Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Törpe süni beteg?

Törpe süni beteg?

Figyelt kérdés
Van egy érdekes sztorim. Anyukám néhány napja hazaállított egy sünivel, amit az egyik munkatársa sózott rá, hogy a lányának vette, de a lányának mégsem kell, nálunk meg van egy csomó állat úgyis, majd ellesz itt vagy elengedi, de akkor valószínű, hogy elpusztul, mert ez egy tenyésztett törpesüni. Anyu persze éppolyan állatbolond, mint mi, nem akarta, hogy baja legyen, ezért elhozta. Első este még nem volt semmi gond, reggel azonban nekiállt tüsszögni, ráadásul olyan igazi sárga takony jött az orrából. Gondoltam, elviszem dokihoz, úgyis ki akartam faggatni, hogy mégis mivel és hogyan etethetjük a kis nyavajást. Erre a doki közölte, hogy nem láthatja el, mert ez nem törtpe sün, hanem egy erdei süni, amit nem is tarthatnánk otthon. Mondtam, hogy rendben, lássa el, ha egészséges lesz, akkor meg visszaengedem a természetbe. Mondta, hogyértsem meg, hogy ő nem láthatja el, sőt a hatóságoknak ezt jelentenie is kéne, amit nem fog megtenni, mert már nagyon rég járunk hozzá, tudja, hogy mennyire lelkiismeretes gazdák vagyunk, de el kell engednem. Kérdeztem, hogy akkor ilyen betegen most, hogy jönnek a hidegek, mennyi esélye lenne a túlélésre, válaszul azt kaptam, hogy nem sok. Sajnálom szegényt, mert tényleg nagyon cuki, vettünk neki állatboltban kukacot, szárított halat, van cica, annak a tápja is benn van neki, jó kis kuckót csináltunk neki, de látszik rajta, hogy beteg. Idegen dokihoz már nem merem elvinni, nehogy feljelentsen, viszont ilyen betegen nem akarom elengedni sem, ellátást meg nem kap. Mi lenne a helyes? Mit tudok tenni, hogyan érjem el, hogy valaki csak addig foglalkozzon vele, amíg meggyógyul, utána elengedném. Ha állatvédőkkel, menhellyel felveszem a kapcsolatot, ők tudnának segíteni?

2014. okt. 6. 08:26
 1/3 anonim ***** válasza:
52%

A vadon élő védett állatokon is lehet (és kell is) segíteni, ha bajban vannak, sérültek, vagy életveszélyben vannak! Ez az orvos vagy nem ért a sünökhöz és nem akarta ellátni, ezért beszélt így, vagy pedig azt érezhette, hogy nem fogjátok elengedni.


Először is biztosan tudni kellene, hogy valóban nem törpesün-e? A vadon élő sünök is nagyon hasonlíthatnak a törpesünre, ha még kisebbek és nem kifejlettek, így ha egy kifejlett törpesünnek hasonló a tüskéje és szőrzete színe a vadon élőhöz, akkor könnyen vadnak nézhető. És ha mégsem az, és szabadon engeditek, az biztos halál neki, mert a törpesün nem vészeli át egyedül kint a telet.


Ha vadon élő, akkor is jobb megvárni, míg meggyógyul.


A kolléganőt ki kellene faggatnod, hogy mi az igazság, és honnan a sün!


Hol laksz? A fővárosi állatkert befogadja és vannak állatorvosai, oda viheted és más vidéki állatkertekbe is!

Vagy érdeklődj a sünbarat.hu oldalon!

2014. okt. 6. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

Mindent meg fogok próbálni. Sajnos a legközelebbi állatkert az 160-170 km-re van tőlünk, de természetesen az ő érdekében megoldjuk a távolságot. Viszont akkor próbálok egy szakértőt keresni, mert ha mégsem erdei sün, hanem tényleg törpesün, akkor megtartanánk, öcsémhez már most nagyon hozzánőtt. Természetesen ha el is kell engednünk, akkor is csak akkor, ha egészséges lesz, betegen nem fogom még akkor sem, ha feljelentenek. Már csak egy dokit kéne találni, aki ellátja...


Anyukámat meg ráuszítottam a munkatársára, hogy faggassa ki, honnan jött ez a kis szegény, mert azon is gondolkodtam, hogy ha tényleg volt "tenyésztője", akkor vele felveszem a kapcsolatot, hátha ő tapasztaltabb ilyen téren.


Egyébként milyen betegsége lehet egy süninek? Ez lehet, hogy csak egy egyszerű megfázás, mint az embereknél? Esetleg súlyosabb? Csöpögtettem egy kis citromlevet a vizébe, gondolva, hogy abba van egy kis vitamin, talán megerősíti. Tudok még valamit házilag? Egy kis kamillateás inhalálás vagy valami? Gyógyszerezni önhatalmúlag nem akarom, de a "népi gyógyászat" segíthet valamit?

2014. okt. 6. 10:42
 3/3 anonim ***** válasza:

Fogalmam sincs hogyan gyógyítható, hisz nem vagyok orvos. Nyilván idő, és fontos, hogy ne legyen nagyon hideg helyen, illetve el tudjon bújni száraz és viszonylag hőszigetelt helyre. Vadon élő sünök megtalálják maguknak ezeket a helyeket a természetben és a kertekben, farakások alatt, és nagyszerű fészket tudnak építeni maguknak.

De ha ez a sün eddig esetleg emberek között volt, és ezután ki volt rakva, akkor az elmúlt hetek hideg és esős éjszakáin átfázhatott könnyen.


Nem tudom mi segítene. Tejjel viszont semmiképp ne itasd, attól meghalhat! Itt okosabbak:

www.sunbarat.hu

2014. okt. 6. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!