Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mit tehenetk ha hetek óta...

Mit tehenetk ha hetek óta nagyon kemény a víz az akváriumban (30 NK), hogyan változtassam meg? Miért lehet?

Figyelt kérdés
bp-i csapvíz van benne, a karbonkeménység normális és a ph 7,2. Kéthetente cserélek 30%-ot. Félek, a halaknak nem tesz jót hosszú távon. Nem tudom, mi okozhatja.
2018. ápr. 15. 21:48
1 2
 11/16 Platypus ***** válasza:
Az állandó keménység erős savak sóiból áll, CO2 nem emelheti sehogyan se. Milyen talajod van? A manado pl. képes emelni az állandó keménységet az első hónapban.
2018. ápr. 17. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm, hogy próbáltok segíteni. Most vettem ioncserélt vizet. A kérdésem, hogy maradjak-e a kétheti vízcserénél (25-30%-os, kb. 50 liter), és abból mennyi legyen az ioncserélt? Nem akarom, hogy hirtelen változzon a keménység. Esetleg váltask heti vízcserére, kisebb adagokkal? Az ioncserélt vízbe kell Aquatan?
2018. ápr. 21. 16:24
 13/16 Skid05 ***** válasza:
Alapjáraton egy 200-asnál a 2heti csere bőven optimális, de tekintve, hogy egy adott vízkémiai érték változtatásán fáradozol jó ötlet sűrűsíteni a cseréket kisebb adagokkal (mondjuk 25l) és akkor lehet nagyobb az ion aránya (mondjuk 2:1) is, mivel nem drasztikus a volumen, 4 cserével pl 8nk GH-t tudsz redukálni. Aquatan nem kell bele. Viszont lévén, hogy egy ekkora víztömegről van szó, az ionnal való vízkémiai szinten tartás elég költséges játék lenne hosszabb távon, így mindenképpen ajánlott lenne a növelő tényező forrását megtalálni.
2018. ápr. 22. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 Salx Narval ***** válasza:
16 NK-s csapvízhez nem feltétlenül szükséges ioncserélt vizet keverni, ezzel mint írtam csak az elpárolgott vizet pótold. Ahogy kolléga is írta meg kell keresni kizárásos alapon, hogy mi okozza a víz ilyen mértékű keménységét. A sűrűbb és a lágyított vízzel történő vízcserék is valószínűleg csak pillanatnyi megoldást jelentenének. Ha nem keresed meg az okot akkor folyamatosan cserélgetheted és lágyíthatod hetente, ez nem jó megoldás. Pofon egyszerű a dolog, ha 16NK-s a vized és ez 30NK-s lesz akkor vagy beleöntesz valamit amit nem kellene, vagy eleve az akváriumban van a forrása. Még nem válaszoltál a kérdésemre, azt írod csak hetek óta kemény a víz, mit változtattál, mit tettél bele pár héttel ezelőtt, vagy ez csak elírás?
2018. ápr. 22. 05:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A kérdező kommentje:
Igen, tudom, hogy ioncserélttel nem lehet hosszú távon. Az utóbbi időben ezek történek: fél éve szűrőt cseréltem, az új szűrőt két hónapja pucoltam ki először, akkortájt tettem be a jurakövet, de akkor még nem emelkedett meg a keménység, csak pár hete mutat a tesztcsík magasat, ezért vettem csepegtetős mérőt, onnan tudom, mennyi. Hónapok óta teszek folyékony CO2-t (EasyCarbo) és növénytápot (Florena), előírás szerint adagolva. Ezeken kívül tényleg semmit nem tettem a vízbe, se gyógyszert, se vegyszerrel nem tisztítottam, stb. Tényleg nem tudom, Lehet, hogy apránként emelkedett a kő miatt. Azt kicserélem, bár a boltos azt mondta, itt nem lesz kioldódás. Csak azt nem értem, ha a kőből oldódik ki, a karbonkeménység miért nem magas? Tényleg jó lenne tudni, mi okozza.
2018. ápr. 22. 20:52
 16/16 Skid05 ***** válasza:
Azért talányos a dolog, mert a jura kő mészkő és mint milyen a kalcit révén emelhetné a kalcium-karbonát értékét (és ezen keresztül uannyival a GH-t) a vízben, de egyrészt ilyen kemény vízben nem drasztikusan, másrészt a kH-t alkotó sókat növelné ezzel, és nem az állandó keménységet. Amit ugye nem karbonátok, hanem kloridok és szulfátok alkotnak, utóbbi szintén származhat üledékes kőzetek oldódásából, de spec a mészkő eredetű kalcium-szulfát (alias gipsz) pont egy nehezen oldódó fajta, jól oldódó vegyület ami képben lehetne az a magnézium/nátrium-szulfát, de nem látom honnan. Ezek szerint ha nem a vízből és nem mesterséges hozzáadással kerül be akkor már benn van a forrás, talaj/dekorkő ami képbe jön, viszont ez meg az elejétől hatással lenne. Annyit hozzátennék, hogy teszt esetén én mindig a tesztet tesztelem először, az irreálisnak tűnő értékek gyanúsak, a hosszabb időn át konstans értékek szintén. A pH-d pl nem lehetne 7.2 ilyen karbonát telítettség mellett. Kontrollmérés ionvízben.
2018. ápr. 23. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!