Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » S. O. S.! Hogyan csökkentsem...

S. O. S.! Hogyan csökkentsem az akvárium hömérsékletét?

Figyelt kérdés

2018. aug. 7. 14:39
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
2018. aug. 7. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
Dobálj bele jégkockát.
2018. aug. 9. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 Meton ***** válasza:

Azt hiszem, esőztetőnek hívják. A lényeg, hogy a halak vize fölé nyomatod a vizet és valamivel szórod. Olyasmi, mintha esne az eső az akváriumban. Így jobban párolog a víz és egyben a hőmérséklete is csökken. Ráadásul oxigénnel is dúsítod a vizet. A fény elvételével óvatosan bánnék, mert a növényeknek kell. A neon nem nagyon melegít, ráadásul a meleg felfele száll. A napfénytől viszont árnyékolni kell, hogy csak szórt fényt kapjon.


A jég se rossz, bár szerintem ha pár jégkockát elszórsz az akváriumban, az még nem árt a halaknak.

2018. aug. 14. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim válasza:
12 ellőtted a poénom :(
2018. aug. 14. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:

12:-D

14:-D

13:Köszi a választ!

2018. aug. 14. 17:03
 16/20 anonim ***** válasza:

13-mas!

- Az esőztetőtől jelentéktelen a párolgás növekedése, a felszín amúgy is hullámzik, ez szinte semmit nem tesz hozzá.

Pláne, ha fedett az akvárium, akkor egy zárt inerciarendszer.

Pont nem olyan, mint ha esne az eső, mert ugyanolyan hőmérsékletű a víz.


-Oxigénnel nem lehet dúsítani a vizet. A víz, megfelelő gázcsere esetén (és megfelelő, különben megdöglenének a halak)

a légköri oxigén oldódik be. Ha hullámzik a felszín -és mint említette, hullámzik- akkor nem tud több oxigén beoldódni. Képtelenség. Nagynyomású O2 palackkal lehetne plusz O2-t beoldani.


- A fényt elég annyival feljebb emelni az akváriumtól, (ha ez lehetséges) hogy jobban szellőzzön az akvárium, jobb legyen a párolgás, amit ventilátorral lehet elősegíteni.

A növényeket ez nem befolyásolja, a fény a vízben nagyságrendekkel jobban elnyelődik.

Ha annak a fénynek le kell világítania egy 40 cm-es vízoszlopon, tökéletesen mindegy, hogy előtte 5 cm levegőrétegen haladt át, vagy 10 cm-en.


-A fénycsövek, elektromos előtétek nagyon is sok hőt termelnek! Kevesebbet, mint egy volfrám szálas izzó. Tény. De ettől még igen jelentős hőt termel, amit ilyen esetben nem lehet figyelmen kívül hagyni!


-A meleg felfelé száll... na igen, ha van hova! Egy akvárium tető esetében meg nincs hova! Ráadásul a fénycsövek fölött lévő fény tükör, az ugyanúgy szolgál hőtükörként is, és lesugározza a meleget.


-A jégkocka nem rossz, csak pillanatok alatt elolvad, többlet vizet csinál az akváriumban, és nem lehet győzni csinálni annyi jégkockát.

Ugyanez az elv, amiből eleget lehet könnyen gyártani, egyenletesebben adja le a hideget, és lehet váltogatni, az az említett vízzel telt műanyag palackok használata.


Sajnálom, de ezért kár volt válaszolnod. Minden mondatod vagy hülyeség, vagy fölösleges.

2018. aug. 14. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 Meton ***** válasza:

Bocs, nem gondoltam át eléggé, amit írtam, ezért sokmindenben igazad van. Én úgy építettem az akváriumaimat, hogy a fénycsövek 20-30 centire vannak a víztől. Az akváriumot üveglappal takartam le, csak pár nyílást vágtam, hogy levegőt kapjon. A neon tehát egyáltalán nem melegíti a vizet. Még annyit hozzátennék, hogy nálam sose ment fel a vízhőmérséklet 30 fok fölé. Gyakorlati tanácsokat tehát nem tudok adni, legfeljebb jobb-rosszabb ötleteket.


A gyári lámpa armatúráknál amennyire én láttam, valóban nagyon közel vannak a neoncsövek a vízhez, így szerintem is okozhat gondot. Ha megemeled és ventillátorral átmozgatod alatta a levegőt, akár jó is lehetne, csak éppen a halak szinte biztosan kiszöknek az akváriumból, szóval nem tartom annyira jó ötletnek. Ellenben a teteje elvileg nyitható, azt viszont érdemes lenne nagy melegben nyitva tartani.


