Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Meddig élnek a haszonállatok?

Meddig élnek a haszonállatok?

Figyelt kérdés

Tyúk, kacsa, liba, galamb, pulyka

Szarvasmarha, juh, kecske, ló, szamár, sertés, nyúl (óriás)

Normális válaszokat kérek, nem olyat, hogy amíg le nem vágják stb.

Találtam eddig egy listát, de az rossz volt. Linkeket is szívesen fogadok!

Főleg az őshonos háziállatok élettartamára vagyok kiváncsi.



2014. júl. 1. 18:21
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
68%

"A tyúkok maximális élettartamáról viszonylag kevés megbízható adat áll rendelkezésre. Régi könyvekben[forrás?] olyan adatok is olvashatók, miszerint az 50 évet is megérik, a valóságban azonban, a legtöbb jelentés szerint 5–7 évig élnek, kivételes esetekben 8–14 évig."


Igen, kb. 5-10 évig él a legtöbb baromfi. Persze, ez a tartási körülményektől és a fajtáktól is függ. Nyilván egy húshibrid tyúk (vagy nem is muszáj hibrid, elég, ha olyan fajta, amit a húsáért tenyésztenek) nem fog annyi évig elélni, mint egy tojótyúk. (Nem azért, mert előbbit levágják... ha nem vágják le, a nagy súly cipelésébe hamarabb tönkremennek, mint a karcsú, feleslegtől mentes tojótyúkok.)

A galambok általában 10-15 évig élnek. A kacsák és libák a tyúkokhoz hasonló életkort szoktak megélni, a libák talán kicsit többet.

Bár némely oldalon azt írják, hogy a libák 60-70 évig is élhetnek... megmondom őszintén, erről nem tudok mit mondani, a legöregebb libánk mielőtt Márton-napkor bevégeztetett neki, 5 éves volt, de akkor már szemre elég pregnek tűnt. Amelyik állat tényleg 60-70 évig elél, az nem hiszem, hogy 2 évesen már teljesen kifejlett, 5 évesen meg már öregecske.

A nyúl 5-10 év, kutya 10-15, ló 20-30.

2014. júl. 1. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
kecske 12-14 évig él, a fejős legalábbis kihúzza addig.
2014. júl. 2. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
"Haszonállatoknál" ez nem ilyen egyszerű. Sajnos az emberi manipuláció elsősorban nem arra irányul, hogy sokáig egészségesek legyenek, hanem leginkább csak addig, amíg hasznot hajtanának. Az a cél, hogy minél több tejet, tojást adjanak, minél gyorsabban növekedjenek és hízzanak, minél több gyapjuk legyen stb. Emiatt pedig általában hamar tönkremennek fizikailag. De egyébként az első válaszolóval egyetértek, kb. én is ugyanezt az átlag élettartamot írtam volna.
2014. júl. 4. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
90%

A ludak általában megélik legalább a 20 éves kort. Itt vidéken van egy idős néni, akinek van egy öreg gúnár libája, azért nem vágja csak le, mert még az édesanyjáé volt az állatka. (Az édesanyja kedvenc libája volt.) A liba már 25 éves múlt, az egyik szemére vak, de különben nagyon is életerős és egészséges.


A lovak 20-40 évig élhetnek, a legidősebb ismert ló 60 év körüli volt, pontosan nem emlékszem. A primitívebb jelleggel rendelkező lovak (criollo, tarpán) általában tovább, akár 40 évig is élhetnek.


A tojótyúkjaim kb. 8 évig élnek, de ha nem lennének extrém tojáshozamra szelektálva, akkor kevesebb hiánybetegségük lenne, és tovább élhetnének néhány évvel.


A szarvasmarha kb. 20 évig él, de intenzív tejelő fajták jóval korábban "leselejtezésre" kerülnek lábproblémák és a szervezet kimerülése miatt. (Pl. egy holstein-fríz nem él tovább átlag 5 évnél, mert akkor már komoly egészségügyi problémák miatt le szokták vágni őket.)


A sertés kb. 1520 évig él, de gazdaságosan csak 3-4 éves koráig tartható még a koca is, így ennél tovább nem nagyon hagyják őket életben.


