Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Melyik tyúkot érdemes tartani...

Enkidu kérdése:

Melyik tyúkot érdemes tartani MO-n? Szempontok: önálló szaporodás, magas kotlási hajlandóság, megfelelő vagy magas tojás hozam, de húsra is legyen jó.

Figyelt kérdés

2020. febr. 16. 18:44
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
Az ő reakcióját nem ismerem a történtekre, mert ha jól emlékszem a profilján nem osztott meg semmit róla, a csoportban pedig nem vagyok benne.
2020. febr. 17. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
Mindezek ellenére ez egy nagyon jó fajta. Ha nevezhetjük annak.
2020. febr. 18. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 A kérdező kommentje:
És ha a fő cél a tojás mennyiség és az, hogy szaporodjanak önállóan? Azaz költsék ki, neveljék fel stb?
2020. febr. 21. 19:35
 14/20 anonim ***** válasza:

Az a baj a nagy tojáshozamú fajtákkal, hogy kiveszett belőlük a kotlási hajlam (itáliai), vagy ha megpróbálnád őket szaporítani, akkor nem a szülőkre jellemző tulajdonságokat kapnád (tojóhibridek)


Azt ajánlom, mivel a kérdésedből nagyon az jön le, hogy meg életedben nem volt szárnyasokhoz közöd, hogy vagy


- vegyél letojt tojótelepi tyúkokat, azok még egy évig intenzíven tojnak, csak az ipar számára nem megfelelően. Kicsi beruházás, mert olcsóak, de nagyon meghálálják az igénytelen tartást is (szemes takarmány, kapirgálás) őket nem tudod tovább szaporítani


vagy


- vegyél sima parlagi tyúkokat egy szép kis kakassal. Egy ilyen tyúk is tojik annyit, hogy családi fogyasztásra bőven elég, sőt sokszor még sok is, csak jól kell belőni a létszámot. Ők tojni is fognak, kotlani is, ha van szerencséd, de már korábban írtam, hogy van olyan, amikor segíteni kell a kotlásban, azért felügyelni kell őket, indító tápot kell venni, külön helységben kell őket felneveltetni stb. És ha úgy van, hogy levágod őket, van rajtuk hús is.

2020. febr. 22. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:
köszönöm! Igen, jól látod, most kezdeném és nem értek hozzá. A fő cél, hogy kotlás legyen, ne legyen eszközigénye a szaporodásuknak, de elég tojást adjanak és azért húst is. Azt olvastam, hogy az őshonos tyúkunk nem gazdaságos, mert kb 2x annyit eszik, cserébe fele annyit tojik. Ez igaz? Mert ez lelomboz azért. Ha lesz nagy tér, ahol vadászhatnak, kapirgálhatnak, akkor sem elég kevesebb gabona?
2020. febr. 22. 18:50
 16/20 anonim ***** válasza:

Hát nyerni nem nagyon fogsz rajta, ha mindent venni kell.

Őshonos fajtán nem tudom mit értesz, mo-n nincs őshonos fajta, csak parlagi, ami házi vegyest jelent.


Igazából tényleg, kezdőként én még nem fajtáznék, hanem parlagin szereznék tapasztalatokat (én tényleg így kezdtem). Ők tényleg igénytelenek, szívósak, olcsón hozzájuk juthatsz.



Vaagy, még a vorwerk jutott eszembe, ő gazdasági fajta, nem tudom húsban milyen. Neki még utána nézhetsz, de úgy tapasztalom hogy kishazánkban nem igazán elterjedt.

2020. febr. 23. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

Nekem fogalmam sincs milyen tyúkjaink vannak. Sokszor keveredtek mindig mas kakast hagyunk.

Mindig voltak japán tyúkjaink azok megbizhatóan kotlottak volt, hogy 2x is egymás utan szépen lassan azok is belekeverdtek a többi fajtaba tovább adták génjeiket ezért is vannak főleg közepes méretü tyúkjaink.

A méretük igazábol számunkra irrelevnás mert tyúkot szinte soha nem vagunk max egy evbe 2x a fiatal kakasokat vagjuk le mindig azokbol elég sok van.

Ha kel 10 csirke abból 4-6 kakas lesz.

Szerintem vegyél akkor több fajtát, tojóhibridet ami biztositja az állandó kivánt tojásmennyiséget. Vegyél még melléjuk mas fajtakat is. Japán tyúkot is ajánlom de akkor arra vigyázz ne legyen túl nagy a kakas mert az tönkreteszi őket.

Nem biztos, hogy lesz kedved csirkeket nevelni elég sok vele a huzavona. Napjában többször kell etetni, itatni bekell legyenek egy ideig zárva a kotlóssal, igy tudnak rendesen enni nem eszi meg előlük a többi tyúk az ételt. Gyakran kibujnak a kerites alatt és elvesznek.

Aztán kell vagy 10 honap mire tojni kezd ill. levagható állapotba kerül addig meg csak zabál. Mi külön tartjuk a kicsiket mig teljesen fel nem nőlnek könyebb etetni igy ha nagyobbak lesznek kiengedjük őket a többi közé. A kikelt csirkék 20-30% a nem fogja megélni a tojókort. A kapirgálásról meg annyit, hogy 30 tyúk akarmilyen nagy is az udvarodod 2 hónap alatt sivataggá változtatja majd a gyepedet.

Nagyjából 35 tyúkunk van télen a leghidegebb legsötétebb időszakban 1-3 tojas van nyáron pedig olyan 11-15 naponta.

Bőven elég meg ajándékozgatásra is. Egyik sem tojóhibrid.

Szóval gondold meg lesz e kedved végigcsinalni ezt a csirkenevelési procedurat több hónapig és már is egy kritériummal kevesebb lesz.

Az etetésről pedig - annyit esznek amennyit adsz nekik, mi napi 2x adunk reggel/delután buzat kukoricat kevert darát. És igen eleg sokat esznek a 35 csirke megeszik annyit mint egy disznó.


De miért nem veszel némakacsát?

Igénytelen, kotlási hajlama 100% egyszerre kikölt vagy 15 kiskacsat gyorsan nöl, nem kaparja szét az udvart csak legelészik, finom a húsa. Hallottam mér olyat hogy a némakacsa költötte ki a tyúktojásokat. Simán elvan a tyúkokkal egyhelyen. De sok viz kell neki, szeret pancsolni

Ezt persze csak úgy a margóra mondom.

2020. febr. 23. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 A kérdező kommentje:
A néma kacsánál mennyire valós ez a szalmonellától való félelem?
2020. febr. 24. 13:08
 19/20 anonim ***** válasza:
Szerintem őshonos fajtának ezeket kell érteni: [link]
2020. febr. 24. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
A kacsatojásról: [link]
2020. febr. 24. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!