Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mit szóltok az akvárium...

Mit szóltok az akvárium tervemhez?

Figyelt kérdés

Lényegében ez lesz az első akvám. Egy 160 literesről van szó. Az egyik legfontosabb kérdésem a szűrővel kapcsolatos. Jelenleg egy Aguael fan-3 plus és egy Aquael fan-2 plus van nálam. Tudom, hogy egy 160 litereshez jobb lenne a külső szűrő, valamint egyik teljesítménye sem elegendő, de amennyiben van rá mód ezeket szeretném használni, ha már úgyis megvannak. Hallottam olyat, hogy lehet erősíteni a szűrőt a szivacs cseréjével.

§ Ha ezt a módszert használom a nagyobb teljesítményű szűrőn , akkor úgy már elég lesz? Vagy szükséges lenne kettőt üzemeltetni egyszerre? §

§ Milyen szivacsot javasoltok hozzá? §


A fényt jelenleg 2db 30W-os fénycső jelenti. Ami tudtommal kevés ezért arra gondoltam , hogy plusz 1db 30W-ossal meg kéne dobni.

§ Ti mit gondoltok? Szerintetek elég és hagyjam ahogy van, vagy jól látom és kell még az a plusz egy cső? §


Vízmelegítőm természetesen van, erre nem is szeretnék kitérni. A teljesítménye is elég. Vettem már digitális és hagyományos hőmérőt is. Talajporszívóm is van.


Lényegében egy Dél-amerikai biotóp jellegű akváriumot szeretnék létrehozni.


Aljzat: JBL AquaBasis Plus növény táptalajra gondoltam 5 literes kiszerelésben. És mivel nagyon tetszik a fekete aljzat, erre jönne a JBL Manado Dark fekete növénytalaj 2x10 liter.

§ Van bármi hátránya a fekete aljzatnak? §

§ Elég lesz a leírt mennyiség? §


Dekoráció: Az egyik oldalra vasfát, a másikra köveket gondoltam. Úgy szeretném kialakítani, hogy a halaknak legyen nyílt tér is az úszásra, tehát a hátlaphoz közelebb lenne.

§ Van bármi amire érdemes jobban odafigyelnem a fát illetően? (Gondolok itt a víz elszíneződésének, nyálkásodásnak az elkerülésére.) §

§ Milyen sötétebb színű követ ajánlanátok, ami megfelelő ehhez a stílushoz?


Növények: Már említettem, hogy Dél-amerikai biotóp jellegű akvát hoznék létre, tehát nyilván arra törekszem, hogy a növények is megfeleljenek ennek. Co2 egyenlőre nincs. A növények igényeit is szeretném ehhez igazítani.

§ Milyen növényeket javasoltok? (háttérn., középre, előtér, ...) §


Tápozás: Sokan dícsérik az AquaLine TF- Planter és Macro-t, ezért úgy gondoltam én is ezt fogom használni.

§ Hogyan adagoljam? Már az akva indításakkor, azaz annak első napján is szükséges használni? Gondolom igen. A halak telepítése után is ugyanazok az aranyok? §

§ Ti honnan rendelitek? §


Halak: Amit biztos szeretnék:

Pillangó tarkasügér: 1 pár

Electric blue: 1 pár

Kakadu törpesügér: 1 pár

Vörös neon: 10

Plusz:

× Fekete tetra: 8

×Algaevő harcsa: 1

Vagy

×Fekete tetra: 6

×Algaevő harcsa: 1

×Albínó algaevő harcsa: 1

§ Szerintetek jó így?  §


Etetés: Mivel a kakadu törpesügér nem ehet vörös szúnyoglárvát, a ramirezinél pedig kerülni kell a vízibolhával történő etetést ezért ezeket ki is zárnám az étrendből. Az algaevőknek adok majd a számukra kifejlesztett tablettából. Zöldségekkel is etetek majd.

§ Fagyasztott artemia és cyclops jó lenne a halaimnak? §

§ Milyen lemezes tápot javasoltok? Én a tetra pro colourt néztem. §

§ Esetleg nektek bevált heti étrend, amiben ezek szerepelnek? (fagyasztott, lemezes, zöldségek, esetleg koplaló nap) §


És egy utolsó kérdéseim:

§ Az akva indítása után a vízcserét elég heti egyszer, vagy többször kell kezdetben? §

§ A halkajából milyen gyakran tegyek a vízbe amíg nincsenek benne halak? §



2018. nov. 28. 14:40
 1/8 Skid05 ***** válasza:

Ezt szépen összeszedted kezdőként, így kéne, grat hozzá.