Szamár is 20-30 évig él.


A nyulak 6-10 évig élnek.


Kacsa nálunk max. 6 évig élt, de fürdetőtó nincs nekik, így nem volt optimális a környezetük.


A többit nem tudom.

2014. júl. 5. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

"A sertés kb. 1520 évig él"

Bocsánat, természetesen a 15 és 20 között kötőjel van, vagyis annak kellene lennie, csak rosszul írtam. =D

2014. júl. 5. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Igen én is csak néztem, hogy kb. 1520 évig élnek... :D Köszönöm szépen a válaszokat! Akkor az őshonos háziállatok tovább élnek, mint az intenzív termelésre szelektáltak. Azért nagyon sajnálom őket. :( Főleg a hatalmas tőgyű Holstein-fríz teheneket. Némelyik alig bír járni...
2014. júl. 7. 08:50
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
ISmerősöm azt mondta,hogy a nagymamájának volt egy libája,amit nem vágott le. A liba 20 éven felüli votl,mikor a nagymama elhunyt.
2014. júl. 7. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
Sajnos a haszonállatoknál, amiket kimondottan csak arra tartanak, hogy kaja legyen belőlük, nem cél, hogy matuzsálemi kort megéljenek. Az eredeti formájukhoz nagyban hasonlító fajtáknál értelemszerűen a várható életkor jóval magasabb, hiszen a természetben egyáltalán nem volt mindegy, hogy egy tyúk hány fészekaljat tud felnevelni. A természetben a szárnyasok nem tojják egész évben a tojásokat, hanem egy fészekre valót tojnak, megkotlanak, kiköltik, és felnevelik. Majd következő évben előlről kezdődik ugyanez. Viszont egy "ipari" tojótyúknál az nem lenne előnyös, ha az év háromnegyedét a fiókák nevelgetésével töltené. Ott az az előny, ha minél többet tojik, ami persze azt is jelenti, hogy pár év alatt kiöregszik, a sok tojáshoz pedig a szervezete gyakran a csontok mésztartalmából vesz el. Hústyúkoknál még rosszabb a helyzet, ott egyetlen cél van: minél hamarabb akkora hústömeget felhalmozni, amit már le lehet vágni. Ezek a tyúkok pedig eleve arra vannak kitenyésztve, hogy minél hamarabb elérjék a vágósúlyt, és nem arra, hogy egy évtizedik kiscsibéket neveljenek. Még ha genetikailag képesek is lennének elérni azt az éeltkort, amit a klasszikus tyúkok, de a szervezetük már nem bírná.
2014. júl. 7. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Kecske: 12-15 év, de élhet akár 18 évig is.

Juh: 12-15 év, kb. ugyanannyi ideig élnek, mint a kecskék.

Sertés: 15-20 év, de fajtától is függ.

Szarvasmarha: 20-25 év, de fajtától is függ.

Ló: 25-30 év, de élhet akár 40 évig is.

Szamár: 30-40 év, vagyis kicsit tovább élnek, mint a lovak

Galamb: általában 10-15 évig élnek, de fajta függő is.

Pulyka: 4-10 évig, legalábbis én így tudom, de lehet, hogy tovább is él.

Tyúk: 3-8 évig, de meg élheti a 10 évet is. (Tojótyúk)

Kacsa: 3-8 évig, ha van medencéjük, ahol úszhatnak, akár továbbis.

Liba: 5-15 évig, de akár 20 évig is élhet.

Nyúl: általában 6-12 évig élnek.

Kutya: 10-16 évig, de nagyban fajta függő.

Macska: 12-16 évig élnek általában.

Görény: 6-10 évig, de élhet 12 évig is.

Patkány: 2-4 évig, de én ismertem 6 éves patkányt is.

Láma: 15-18 évig, de 20 évig is élhet.

Dámszarvas: 12-16 évig, de fogságban 20 évig is élhet.

Afrikai achát csiga: 3-5 évig él, de szerintem élhet egy picit tovább is.

Szakállas agáma: 5-7 évig él.

Tudom, hogy nem mindegyik haszonállat, de gondoltam őket is leírom.

2014. júl. 9. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
53%
erdekes!
2016. febr. 15. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!