kálium) de a gyári ajánlásnak a harmada, negyede is elég.



Ami a vizet illeti, ha változtatsz az arányon, lassan tedd.

Én amúgy vagy csapvizet használnék, vagy max fordítva csinálnám, mint most te, tehát 1/3 ioncserélt (vagy deszt) 2/3 csapvíz.

Ha csak nem extra kényes lágyvizes halakat akarsz tartani.

2016. dec. 10. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 A kérdező kommentje:

Tehát a vizet ne lágyítsam tovább, rendben.

Plusz vegyem ki az aktív szenet, rendben.

A szivacsot hetente kimosom, 5-6 mosás után kidobom, mert nagyon telitődik kosszal, amit már nemtudok kimosni.

Nitrát és társai nekem sajnos ismeretlenek még.

Nem tudom hogy kell beállítani őket.


De nem lebaszásra vártam, hanem segítségre.

Nemhiszem hogy egy 54 literes akváriumot fenntartani biokémikusnak kell lennem, gondolom van még pár dolog amivel nemvagyok tisztában, amik gondolom az okai annak, hogy kihalnak a halaim.

2016. dec. 10. 22:15
 14/32 A kérdező kommentje:

Az említett linken meglestem a halaim fajtáját és igényeiket. A plattik és páncélosharcsák meg szívóharcsák amik nekem vannak, megérnek ugyanabban a környezetben nyugodtan azt írja, egyedül a vízkeménységre kell odafigyelni, olyan 12 NK° körül kell belőni, amit tudtommal a desztilált víz keverésével kell játszani.

A nitrátot nemtudom hogyan állítsam lejjebb. Ph értéket szintén nem. Valaki ossza meg velem légyszives.

2016. dec. 10. 22:28
 15/32 A kérdező kommentje:
Világítást pedig rendelek egy erősebbet.
2016. dec. 10. 22:28
 16/32 anonim ***** válasza:

Részemről semmiféle lebaszás nem volt a dologban, és ha kicsit távolabbról nézed az alap problémát, meg a megoldást, akkor eddig kb az én segítségemmel mentél valamire.

Nyilván senkit nem fogok körbenyalogatni, leírom önzetlenül amit tudok, olyan stílusban, ahogy jól esik. Erről ennyit. Szívesen...


-A vizet lágyíthatod... kicsit. Nem kell túlzásba vinni.


-A szűrőből mindent szedjél ki, ami nem kiváló biológiai szűrő, ha a kerámia nem az, akkor azt is! Nem túl nagy az a szűrő, ezért a legjobb szűrőanyag kell bele.

- Ami a szivacs heti mosását és havi cserélését illeti, itt egy nem túl régi kérdés, egy mindenestől alulkalibrált akváriumról (szintén szett...)


http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__8..


Ajánlom figyelmedbe a #31-es választ. Leírtam, hogy mit jelent, és miért van, hogy túl hamar elkoszolódik a szűrőanyag.

Jó esetben többszörösét ki kéne bírni, és akkor is csak nagyjából kinyomkodni , leszívott akvárium vízben!


-Nitrát és társai:

Erre mondtam, hogy eddig kb semmi kézzelfogható nem hangzott el, pedig ez annyira alap, döbbenet, hogy ezt eddig senki nem szúrta ki, pedig ha valahol van kultúrája az akvarisztikának, akkor az Németország.

De legalább olyan szempontból jó, hogy nem valami rejtett dolog, hanem a legalapvetőbb.


Egy edénybe lehet tenni vizet, meg növényt is, meg akár halat is, az még csak egy vizes edény lesz, gazzal, hallal.

Akváriumnak a biológiai egyensúly miatt lehet nevezni... neked meg ilyened nem igazán van.


-Beállítani jó biológiai szűréssel kell.

Az ammóniát és a nitritet, a lebontó baktériumok bontják le, amit folyamatosan kimosol, meg kidobsz, a szivaccsal együtt. Így ezek a vegyületek a vízben maradnak, amivel az a baj, hogy erősen mérgezőek.

(meg részleges vízcserékkel a nitrátot, ez eddig is megvolt).


-"akváriumot fenntartani biokémikusnak kell lennem, "


Annak nem.

" a természet egy része van a házban,"

de ennek a kijelentésnek picit mélyebb tartalma van.

Öntelt dolog azt hinni, hogy a semmitől csak úgy működni fog a természet. Nem árt érteni hozzá egy kicsit, és ehhez az kell, hogy mindenféle természettudományba beleássa magát az ember, olyan mértékig, ami az akvarisztikát érinti.

És ebben benne van a biológia, a kémia, a fizika, a matematika, a fénytan, csillagászat, botanika, hadd ne soroljam.


Ezért jó ez a hobbi. Nem lehet ráunni, mindig lehet foglalkozni vele.


-A pH maradt ki, azzal ne foglalkozz. Majd ha úgy van, pár év múlva, ha indokolja a helyzet, de most felejtsd el, hogy hozzányúlsz.


-Világításból nem egyszerű erősebbet rendelni.

Nem tudom, most milyen van, akasztós szűrőtől gondolom nem lehet műanyag tetős akváriumod...