A jégkockát én úgy gondoltam, hogy csak párat, ami egy darabig úszkál és hűti a vízfelszínt. Sokkal gyorsabb eredményt ad, mint a palackos megoldás, ráadásul egyenletesebben szét lehet osztani. Nem kell bele folyamatosan dobálni, hiszen ha lehűlt a víz pár fokot, akkor nem kell több. Nem lefagyasztani akarjuk a halakat.


Ami az esőztetőt illeti, a szabadban sok helyen alkalmaznak tavakban szökőkutakat. Ezek azért vannak, hogy lehűtsék a vizet és oxigénben dúsítsák. Gondolom, azt már mindenki észrevette, hogy szökőkút közelében hűvösebb van, ezért gondoltam, hogy ez kicsiben is jól működne.


Az oxigén nem csak úgy van a vízben. A csapvízben pl nincs, mert úgy érkezik hozzánk, hogy nem érintkezik a levegővel. Ha friss csapvizet tesztek az akváriumba, akkor 1-2 óráig pipálni fognak a halak az oxigénhiány miatt. Nagyjából ennyi ideig tart, amíg a levegőből meg innen-onnan oxigénnel telítődik. Ebben segít az esőztető, mert vékony sugárban nyomja a vizet, így az maximálisan telítve lesz. Pár óra alatt a szivattyú átkeringeti az összes vizet.

2018. aug. 15. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a segítséget!Még jöhetnek válaszok
2018. aug. 15. 11:49
 19/20 anonim ***** válasza:

Kedves Meton, csak azért válaszolok, mert egy régi kérdés, és így talán nem offolok, meg a kérdező is adott felhatalmazást, hogy jöhetnek még válaszok.


Félre ne érts, nem kötekedésből, de akkor beszélgessünk. :)


- 30 centire tenni a fénycsövet, az elég sok, túlságosan magas tetőt kell hozzá építeni. Biztos kivitelezhető, én másképp oldottam meg.


Nekem kb 10 centire van a víztől, viszont nincs üveglap, így nincs üvegház hatás, a tetőben pedig 2 db 8 cm átmérőjű pc venti van beépítve, ezt 12 volttal hajtom, ha kell.


-A halaknál fajta függő, melyik ugrálós, melyik nem, amelyik nem, az a rossz vízminőség miatt szokott ugrálni, ezért is fogalmaztam úgy, hogy ha kivitelezhető a megemelés, akkor opció lehet. Egyébként ugrálásra sokszor elég pár centit leengedni a vízből.


-" Sokkal gyorsabb eredményt ad, mint a palackos megoldás, ráadásul egyenletesebben szét lehet osztani. Nem kell bele folyamatosan dobálni, hiszen ha lehűlt a víz pár fokot, akkor nem kell több. "

Ez nem így van.

Sokkal gyorsabb eredmény ad, de ez nem cél, mert hő sokkot kapnak a halak. Lassabb, de tartósabb hűlés a cél.

A tartósság pedig igen gyengén muzsikál ennél a módszernél, mert ha elolvadt a jégkocka, akkor utána rövid időn belül ugyanarra a hőmérsékletre visszamelegszik.


Ugyan mi a fenétől maradna hideg? :D Ha hideg maradna energiabefektetés nélkül , feltaláltad volna az örökmozgót! :)

Azért meleg a víz, mert folyamatosan melegíti a környezete, x fokra. Ha lehűtöd, és a hűtés abbamarad, visszamelegszik.

Ha igaz lenne amit mondasz, akkor hűtsd le az ételt a hűtőben, aztán ha lehűlt, kapcsold ki a hűtőt, húzd ki. :) Biztos jó lesz másnapra a a kaja... pedig a hűtő az extra jó hőszigetelő!


-"Gondolom, azt már mindenki észrevette, hogy szökőkút közelében hűvösebb van"

Ja... észre. A szökőkút mellett!!! Kint a levegőben! Mert a levegőt kicsit hűti a víz pára! Meg ahogy rádfröccsen, téged is hűt, mert hidegebb mint a levegő, meg a párolgás hőelvonással jár.


Apró észrevétel, a halak nem a levegőben vannak az esőztető mellett, hanem bent a vízben. Ott sajnos ettől nem lesz hidegebb.


-"Az oxigén nem csak úgy van a vízben. A csapvízben pl nincs, mert úgy érkezik hozzánk, hogy nem érintkezik a levegővel."


Hű!!! Hát itt nagyon nehéz megállni hogy hogy ne zárjam rövidre a beszélgetést valami ordenáré lehülyézéssel, de úgy kezdtem, hogy beszélgessünk, úgyhogy beszélgessünk. :)


Szóval.

A csapvízben mikor kiengeded, több az O2, mint az állott vízben. Ez így elsőre lehet sokkolóan hangzik, hogy a valóság reciprokát osztod igazságként , de ez a helyzet!


