Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Én öltem meg a degumat?...

Én öltem meg a degumat? Iszonyatos lelkiismeret furdalásom van.

Figyelt kérdés
Szombaton még semmi baja nem volt szegényemnek, vígan rohangált, a zabkekszről alig bírtam lerángatni. Aztán vasárnap mint ha elvágták volna, csak gubbasztott, nem evett, nem ivott és halkan nyüszögött, mintha fájna valamije. Tegnap elvittem dokihoz, ott is csak dőlt jobbra-balra, szerinte hascsikarás és adott neki egy infúzió koktélt, hogy jobban lesz, de ha nem akkor vigyem ma vissza. Hazajöttünk, nem volt jobban, csak elterült a kezemben, a házába alig tudtam betenni. Kivettem magamhoz, betakartam, de végig nyüszögött, sírt. Próbált felálni, a vállamra mászni, de a hátsó lába nem nagyon bírta, próbált mászni rólam, de eldőlt. Mondta a doki, hogy adjak neki bébiételt fecskendőből, úgy csináltam ahogy ő mondta, nagyon pici adagot adtam neki ( I mm-t haladtam a legkisebb fecskendőn). Aztán egyszercsak elkezdett öklendezni és meghalt. Előtte masszíroztam a pocakját, hogy ne fájjon, de csomókat éreztem benne és olyan hideg volt már előtte is. Iszonyatos furdalásom van, úgy szerettem szegényt és lehet, hogy miattam halt meg?

2012. okt. 9. 10:58
 1/10 anonim válasza:
Biztos, hogy nem. Mondta volna az orvos is, ha valamit rosszul csináltál volna. Ne legyen lelkiismeret furdallásod.
2012. okt. 9. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 tabaki ***** válasza:
Sajnos, a kisállatok nagyon érzékenyek, ilyesmi óhatatlanul előfordul. Nagyon tisztességesen "kísérted ki" szegényt, kíváncsi vagyok, hányan vannak, akik ugyanezt megtennék egy deguért. Vigasztaljon, hogy amíg lehetett, igazán mindent megpróbáltál. Azok a bizonyos csomók pedig lehettek akár daganatok is, az erős beltenyészet miatt vélhetőleg a deguk is egyre hajlamosabbak rá (szvsz aranyhörit például már egyáltalán nem érdemes venni, szinte biztos, hogy idő előtt elpusztul).
2012. okt. 9. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Azért érzem magam rosszul mert a doki szerint csak hascsikarás volt, aztán, hogy hazaértünk és megetettem egyből fuldoklott. Szóltam is a dokinak, hogy már tavaly nyáron volt ilyen - akkor tényleg az én hibámból, nem lett semmi baja csak kissé bekábult-, ezért is mutatta meg, hogy csináljam és ezért is voltam olyan óvatos. Nem is evett már egy napja szegény akkor, igaz adtam neki avokádót, de mondta a doki, hogy az nem mérgező. Nagyon nagyon bánt a dolog és úgy sajnálom szegény degut, mert komolyan egy idegesítő kis gombóc volt, de mégis ahogy bújt az felejthetetlen.
2012. okt. 9. 11:15
 4/10 anonim ***** válasza:
Ne okold magad van, hogy nem lehet segíteni. Legalább viszonylag keveset szenvedett. Viszont a daganat az tényleg elég gyakori lett mostanság az állatoknál.
2012. okt. 9. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Nem, nem te vagy a hibás. De az a doki lehet kártyán nyerte a diplomáját. Ugyanis az avokádó ugyan emberre kevéssé mérgező, de az éretlen részei (és a nem teljesen érett részei) bizony a madarak és a kisállatok számára igencsak mérgezőek. Mivel a terméseket éretlenül szedik le és csak a kereskedelembe kerülésük előtt érlelik gázban, így tökéletesen érett avokádót boltban nem lehet kapni. Éppen ezért avokádót házi kedvenceknek nem szabad adni.
2012. okt. 9. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon sajnálom a degudat!

