Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Van ötletetek vagy linketek,...

Van ötletetek vagy linketek, hogy lehet raklapokból a leggazdaságosabban, lehetőleg legegyszerűbben és leggyorsabban nyúlketrecet (eket) építeni?

Figyelt kérdés
7 raklapom van

2015. aug. 29. 00:05
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Mekkorák a raklapok? A deszkák közötti rés mekkora? Milyen fából van, mennyire kemény? A ketrec kint lesz a szabadban? Hány nyúlnak lesz? Haszon- vagy hobbiállatok? Elkülönítve szeretnéd őket tartani vagy egy térben?

Válaszolj ezekre, utána tudok konkrétabbat mondani az építésről.

2015. aug. 29. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Huh... :-) Fedett helyen lennének, szeretnék külön is, bakokat és növendék bakokat, anyákat. A növendék nőstényeket pedig közösen. A raklapok márete 90X70 vagy 105x70cm. Van olyan, ahol nincs rész a a falapok között, és van olyan, ahol kb. 1cm
2015. aug. 31. 09:29
 3/4 A kérdező kommentje:
Egy része fenyő, a másikak akácok. Házi fogyasztásra lesznek, nem tömegtermelésre :-) 2-3 amya és azok utódai és 2 bak.
2015. aug. 31. 09:31
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Nagy előny, hogy fedett (és gondolom nem csak felülről, hanem minden oldalról teljesen zárt) helyen lesznek, így a csapadéktól és a huzattól nem kell őket védeni. A tető általában a legköltségesebb, te ezt megúszod.


A raklapok viszont nem a legjobbak. Az egyetlen jó tulajdonságuk, hogy nincsenek nagy rések a falapok között. No de kezdjük ott, hogy fenyő és akác. A fenyő még talán elmegy, bár nem a legstrapabíróbb, de az én ketreceim is abból készültek. Bár azt hozzá kell tennem, az én nyulaimnak nagy tere van, jól élnek, meg sem fordul a fejükben, hogy nekiálljanak ketrecet rágni. Az általános haszonállatmódon tartott nyulaknál viszont gyakori, hogy többek között a kicsi hely miatt kissé begolyóznak és ezerrel rágják a ketrecet. A fenyő pedig puha fa. Az akác meg kimondottan az egyik kedvenc rágcsálnivalójuk, nem tudom, abból jó ötlet-e építeni. Az enyémek például pont akácot (és almafát) kapnak fogat koptatni, enni. Imádják. Szóval nem a legjobb fák a ketrecépítéshez, de megpróbálkozhatsz vele, csak ügyelj rá, hogy mindig legyen bent nekik friss ág, amit rághatnak.


A következő, hogy a raklapok kicsik és 7 db az semmi. Alapból még egy darab húsnyulat sem tartanék 120-asnál kisebb ketrecben. Persze ez én vagyok, na meg azok, akik legalább egy kicsit törődnek az állat jóllétével. Sokan (legfőképp üzemekben) 80x40x30-as ketrecben tartják őket. Az én legkisebb házinyulam fekve 60 cm. Épphogy beférne egy ekkora ketrecbe. Nem támogatom, de azért mégis azt mondom, a 105 cm széles ketrechossz megfelel a célra. 100x50-esnél kisebb helyen lehetőleg ne tarts egy nyulat sem.

A nőstényeknek, amiket együtt tartasz, nyilván nagyobb helyet biztosíts.


Célszerű úgy építeni a ketrecet, hogy alul, felül és három oldalon raklap, fa, elől pedig rács. Így egybe tudod őket építeni, egymás fölé és/vagy mellé. Tehát például: egy ilyen fakkot elkészítesz, a következőt mellé, de annak már az egyik oldalát nem kell megcsinálnod, mert hozzáépíted az első fakkhoz. Utána ennek a tetejére is építesz egyet, ennek már meglesz az alja, hiszen az alatta lévő teteje egyben a 3. ketrecalj. A negyediknek meg már eleve meglesz az alja és egy oldala. Ahová nőstényeket raksz, oda készíts elletőládát, azaz egy minden oldalról zárt ládát hozzáépítesz a fakk szabad oldalához, és csinálsz egy kis bejáratot, amin át tud menni.


