Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Akvárium savasítás, lugositás,...

Akvárium savasítás, lugositás, ki mivel csinálja?

Figyelt kérdés

nem kell ph-t modositsak, nem olyan elolenyeket tartok,

kivancsi lettem, mert pont ma is olvastam egy sosav párti szoveget, és kiváncsi vagyok h ki mit ajánl, mind lugosításra, mind savazásra


a kommenteket elore is köszi



2018. aug. 5. 23:09
 1/8 Salx Narval ***** válasza:
Növénytelen akváriumba tenyésztők (pl diszkosztenyésztők) ált sósavat használnak. Növényesbe talán szerencsésebb a foszforsav (a növényzet miatt). Én hegyi láp tőzeget, csersavpor, égertobozt az-az gyenge savakat és ritkán foszforsavat is használtam. A víz lágyításával ill kezelt esővízzel ezek a gyenge savak is elegendőek szoktak lenni, ez nálam bevált nem igen láttam szükséget konkrétan savval pH-t módosítani. Lúgosítást még nem csináltam de valószínűleg szódabikarbónával próbálkoznék.
2018. aug. 6. 05:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2018. aug. 6. 15:29
 3/8 A kérdező kommentje:

még egy olyan kérdésem lehet hogy hány literhez mennyit kell használni ha 1-el akarjuk mozgatni a ph-t,


lágyítás, keményités megy :D 30nk+os a vizunk, és elég sok ioncserélt vízhez férek hozzá,

ui: mindig csak erdeklodom hatha egyszer egy hal miatt eljon az ideje :)

2018. aug. 6. 15:32
 4/8 Salx Narval ***** válasza:
Ezt így nem lehet megmondani, minden esetre sohasem szabad követlen az akváriumban savanyítani. Első lépés mindig a víz lágyítása legyen egy adott méretű "keverőedényben" a kívánt értékre,( ezzel sem lehet nyakon önteni a halakat, fokozatosan szoktatni kell a lágyított vízhez is). A vízlágyítás a pH csökkenésével is jár, itt kell csinálni egy mérést, hogy egyáltalán az adott keménység mellett milyen pH értéket mérünk ha további csökkentésre van szükség és savval akarod csinálni akkor gyári pH mínuszt használj és vízteszttel ellenőrizd, a gyári savakon sem hiszem, hogy literre megadott mennyiséget találnál, ki kell keverni a kívánt értéket. Én lebeszélnélek a savak használatáról a víz lágyítása és mint már írtam tőzeg, éger, csersavpor majdnem minden hal tartási és szaporítási igényeit kielégíti, (a csersavporral is óvatosan kell bánni). Ha savazni akarsz akkor azt neked kell kikísérletezni, fogod a 10-20-50 literes mérőedényedet, a lágyított vizedet és elkezded adagolni a választott savat, adagolsz mérsz, felírod, vársz, felkevered újra mérsz. Még egyszer felhívnám a figyelmedet ne piszkáld a pH-t, szoktasd a halaidat a lágyított vízhez fokozatosan és ahol jónak látod a keménységet ott tartsd és a cserevizet is ilyen értékűre keverd, használj pl tőzegkivonatot, égert, tabangot, ha sötétebb vizet szeretnél, lágy vízben enyhén savanyítanak csak, de jótékony anyagokkal gazdagítják a vizet. Középkemény és kemény vízben csak színeznek, nincs hatásuk a pH-ra.
2018. aug. 6. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
38%
Lúgosítani vízcserevel. 🙂 Savanyítani víz lágyítással.
2018. aug. 6. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Valószínűleg az én egyik válaszomat olvastad.


Attól is függ a savasítás, hogy minek kell. A fent említett verziók, mint éger toboz, tőzeg, csersavakat, huminsavakat tartalmazó növényi részek társas, fekete vizes akváriumba jók.

Ezek a lágy vizet (föltétlenül lágyítani kell először) enyhén savasítják, ami általában elég.

A hátrányuk, hogy nem tudod előre mennyi sav, mennyi idő alatt, milyen intenzitással oldódik ki belőlük.

Tehát ezerszer nehezebben szabályozhatóak.


Ha mondjuk kényesebb lágyvizes halak szaporításába fogsz, külön berendezett kis ívató medencében , nagyságrendekkel megkönnyíti, és meggyorsítja a víz beállítását egy bemért törzs oldat, egy pontosan adagolható savból, ami ilyen célra úgy nagyjából majdnem 100%-ban sósav szokott lenni.


Hogy mennyi kell... hát arra nincs recept! Az mérni kell, méghozzá reggel este, napokon keresztül, amíg stabilizálódik, és nem is csepegtetős játékkal bohóckodni, hanem rendes pH mérővel.

2018. aug. 6. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat
2018. aug. 6. 22:21
 8/8 Skid05 ***** válasza:

4-5 nk KH-ig észszerű levinni, azalatt a pH igen könnyen behintázik. Még vélhetően ekkor sem lesz savas tartományban a vized, oda már ph minussal merészkednék (kontrollálható, de csak lágy vízben éri meg, magas kH mellett sok kell), de kétségtelenül a diszkont verzió a sósav, persze szigorúan az akva üvegén kívül bekeverve. Sok lágy vizes hal szaporításához egyébként már egy 6.8-as érték is optimális, ahhoz megfelelően lágy vízben nem kell sok. Egy digitális pH mérő ilyen akciók esetén kézenfekvő beruházás, a vízkémiai tapasztalat meg alapvetés.

Lúgosítás? Idehaza olyan kemény a csapvíz, hogy ez fel sem szokott vetődni.

2018. aug. 6. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!