Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mennyi fenyt hasznaljak az...

AspireV3 kérdése:

Mennyi fenyt hasznaljak az akvariumom felett?

Figyelt kérdés

Hello, Van 2x54w T5 high lite day fenycsovem, illetve egy 42w led csikom ami kb 3500lument tud. 84 feher 6500k.

Uj akva 260 literes 14db ujjonnan ultetett novennyel. Mennyi fenyt adjak neki kezdetbe illetve a kesobbiekbe? Ejjeli gyenge kek feny mehet?



2018. márc. 25. 18:53
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Nem ártana tudni milyen növényekről van szó.
2018. márc. 25. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Skid05 ***** válasza:

A csöveidről azt tudom mondani saját tapasztalat nélkül, hogy szép mennyiségű hasznos fényt adnak le a piros és kék tartományban, leginkább a plant néven futó csövekre hajaznak a 8000K-val, viszont azokban sincs ennyi kék, ez a magas kék tartomány duplázva már önmagában visszaüthetne alga szempontból, de az erős vöröses spektrumok, az elérhető kedvező 0,4 w/l, meg a mélység miatt első körben megpróbálnám a 2 juwel csővel, viszont nitrátzabáló növények kelleni fognak.

A fehér ledekkel az a stikli, hogy szennyezett kék ledek, tehát a kék a T5-tel ellentétben arányaiban is sok, a szalagod bevetésével növeled az algakánaán kockázatát. Az éjjeli kék nem oszt nem szoroz, a klorofillok is szunyálnak.

Milyen magas a tartály (gondolom 120 széles), mennyi a vörös növény a 14-ből, bármilyen extra szénforrást tervezel-e?

2018. márc. 25. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Alap allasba a 2 cso megy csak. A ledet meg csak most szerkeztettem ra. Abbol inkabb a keket hasznalnam, de ha kell kapcsolok feheret is. Ez egy uj aksi, uj cuccokkal berendezve. A novenyeim : Salvinia, petchii, bacopa caroliniana, limnophila sessiliflora, hygrophila siamensis 53b, echinodorus magdalensis, micranthemum monte carlo, staurogyne repens. Magyarul sajnos a neveit nem tudom (angliaba elek es itt is vettem). Googleba viszont mind fellelheto. 120cm hosszu 60cm magas es kb 30-40 szeles (domboru uveg elol).Egyenlore meg csak ott tartok hogy mennek a szurok (kulso es belso) heater. Es a novenyek nagy resze telepitve van. Meg 2 hianyzik, de az is a listan van amit irtam. Korulbelul 25-30 lakoja lesz az akvanak.
2018. márc. 25. 20:42
 4/14 Skid05 ***** válasza:

A T5-ös csövek nagyobb mélységekkel is megbirkóznak, magas arányú a hasznos fényed is, viszont az meg nehezebben jut le az aki aljára (a különböző színtartományokat más intenzitással „nyeli el” a víz), így azt gondolom a Stau-nak, és az MCarlo-nak (gyep lesz?) kevés lesz a pilács, a bacopa meg a hygro felkopaszodhatnak.

A fehér led – habár kb fehérnek látszik – valójában nagy kék spektrummal bír a fent említett okból, ezt önmagában nem használnám a csövek mellé, durván eltolná a spektrumot a kék oldalára, az meg igen algabarát, én csak egy piros szalaggal kiegészítve használnám (5630/5050 SMD).

A két csőből 6400 lumened lesz, ez kb 25 lm/l, neked úgy 10000 lumen kéne, hogy gyep esélyed legyen.

Az említett piros szalag méteren olyan 500 lument ad le, nyilván neked ebből 120cm kéne, az már 7000.

Ehhez jöhet még annyi fehér led, hogy le is lehessen őket dimmelni, mert maxon rövidebb az élettartamuk, azt viszont nem tudom, hogy azt a 3500 lument a fehér szalagod hány centin adja le, aszerint kéne kalkulálni a felhasználandó szalag hosszát. Felül kell becsülni, így a dimmerrel később lehet kísérletezni a fényerővel.