Az aljakat nem muszáj, de érdemes lefedni valami vízálló dologgal, mondjuk PVC-vel. A boltokból a selejteket ill. a megmaradt darabokat párszáz forintért, sőt néhol akár ingyen, el lehet hozni (pl. Diego). Így tovább fogja bírni a fa, nem rohad el annyira a vizelettől.


A ketrec ajtaja nyilván a rácsos rész. Hogy ki tudd nyitni, kell neki keret. Keretet legegyszerűbben, legolcsóbban tetőlécekből építhetsz. Nálunk 70 Ft métere.

A rács nálam csirkeháló, mert olcsó, 110 Ft volt métere. De itt megint megemlítem, hogy az én nyulaim nem rágnak. Ha haszonállatmódjára tartod őket, nem ajánlom a csirkehálót, mert vékony, könnyen szétszedhetik, szétrághatják. Ha biztosra akarsz menni, hosszan tartó rácsot akarsz, inkább valami erősebbet használj, lehetőleg ponthegesztettet, négyzet alakút, az jobban bírja, mint a hatszög. 3,5 centinél nagyobb lukút ne használj, az legyen a max. Egyébként ha elég kicsik a lukak, tehát ilyen 1x1 cm körüliek, akkor nem férnek hozzá, nem tudják rágni, ezért nem nagy baj az sem, ha vékony a drótja.


Ha puhafákat használsz és nem akarsz kockáztatni, hogy szétrágják, érdemes a ketrec belső oldalait olcsó csirkehálóval befedni.


Mivel a raklap nem lesz elég, biztosan kell még fa. A legolcsóbb a még több raklap vagy a lambéria, persze ez a leggyengébb is, de szerintem megfelel nyúlketrecnek, az enyém is lambéria. Ha találsz keményebb, vastagabb fát jó áron, akkor persze azt válaszd.


Hiába nem lesz kint a ketrec, nem kell a csapadéktól védeni, én javaslom, hogy fesd, lakkozd le. Persze figyelj, hogy nehogy mérgező legyen. Olvasd át, ráírják, ha mérgező az állatnak. Én az Obiban, annak ellenére, hogy drága bolt, elég olcsón vettem egy jó nagy doboz lazúrt, évek óta azzal festem a nyúlketrecet meg a kerítést is, még mindig kitart. Nálam a ketrec amúgy a szabadban van.


Az oldalak erősítéséhez ajánlom a sarokvasat, bár ez sem kötelező elem, de szerintem használ.


Mivel az eredeti kérdésed a raklapokra vonatkozik, íme néhány raklapból készített ketrec:

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

Oké, az utolsó kettő csak félkész, de mindegy.

Persze ezek nem pont olyanok, mint amiről én eddig beszéltem, de a lényege ugyanaz. Egymáshoz csavarozod a lapokat. Nem túl bonyolult.

Nem feltétlenül kell amúgy hivatalos nyúlketrec kinézetű nyúlketrec. Ha csinálsz egy olyat, mint a 4. képen lévő, az is tökéletes, még sokkal jobb is. A nőstények mehetnek egybe egy olyanba, a bakoknak meg szintén, csak nekik külön elválasztasz még néhány raklappal egy-egy részt.


Egyébként körülnézhetsz a neten, mondjuk jófogáson, láttam én már ott rendes 10 férőhelyes nyúlketrecet 10.000-15.000 forintért is. Ha szerencséd van, találhatsz olyat, amivel még olcsóbban kijössz, mintha te építesz.


Most hirtelen más nem jut eszembe, írj, ha van még kérdésed.

2015. aug. 31. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!