Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Sün etetés? Hogy szoktassam...

Sün etetés? Hogy szoktassam rá másra is?

Figyelt kérdés
A sünieim nem akarnak más rovart megenni csak a lisztkukacot. Ami kicsit nagyobb, más a szaga azt már meg se kóstolják. Ez így nagyon egyhangú nekik, főleg, hogy tenyészteni akarom őket. Mit tehetnék? Hogy szoktassam rá őket, hogy más rovalokat is megegyenek?
2011. ápr. 8. 23:15
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
Ja, ha úgy értetted a kérdést, hogy melyik nőstény melyik hímtől vemhes, akkor elmondom a választ: a pároztatni kívánt párt külön teszed mindegyik másiktól, amíg elintézik az elintéznivalót :) Amikor épp egyik sem fedez(mert három lánynál évente maximum 12 hetet vehet igénybe a dolog, ha csak egy hím van, kettővel meg még több kieső idő van), akkor lakhatnak együtt, ha kibírják egymást. Ha nem, az szívás :) De mivel a lányoknak is egyedül kell lenniük szülni, nehezen lesz elég ez a három terrárium, azt előre megmondom. Ha a két pasi bírja egymást, és mindig megvárod a következő pároztatással, amíg az összes kölyök "kirepül", akkor akár elég is lehet, de csak ha nem maradnak a nyakadon a kölykök. Nekem az öt sünöm ötfelé van szétszórva (összerakhatnám őket, de én nyugodtabb vagyok, ha egyedül laknak, látom rögtön ha baj van, és tudom is melyikkel), és van még tartalék helyem a kölyköknek is.
2011. ápr. 10. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:

a terrárium beszerzés nem gond, mivel a kisállatkereskedést is azért hoztuk lérte mert van egy fölös 200 terráriumunk. És nem akarom őket agyon szaporítani mivel 3-an vannak évente két szülés is 6 alom, és ha abba átlag 3 kissüni van az 18 egy évben, ha azokat 10 ezerért el tudjuk adni az évi 180 ezer.. és akkor nagyon le minimalizáltam, ez nekem elég, és nem is a pénzért csinálom, inkább hobbiból, mert ezt szeretem csinálni, ha meg van időm és még jól is járok vele az bőőőven jó.


Azért szaporítótól szereztem be őket, mert jó nevük van, és kiállításokon, börzéken is voltak onnan ismertük meg az egyiket, ők adtak egy számot, hogy az biztos nem lesz vérfertőzés, mert semmi köze nincs az ő sünieikhez. ( származásilapot kaptam, és nem egy tenyészet volt ráírva, de hát most csak nincs ekkora véletlen.


De van még 1-2 kérdésem. Az egyik, hogy mit tudnék csinálni, hogy biztosan ne egye meg a kölyköket az anya sün? A másik, hogy, ha 8 hetes koruk előtt választom el őket , akkor mi történhet? ( valljuk be egy 4 hetes sün sokkal cukibb, könnyebb eladni), nem ragaszkodom hozzá, ki tudom várni a 8 hetet, csak mégis akkor mi van?

2011. ápr. 10. 21:05
 13/19 anonim ***** válasza:

Ööö, hát akik börzékre járnak, azokról nincs sok jó tapasztalatom, ez tény. De ez a személyes véleményem, tévedhetek nyilván :)

A kicsi süniket 6 hetesen lehet elválasztani az anyjukról, akkor még bőven elég cukik. 4 hetesen épphogy elkezdenek szilárdat rágcsálni, akkor még semmiképp se lehet őket elvenni az anyjuktól... Az extrémül túlérett kölykök is 5 hetesen válnak legkorábban önállóvá. Szóval az ideális pont a középút, a legtöbben 6 hetesen adják oda a kicsiket, abból biztos nincs baj, és hidd el nekem, marha cukik meg picik még akkor :)


Hát, egy normális anyasün nem eszi meg a kölykeit... Kivéve persze ha valami nem stimmel velük vagy a környezettel. Na most ha valamelyik lánysünöd onnan van, ahonnan gyanítom (csak a börzére járásból gondolom), akkor könnyen lehet, hogy túl korán fedeztetett anyától van, akkor meg a fene tudja mi történhet. De azért alapvetően jó anyák, idegen kölyköket is felnevelnek, nem olyan elmebajosak, mint a hörcsögök. Szóval ha jól tartod, akkor nem kell félni, egészséges kölyköknek semmi bajuk nem lesz :)

2011. ápr. 10. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim válasza:

Egy normális sün nem eszi meg a kölykeit, és felneveli valóban akár más anya kölykeit is. Ha felfalja őket akkor TE rontottál el valamit, nem biztosítottál jó és nyugodt környezetet, illetve fele esetben tenyésztési hibának is mondhatnám, a rossz idegrendszer sokszor hozza ezt ki az anyákból. Ha azt látod, hoyg a sünid a saját újszülött kölykeire puffog és tapicskol rajtuk, na akkor pont egy ilyen ideggyenge sorozatba tenyésztett sünnel van dolgod. :S Ha rád fúj az NORMÁLIS hiszen védi őket. De ha egy normálisan tenyésztettjó idegrendszerű, egészséges anyád van, akkor nem történhet ilyen akkor pl ha kukaccal kínálod ki is jön hozzád és nem kap idegbajt ha megnézed a kölykeit. Azért nagy súly fekszik ám a hím származásán is. De nem akarok beleokoskodni mindenki onnan és úgy és olyan áron veszi a sünjeit ahogyan szeretné. Sajnos adtam el olyannak én is amit 100x megbántam.