Viszont ha van helyed egy extra csőnek akkor alternatív megoldás 2 plusz foglalat egy előtét meg egy 6500K-es cső, azok 4000 lumen felett teljesítenek ebben a hosszban, 3 csővel 10400 lm felett lennél, ami 40+ lm/l.

Az optimális világítási időt, ahhoz a tápozást (szénforrást is az MC miatt) ki kell kísérletezni.

2018. márc. 26. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Koszonom a kimerito valaszodat. Hazudnek ha azt mondanam hogy tokeltesen ertem :)
2018. márc. 27. 21:10
 6/14 A kérdező kommentje:

Meg szamoltam, a kek ledbol 21db 465-470nm

pirosbol pedig 24db 620-630nm. Ket allast tud a led csik. Piros & feher vagy pedik kek. Egyszerre a harom nem megy. 21db kek led mehet ejjel vagy az mar sok? Napkozbe a 2 fenycsovet hasznalom csak. A novenyek is csak par napja lettek elultetve, es azt olvastam eleinte nem kell nekik nagy feny.

2018. márc. 27. 21:36
 7/14 Skid05 ***** válasza:

Olyan növényes led-szalagot ismertem eddig, ami piros kék kombinációval dolgozik 4:1 arányú SMD-chiposztással, illetve a fent már említett verziókat. A frekvenciák jók amiket írtál, mentségemre szóljon, hogy eddig piros ledről nem volt szó részedről, ez esetben a ledes szöveget vedd semmisnek. Ettől függetlenül a 10000 lumenes értéket tartom, nyilván növekedési intenzitástól is függ a dolog, de az MC-nek be is kéne indulni azért, hogy legyen esélye egyáltalán az algák ellen, 50 cm mélyre a fenti luxok kb 20%-a jut le, az algáknak viszont kevés is elég.

A kék mehet éjjelre 120 centin nem sok a 21db. A piros-fehér kombót használd kiegészítésre nappal, az hogy mennyit azt kísérletezni kell, szerintem a két csőből 25 lm/l nem lesz elég minden növénynek, a növényzet úgyis megmondja, persze csak akkor ha a tápanyagellátás és a vízkémia is rendben van. Szénforrást mindenképp használnék.

2018. márc. 29. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Koszonom a valaszod. Ne ismerem ezt a Co2 rendszert. Van egy kis 40 literes akvariumom abban van 2 torpe novenyem, belso szurovel. Noveny talpalo likvid folyadekot szoktam hasznalni de nem surun. A lenyeg hogy biztos hogy nem csinalok mindent szabalyosan benne, de halisten problema mentesen mukodik, Egy kis zold algam van, de nem katasztrofalis. Tobb mint 1 eve megy. A nagy akvariumom 1 hete uzemel. Mindenem van a co2n kivul. Errol ha szolnap par szot meg koszonnem. (Hogyan mukodik, draga az uzemeltetese, mivan ha nem hasznalok co2 ) Koszonom.
2018. márc. 29. 20:30
 9/14 Skid05 ***** válasza:
Nem feltétlen szükséges CO2 rendszer, én sem arra gondoltam, hanem a carbo néven futó növénytápokra. Glutáraldehid (eredetileg sterilizáló) oligomerje képzi az alapjukat, folyékony szénforrás a növényeknek, egyes algákat (ecset, fonal) is fékez, a legtöbb típus 6 óra alatt a vízben lebomlik. Az előbbiek okán napi szinten adagolandó a fény startjával párhuzamosan, túladagolni nem ajánlott. Több gyártónak is van saját márkája (EasyLife, Dennerle, Seachem, Aqualine etc). A kisebb gyepnek használt mocsári/vízparti növények eredetileg nem nonstop víz alatti létre lettek tervezve (pl MCarlo), ergo fuldokolnak ha nincs elég elérhető szén, stagnálnak, végül elalgásodnak, gyakran még akkor is, ha minden más elem adott. Nem vált ki egy magasnyomású CO2 rendszert, de segítséget jelent, minél magasabb a fényerőd, annál inkább. Érdemes kipróbálni.
2018. márc. 29. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Errol esetleg van velemenyetek? Szerintem ez meg felel a novenyeimnek.


[link]

2018. márc. 31. 20:19
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!