Sajnos valóban nagyon érzékeny kis állatok, a természetben már vörös könyves, félig kihalt jószágok, és egy lakásban életben tartani se igazán könnyű.

Viszont azt hiszem nem a legjobb dokihoz jársz, mert patkányként kezelte, nem fűevő állatként.

Deguknál a hascsikarás, egyáltalán nem "csak", hanem életveszélyes állapot. Nem lett volna szabad hazaküldenie, amíg nem stabilizálta, és nem kezd el bogyózni.

Ha van rá módod, akkor valamelyik egzotikus dokit keresd meg, ha legközelebb beteg rágcsálód lesz otthon.


A lelkiismeret furdalás mindenképp együtt jár azzal, ha felelős gazdi vagy, és a kisállatod a kezed között elpusztul. Ez független attól hogy milyen részben voltak hibásak a tartási körülmények, és mennyi volt az elháríthatatlan ok.

Próbáld meg túlélni, és kihasználni, hogy egyre jobb gazdi legyél.


Most a dokidnak abban tudsz segíteni, ha megkérdezed, hogy szeretné-e boncolni. (Ha jó doki és tanulni akar, akkor ingyen boncol, ha nem kíváncsi arra, hogy hogy működik a degu, akkor felejtsd el, és keress a későbbiekre másikat.)


Másrészt, a deguk fűevő állatok, és igen érzékenyek az etetési hibákra. A keksztől, bébiételtől egy patkány szép nagyra nő, a deguk pedig bélgyulladást kapnak, és felfúvódnak, cukorbetegek lesznek, túl nő a foguk...

Még a boltban kapható degu feliratos kaják többsége is el tudja őket tenni lábalól.

A hőguta, a mérgezések, a széria ellés, és a mászásból adódó balesetek, és a fenti etetési betegségek sajnos még jóval azelőtt elviszik a degukat, hogy ki tudna alakulni náluk a rák.


Én mérgezésre, vagy a széna evés hiányából adódó bélgyulladásra, és felfúvódásra tippelek.

A deguk nem tudnak hányni, szóval az tuti, hogy nem a pipettával ölted meg. Csak épp a kezed között történt a dolog.


Sajnos nincs még se kultúrája, se korrekt szakirodalma magyar nyelven a degutartásnak. Amit tudtam, összeszedtem és felraktam a netre. Belinkelnem itt nem szabad, mert reklám lenne, de ha keresed megtalálod. Ott találsz deguhoz értő dokikat is. Ha általános állatorvos kezébe kell adnom egy degumat, én azelőtt is felhívom őket, illetve a jódoktornénik, maga hívja a Pazár Pétert, és megkérdezzük, mit kell csinálni, milyen gyógyszert kaphat.


Az egyetlen igazán mérték adó degus infó forrás a degutopia, sajnos angol nyelvű. De ha megbirkózol vele, akkor esélyes, hogy a következő degud megélje a 8-10 évet. A hozzáállásod, és a szíved megvan hozzá, csak nincs könnyű dolgunk velük.


Ha viszont egy könnyebben életben tartható állatot szeretnél, a patkányok okosak, helyesek, és igen praktikus szobaállatok, csak a családnak kell beadni, hogy ez is degu...

2012. okt. 9. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek.
2012. okt. 10. 11:21
 8/10 anonim válasza:

Részvétem :( Nekem és barátomnak két kicsi degunk volt. Mintegy 12 évig élveztük a társaságukat. Öregségben haltak meg. Az utolsó pár napot végig szenvedték. Olyan rossz volt nézni :'( A kislányt a haláláig simogattuk. Azt hittem sosem dolgozom fel. :(


Ne okold magad! És részvétem.

2012. okt. 10. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
biztos hogy nem te voltál!! 1000% :)
2012. okt. 13. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Degu Höri Fan DHF válasza:

Nem te tehetsz róla!

Az én hörcsögöm is daganatban halt meg egyik napról a másikra rosszabodott az állapota és meghalt.:(

Sajnos ezek a daganatos fertőzések nagyon rosszak.

2012. okt. 29. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!