Ha túl fiatalon fedezik ( csak mert ha már ivarzik akkor alkalmas rá szöveg ) az azért vonhatja maga után az ideget, hogy nem tudja neki mit is kell csinálnia. Az ivar érett nem egyenlő a tenyészérettel.

Ha mondjuk szül 5 kölyköt de egyet megeszik annak oka van valószínű nem volt fejlett vagy baja volt.

2011. ápr. 11. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 A kérdező kommentje:
Szeintem a süneim átlagosok, nem elmebetegek, puffognak is néha, de csak az elején mikor kiveszem, utána egyálalán nem. Nem harapnak, teljesen kedvesek, barátságosak, csak mondta a tenyésztő, hogy lehet, hogy megeszik őket.. Próbálunk nekik sok húst és nyers kaját adni nekik, hogy nehogy valami hiányuk legyen, Folyton kalcium porozzuk a kajájukat is, féregtelenítjük is őket, majd most h megszüli a kicsiket a nőstény (kb. 20-30 nap van még hátra) akkor újra féregtelenítés lesz. Megpróbáljuk a lehető legjobb környezetet megadni nekik, tehát tényleg nincsenek rosszul tartva, legalábbis szerintem, az eddigi tapasztalataim után.
2011. ápr. 12. 17:13
 16/19 anonim ***** válasza:

Jézus, hát ha a tenyésztő ilyeneket mondott, az nagy baj. Az azt jelenti, hogy nála gyakori jelenség, hogy felfalják a kölyköket, pedig az nem normális, a sünök nagyon jó anyák.

Ha jó tápot kapnak meg elég élőt, akkor felesleges kalciumporozni, az se jó, ha túl sok jut a szervezetébe... Nálam felnevelődött két ötös alom gond nélkül hill's-en, lisztkukacon, gyászbogárlárván meg sáskán, minden extra vitamin meg egyéb nélkül. Na meg nem a kaján múlik, hogy megeszi-e a mama a kölyköket, legalábbis ahhoz nagyon rosszul kéne őket táplálni, hogy ez megtörténjen.

A féregtelenítést sem ajánlom amúgy se vemhesen, se amíg szoptat, gondolom előtte se volt férges, most is honnan kapta volna el, szóval inkább várd meg az elválasztást szerintem. Nem jó őket agyonvegyszerezni.

2011. ápr. 12. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim válasza:

Isten ments és távol álljon tőlem, hogy beledumáljak, de borzasztó ártalmas egy felnőtt sünt folyamatosan kálcium porozni. Illetve úgy kell etetni őket, és természetes élelemmel pótolni a vitaminokat, hogy ne kelljen ilyen eszközökhöz nyúlni csak ha mondjuk tényleg indokolt. Féregteleníteni is bőven elég 3 havonta, ez nem kutya akit félidős vemhesen is kell meg utána is... ha strongholddal féregtelenítesz ( ez a legjobb ) akkor pláne ártalmas ha megkapja 1-2 hónapon belűl többször a súlyának megfelelő adagot, ha a sün anyád folyamatosan 3 havonta kezelve van semmi szükség gyakoribbra. A kölyköket pedig 6 hetes koruk előtt TILOS.

Azért fura, hogy egy tenyésztő ezzel így előáll, hogy meg szokta enni a kölyköket, a megszokás gáz dolog ebben az esetben.

Kitől vetted a süniket ha szabad kérdezni?

2011. ápr. 12. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 A kérdező kommentje:

Nem azt mondta, hogy nála megeszi, hanem pont azt, hogy nála nem, mert ő úgy tartja őket, hogy sok hús, élőeleség. És igen, aszthiszem pont aztmondtam, hogy az anyát nem akarom strongholdozni, mert hátha valami baja lesz. Amúgy mikortól kezdenek szilárdat enni a kicsik? 2 heten belül meg fog szülni az anya..


A tenyésztő nevét azért nem mondanám, mert állítólag jó neve van, na most a sünei konkrétan olyan félősek, hogy meg se lehet őket fogni. Pont ma ordítottam akkorát, úgy megszúrt hogy azthittem meghalok, pedig már megvan vagy 3 hónapja és minden este foglalkozva van velük. Eszem ágában sincs kritizálni, de azért érezhető volt a 2 tenyésztő között a különbség. Az mellékes, hogy ahonnan a fiú van, ott egy "kutyagyár" is működik. vagy 100 kutya van bezárva egy szobámnál is kisebb helyre. Ezért nem akarok neveket említeni, de azért köszönöm a válaszokat:)

2011. ápr. 19. 22:18
 19/19 anonim ***** válasza:

Ennyi elég infó is volt, tudom kiről beszélsz, és bizton állíthatom, hogy sokmindene van, de jó neve nincs :) Van egy klikk, akik nyalják egymás fenekét, valószínű beléjük botlottál, ezért hallhattál ilyen hülyeséget :D

Szóval másnál sem eszik meg az anyák az egészséges kölykeiket, akármit is mondtak neked :) A sok élő kaja tényleg fontos, de nem ezért, hanem egyszerűen csak jót tesz a kölykök fejlődésének, ha a mama változatos és fehérjedús táplálékot kap.


Szilárdat amúgy a 4. hét táján kezdenek ropogtatni, tápot és/vagy lisztkukacot :)

2011. ápr. 19. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!