De azt tudnod kell, hogy azonos hosszban azonos a teljesítmény is, szóval erősebbet kb úgy tudsz csinálni, hogy mondjuk még egy olyan fénycsövet oda szerelsz valahogy.


De az is opció, hogy a mostani világításhoz válogatsz össze azokból a növényekből, amiket leírtam. Azért írtam.


Egy kis irodalom, ahol összeszedettebben le van írva sok dolog, amire szükséged van. Mindenképpen muszáj lenne elolvasnod mindkét fejezetet, elejétől a végéig!!!


[link]

[link]

2016. dec. 11. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 A kérdező kommentje:
Köszönöm s választ, ezalapján fogom csinálni!
2016. dec. 11. 11:07
 18/32 A kérdező kommentje:

Viszont azt mondták a boltban vízteszt után, hogy nekünk NAGYON kemény a vizünk a csapban, amit még fürdés közben is érzünk, mikor hazamegyek mo-ra komolyan más fürdeni ott mint itt.

És erre mondták azt, hogy higitanom kell heti szinten desztilált vízzel. Vissza is kérdeztem, hogy mostantol minden héten ebben az arányban, tehát 54-ből 14 litert cseréljek, amiből 4 legyen csapviz, maradék desztilált.

Ezzel mit csináljak? Nyilván ujra fogom kezdeni az akváriumot. Más talajzattal, más növényekkel, stb.

De bizony müanyag fedelem van. Kivan vágva hátul hol beakasztom a szüröt.

2016. dec. 11. 11:25
 19/32 anonim ***** válasza:

Először is teszteld le a vizet.

Keménység teszt fillérekért van.


Utána pedig a halakon múlik, hogy kell e lágyítani. Plattihoz nem. Klasszikus dél-amerikaiakhoz, mint páncélos harcsa, ancistrus, ha tényleg extrém kemény, akkor igen.

Ha mindkettőt akarod tartani, akkor is maximum fele-fele arányban lágyítanám.


Amúgy tényleg desztillálttal kevered?

Mert a rendes desztillált víz többszörösébe kerül, mint az ioncserélt. És ilyen célra az is jó.


De a legegyszerűbb lenne elevenszülőkből hímeket tartani (ne csinálj magadnak problémát a kontrollálhatatlan túlszaporodással)

vagy olyan halakat tartani, amik bírják a kemény vizet. Sajnos úgy a dél-amerikai harcsákról valószínű le kell mondani.


Tehát a lehetőségeid:

Vagy nem csinálsz a vízzel semmit, és kemény vizet bíró halakat tartasz. (Ilyenből ekkora akváriumba sajnos nincs túl sok lehetőség, elevenszülő hímek pl ilyenek)


Vagy felesbe használsz 0NK-s vizet csapvízzel keverve, és ilyenben bármilyen halat tarthatsz, ami nem túl kényes.

Dél-amerikai harcsákat is, elevenszülőket is...


Nagyon lelágyítod, és olyanokat tartasz, amik bírják a lágy vizet , de ebbe a csoportba az elevenszülők nem igazán férnek bele.


Még egy nagyon fontos dolog, kérdezd meg a boltban, hogy ott milyen vízben vannak, mert ahhoz vannak hozzászokva!

És a nem megfelelő víznél, csak a hirtelen változás a rosszabb, tehát ha rossz körülményekhez vannak hozzászokva, akkor ha gyorsan teszed őket elvileg rossz vízbe, az nagyon megviseli őket.

Ilyenkor kell egy vödör, vagy valami nagy edény, átmeneti vízzel, hagyni nekik 1-2 napos akklimatizálódást, és úgy betenni az akváriumba.


De ami a leges legfontosabb, az a szűrés!!!!!


Kb 100-szor nagyobb az esélye, hogy mérgezés miatt haltak meg a halaid, mert a kis szűrőfelület miatt kevés lebontó baktérium tudott megtelepedni, és azt is mindig kimostad, illetve kidobtad.


Nem tudom, olvastad e már a linkelt kérdés 31. válaszát, de kb ugyanez a helyzet.


Tömd meg a szűrőt minőségi szűrőanyaggal, és ha még mindig ugyanaz a jelenség, hogy hamar eltömődik, akkor vegyél bele még egy kis belső szűrőt.


Első körben stabillá kell tenni biológiai szűrést, ez az alapja az egésznek!


(Hihetetlen amúgy, hogy Németországba írogatok Magyarországról, kb 25 éve van akváriumom, amióta internetem van, azóta többet is olvasgatok a témában, ezzel együtt mondjuk az összes birtokomban lévő "tudásnak" kb 80%-a az egykori kettészakadt Németországból származik.... és ez elmondható kb Európa nagy részére. :) )

2016. dec. 11. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/32 anonim ***** válasza:

Amúgy ha ilyen brutál durván kemény a víz, (mert hogy a magyar is elég kemény...) és a pénz nem probléma, akkor lehet megérné venni egy RO szűrőt.


Ezt a vízvezetékbe kell bekötni, fordított ozmózissal szűr, és közel 0 nk-s vizet csinál.


Lehet tenni vasalóba, kávéfőzőbe, ultrahangos párásítóba, bárhova, ahol gond a vízkövesedés, vagy a kemény víz.

2016. dec. 11. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!