160l-t egy erős atman powerhead egy böszme szivaccsal magában is elviszi, ha minden áron a két szűrős megoldás, mindkettőre kéne egy-egy szivacs-tuning, tm20-as, powerhead szivacstömb a nagyra és egy eheim utángyártott a kisebbre.

Lehet az egyik növényes spektrumokkal bíró ún. plant cső, akkor a kisebb watt is elég lehet, mert a hasznos fény aránya magasabb. grolux, fluora. A világítási időt ki kell kísérletezni.

A fekete agyag talaj könnyű, ez a hátránya. Ha kövekkel is dekorálsz akkor elcsalhatsz némi fedő+táptalajt, így elég lenne.

A vasfának nem kéne nyálkásodni.

Napi fél kockát bedobhatsz poshadni, folyamatos ammónia utánpótlás kell.

Az első két hétben lehet dupla csere 3-4 naponta, az új üveg/talaj szilikátjai miatt.

2018. nov. 28. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Skid05 ***** válasza:

A tápot lehet az indítástól adagolni, a macro miatt naponta ésszerű a fény indulása után. A dobozon high-tech adag szerepel, azt minimum felezni kell, de elsősorban a növénytömeghez igazítani. A halak fokozatos! telepítése egy újabb változó a tápozási egyenletben, több hal = kevesebb macro kell külön. néhány teszt hasznos támpont kezdőknek: no3, no2, Fe, po4, ebben a prioritási sorrendben.

biotóp növények: c demersum, e densa, echinodorus hátulra, p gayi, m fluviatilis közép, s subulata elől.

Ami kimaradt az a lágy víz, ha nem az folyik a csapból, akkor mondjuk RO szűrő és ozmó víz csapvízzel keverve. A leírtak lágy vizes fajok. A keménység a növénytáp mennyiségét is erősen befolyásolja.

és még egy, a biotóp egy specifikus ökoszisztéma minél exaktabb szimulációja, ha a co2 szintjét duplájára emeled a vízben (kellő tapasztalat nélkül véletlenül se tedd!), akkor a biotóp jelleg az én értelmezésemben ugrott.

2018. nov. 28. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszi szépen!:) Már több, mint fél éve olvasgatok. Ma a egy Facebookos akvás csoportba is kitettem és ott is sok hasznos infót kaptam. Vasfa helyett redmoor lesz, mert elvileg az kevésbé színezi a vizet. Az aktív talaj használatát sem javasolják kezdőként. Úgyhogy már most változtattam pár dolgon az elképzelésemmel kapcsolatban. Nyilván az indításig mindig újabb infókat tudok majd gyűjteni.
2018. nov. 28. 21:41
 4/8 A kérdező kommentje:
Tehát akkor indításkor is tápozhatok. Mi történik, ha túlzásba viszem? Alga?!
2018. nov. 28. 21:43
 5/8 Skid05 ***** válasza:

Látszik a belefeccolt meló.

Ez igaz, de a redmoor gombásodik és adott esetben súlyozást igényel a vasfával ellentétben, na meg az ára is...

Aktív talajt nem írtál, de valóban nem a legjobb egy hosszú távú projekthez.

Fokozatosan kell felépíteni a tápozást, követve a zöld tömeg gyarapodását. Egy olyan szintet kéne eltalálni, ami mellett nőnek a növények, de még (számottevő) algagyarapodás nincs, és ezt a vízcserék ezen a szinten is tartják. A micro/macro túltolása eltérő algafajokat indukál, az anyag nem vész el csak átalakul, tehát a többlet beépül és alga lesz.

2018. nov. 28. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
AquaBasis talán aktív talajnak minősül? Akkor maradok inkább a vasfánál. :)
2018. nov. 28. 22:25
 7/8 Skid05 ***** válasza:

A jbl táptalaj, nem egyenlő az aktív talajjal, előbbi akár kezdőknek is ajánlható megfelelő fedés mellett, utóbbiból elsősorban a high-tech versenyakvák profitálnak, kell hozzá tapasztalat, módosítja a vízkémiát, makroelem tartalmat.

A vasfa jobban passzol egy biotóphoz, ideértve a színezését is.

2018. nov. 28. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszi a segítséget!! :)
2018. nov. 29. 08:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!