Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Kecskét vagy birkát érdemes...

Kecskét vagy birkát érdemes tartani egy nagyon meredek (45m-es szintkülönbséges) 18ha-os területen?

Figyelt kérdés
Érdeklődnék hogy kecskét vagy birkát érdemes tartani egy nagyon meredek (45m-es szintkülönbséges)18ha-os területen? Esetleg vegyesen?Hány db-ot összesen?A cél a terület rendben tartása lenne tavasztól-őszig.Gazdaságilag fenn tudna tartani egy pásztort egy ekkora terület?Ősszel leszeretném őket adni és tavasszal új állománnyal kezdeni.Mekkora a piaca ezeknek,gazdaságos egy ilyen elképzelés?Előre is köszönöm a választ.

2012. okt. 31. 21:28
 1/10 anonim ***** válasza:

mindkettő jó egy ilyen területre, de a kecske nem csak a füvet legeli hanem a fákat is addig lerágja amíg eléri szóval ezt is vedd figyelembe :) kecske mellett semmilyen bokor vagy fa nem életképes hosszútávon :) ha csak gazdasági szempontot nézed a birka a tej és a hús mellett gyapjút is ad...a kecske teje pedig nagyon értékes mert a lótej mellett az egyik legegészségesebb dolog.

nézz utána mindkettő tartásának és étkezési szokásainak stbstb és ez alapján döntsd el szerintem, hogy neked oda melyik jobb.

2012. okt. 31. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

A kecskéknél nem a fejésre gondoltam az nekem macera lenne,hanem inkább a húsára ,hogy ennek mekkora piaca lenne?

És tavasztól őszig ez leadásra felnevelhető?

2012. okt. 31. 22:26
 3/10 anonim ***** válasza:

hát igazából a piacot nem tudom :) mindent leírtam amit tudok az ő piaci értékükről :)

a felnevelésnek és a növekedésnek érdemes utána nézni szakkönyvekben, de pl nálunk a faluban kelendő a gida és a bárány husi is...vagyis mindkettőt szoktak árulni és mindkettő hamar elfogy, tehát ha nem jelentkezünk 1-2 héttel előbb akkor esélytelen hogy kapjunk. mi pl mindkettőt szeretjük :) sőt a felnőtt idősebb juh és kecske hús is hasonló időintervallumban működik.

szerintem keress meg a környéken egy juhászt, ő biztosan tud okosságot mondani. itt elég sivár az olyan emberek száma akik életükben láttak már kecskét vagy juhot közelről :S én pedig nem értek hozzájuk annyira, csak az alapokkal vagyok tisztában amit anyuéktól meg rokonoktól megtanultam.

2012. okt. 31. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Rendben,azért köszönöm.
2012. okt. 31. 23:55
 5/10 anonim ***** válasza:

A kecsketenyésztés ma Magyarországon zűrös, a tejnek is csak 10-15%-a van normális körülmények között feldolgozva, a hústermelés döntő részét is a termelők saját maguk eszik meg. A kecskeállomány 10 év alatt közel a felére csökkent, a mi EU csatlakozásunk után a tenyészállatok jó része Romániában kötött ki.

[link]

A birkafelvásárlás sem az igazi, szinte egyedül a húsvéti bárányoknak van (élve) piaca Olaszországban, mondhatni korlátlan mennyiségben. Tehát pont nem buli ősszel leadni az állományt, mert tavasszal csak olyan bárányt tudsz majd venni, ami húsvét előtt nem felelt meg a szabványnak (túlsúlyos, kései stb.)

A terület magasabb pontjai inkább a kecskéknek, a lentebbiek a birkáknak jók. Hogy 18 ha mennyi birkát bír el, az tényleg függ attól, hogy télire is akarsz takarmányt, vagy csak nyárra, milyen a növényzet most, esetleg vetsz-e valamit stb. (Mi teheneknek számolgatjuk a területet, egy állat felneveléséhez kb. 400 kg-ig 2 ha kell. Szerintem 1 ha 5-10 kecskét-birkát elbír.

Ha a pásztor fejéssel is foglalkozik, akkor sajtkészítéssel, esetleg kecsketejes szappan főzésével kiegészítve a súlygyarapodásra való tartást, éppen csak megél belőle.

2012. okt. 31. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

#5-ös vagyok

A juhok legelőszükségletéről meg itt olvashatsz részletesen, a lényege a tervszerű szakaszos lageltetés. A cikkben 500 kg juhtömeget tartanak jónak 1 ha-ra.