Kezdjük az elején:

A halak azért pipálnak a friss víztől, mert klóros. Nem tud a kopoltyújuk O2-t megkötni, kipirosodik, pipálnak, szenvednek. A Klórnak kell kiszellőzni a vízből.


A vízben bőségesen vannak gázok oldott formában. O2 is, meg CO2 is, meg N2, stb stb...


Minél nagyobb a nyomás, annál több gáz tud feloldódni a vízben. A vezetékes víz a "forrásánál" kb 8 bár, de ha te mondjuk a 10-en laksz, akkor lehet, hogy hozzád csak 2,5 bár jut el. De akkor is nyilván nagyobb, mint a sima légköri nyomás, tehát értelem szerűen, több benne az oldott gáz.


Ha ismered a keszon betegséget, az jól megfigyelhető a fentiek bizonyítására.

Ha egy búvár mélyre merül, megnő a vérében a nyomás. Mivel nagyobb a nyomás, több gáz oldódik benne. Ha gyorsan jön fel, nem tud megszabadulni a gáztól a vére, ezért buborékok képződnek benne.


Ha kiengedsz nagy tömegű csapvizet egy edénybe, az edény falán pár perc múlva (vagy ha a vízben van valami, ágas boga növény, amire ki tud ülni a gáz)

apró buborékok jelennek meg. Ez a vezetékes víz nagy nyomásából ered, mert sokkal több benne az oldott gáz, és ha kiengeded, és lezuhan a nyomás, ez a gáz buborékok formájában távozik.

A buborékokat alkotó gázok, a levegőt alkotó gázok. Nagyjából a fent felsoroltak.


Egyébként ez 7-es fizika.


És mivel a vízben maximum a levegőben mért koncentrációt tudja elérni az oldott O2, így ha azt a szintet eléri (ami az esetek 80-90 %ára igaz) akkor azután nem lehet semmilyen módon úgy feldúsítani jobban a vizet O2-vel, hogy a dúsító anyag, az levegő.

Lehet ötezer esőztető is, meg húszezer bubiztató, ha a levegő szintjét elérte a víz, onnan nincs feljebb.


Tiszta oxigénnel lehetne olyan módon dúsítani, ha egy diffúzorral lenne beporlasztva, víz alá kényszerítve, és ott elkeverve.

Mint a növényes akvarisztikában a CO2 beoldás.


További jó halazást. És tanulást. És tudást, a tudni vélés helyett. Szép napot.

2018. aug. 15. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 Meton ***** válasza:

Jó hossszan fejtegetted a témát és valóban tanulságos is volt. A szökőkutas hasonlat talán nem igazán találtam el, hiszen valóban a levegőt érezzük, viszont én még most is azt mondom, hogy a vízet is hűti. Sok helyen alkalmazzák tavakban, szerintem nem ok nélkül.


A csapvízben valóban van oxigén, közben rákerestem neten. Bár nem annyi mint kellene, de ezt már valós méréssel kellene alátámasztani. A víz oxigénszintje, ami a tavakban van, változó. Az oxigénszint függ a hőmérséklettől, nyomástól, a vízben élő szervezetektől és még sokmindentől, tehát nem hiszem, hogy állandó lenne. Az akvárium is hasonló. Miért használnának levegőztetőt, ha semmi értelme nem lenne?


A jégkocka működik, meg persze a palack is. A jégkocka lehűti azt a vizet, ami érintkezik vele. Ha eléggé lehűlt a víz, akkor lelassul a folyamat. Ha valami megkeveri a vizet, pl egy hal, akkor a jégkocka mellől a lehűlt víz helyett újra melegvíz lesz, a lehűlt víz pedig elkeveredik az akvárium vizével. Eddig lényegében a palackos is ugyanezt tudja. Csakhogy a palackban ahogy a jég olvad, egyre messzebb kerül a palack falától és a hatás csökken. A palacknak a felülete is nagyobb, így a víz mozgatására is jobban kell ügyelni. Jó lehet, de szerintem pár jégkockát beszórni sokkal egyszerűbb. Amúgy a meleg okozóját kell megszüntetni, jelen esetben a neoncsövet. Vagyis inkább csak a neoncső körül megszorult meleget kell elengedni. Ha ez megtörténik, nincs több gond a melegedéssel. Mármint remélhetőleg.


Az üveglap nem okoz melegházhatást. Ha a napon lenne, akkor okozna, de a neon ehhez kevés. Ugyanakkor biztosítja, hogy a víz feletti levegő hőmérséklet megegyezzen a víz hőmérsékletével, ami fűtött akváriumnál nem hátrány. A neoncső meg fixen van, nem lehet levenni, viszont alatta elég hely van, hogy az akváriumot át tudjam rendezni, ha kell.

2018. aug. 16. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!