[link]

2012. nov. 1. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Ez így nem gazdaságos. A bárány ára majdnem annyi, mint egy felnőtt birkáé. Egy bárány 500-800Ft/kg, minnél kisebb, annál drágább. Kb 10-15.000 Ft egy bárány. Gondolom, neked papíros állomány kellene, mert annyit nem lehet szétpasszolni haverok, ismerősök között.(lehet venni papír nélkül is, de az is olyan 10.000 Ft) Birkát csak úgy éri meg, hogy te tartod az anyaállományt, és a bárányokat adod le. (így gazdaságos, főleg, ha állai támogatást is kapsz rá.) Ekkora területen tarthatnál 250-300 anyát, meg a szaporulatát, amíg le nem adod. (ehhez kellene 5-6 kos is!) Télen meg pl a racka régen is kint volt a Hortobágyon, csak egy kis szélvédett hely kellett neki. (pl a seggenülő hodály, ennek fal sem kell, csak nád, meg a tetőszerkezet, és a földről indulna a nád) És lehet kint, amíg kicsi a hó, addig ki tudja kaparni alóla a füvet, amikor nagy, akkor kell neki egy kis széna, és ősz végétől tavasz elejéig (amikor már ki lehet engedni legelni) érdemes neki abrakot adni.

Kecske, hát az más. Én azt nem szeretem annyira. Meg felénk nem is olyan elterjedt. Na de mindegy, gazdaságilag ahogy te mondod, jobban megéri. Gidát lehet venni olyan 5.000 Ft-ért, az télire megnő, de nem keresik a kecskehúst annyira, hogy nagytételbe (olyan 250-300, de akár több is elférne), eladni annyit nem tudnál. Előbb vásárlói kört kell találj rá. Ez birkánál egyszerűbb, mindenhol vannak felvásárlók, akik megveszik, de kecske nem kell nekik. Arra külföldről kellene felvásárlókat keresni. Kérdezz bátran, válaszolok szivesen, mi itt eléggé benne vagyunk ezekbe.

2012. nov. 1. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tanácsokat és a linkeket,számomra nagyon hasznosak.

Ezeket átolvasva valószínű ,hogy a kecskék fele hajlok jobban a szabad,terelő legeltetéssel.Itt inkább a nem megfelelő ,minőségű legelő miatt(bozótos,cserjés,gyomnövényes).Kaszálni szinte lehetetlen,ezért is szeretném a télre megszüntetni,mivel problémás lenne az etetés. Vagy szerintetek?Mennyi takarmánnyal(forinttal):) lehetne átvészelni a telet,az általatok javasolt kb.250 fős állománnyal?Melyik a legalkalmasabb fajta erre az esetre? A leírásokat átolvasva a "Búr" fajtát néztem ki,szerintetek?

Azért is gondoltam elsősorban az állatokkal való "tisztán " tartásra ,mivel a kézi -gépi bozót irtás túlságosan költséges lenne,de lehet hogy mégsem?Állandó felügyeletet igényelne egy ilyen állomány? Mibe kerülne egy pásztor fenntartása? Mibe kerülne egy ilyen állomány elindítása?

Mint jogilag (hivatalosan érdemes vagy csak úgy),mint pedig anyagilag?

2012. nov. 1. 17:43
 9/10 anonim ***** válasza:

Kecskét nagyon nehéz lesz eladni. Eleinte nagy árat sem kapsz érte. 250 birka 10 dkg szemes (kukorica) és víz kell nekik, no meg persze szálas (széna). Ezt számold ki, neked mennyibe lenne. Felénk nagy körbála, 5.000 Ft. És ez csúcsminőségű, amúgy rosszabbat lehet venni 3.000-ért is. Hát a búr fajta az eléggé drága! Nem ilyen árakkal éri meg. De ha tudsz olcsó, kb 5.000 ft-ért olyat venni, amit már nem kell cumiztatni, akkor megéri. Ilyen állományokba nem épp lényeg a fajta, mert a fajtatiszták drágábbak.

Biztos, hogy kijönne annyiból, mint a gépi irtás, és még hozna is. Egy ilyen állomány vagy körbekerített (villanypásztor) helyet, vagy juhászt igényel. Egy pásztor olyan havi 50-90.000 között lenne. Elindítás, hát ha olcsón tudsz venni, akkor olyan 1,5 millió, ha nem, vagy fajtához ragaszkodsz, akkor 2-5 millió is lehet. És évi plusz 0,5-1 millió egyéb költségek. Jogilag háát állatorvosi papírok, esetleg a telek. De ezt én innen nem tudhatom, menj be a helyi önkormányzat állattartási rézlegére, és érdeklődj ott. Lehet, hogy nem akarak foglalkozni veled, de erőltesd nyugodtan, hogy nézzenek utána, mivel számolj.

Tehát nagy haszon nem lenne, de végülis te nem is csinálnál sokat érte, és az a kis pénz is pénz, és megspórolod a gépi takarítás költségét is.

2012. nov. 2. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Én azt javaslom neked,hogy mielőtt beszerzed az állatokat és kihajtod oda, érdemes lenne tüzetesen megnézni milyen gyomnövények vannak a területen nehogy emiatt legyen elhullásod. Át kellene vedlened bozóthuszárrá, és megtakarítani a területet. Nézd meg ezt a filmet: [link]
2012. nov. 3. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!