Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Ketrecrágáson segíthet az...

Ketrecrágáson segíthet az ivartalanítás?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Egy 7 hónapos nőstény nyulam van.

Nagyon sok mindent kipróbáltam már, hogy abbahagyja a ketrecrágást, semmi sem használ. Amint észleli, hogy ébren vagyunk pl. hétvégén, vagy ha meglát napközben, iszonyú erővel tépi a ketrecet, és simán csinálja órákig is.


Pedig sokat foglalkozom vele, minden nap 3-4 órát intenzíven. Sok játéka van, mindig próbálok kitalálni valamit, hogy lekösse magát. Felőlem akár egyébként egész nap is kint lehetne, de a vezetékek megrágcsálásáról nem tudtam leszoktatni, ezért ha kint van, folyton figyelnem kell rá, és jelenleg nincs olyan szoba a lakásban, ami 100%-ig nyúlbiztos lenne.


Az ivartalanítás segíthet azon, hogy picit lenyugodjon?



2015. okt. 17. 12:21
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Viselkedési zavarokat (ez jelen esetben a ketrecrágás, de lehet őrült tombolás, rombolás, kaparás stb.) három dolog szokott kiváltani:

- kis ketrecben tartod

- egyedül van

- nincs ivartalaníttatva

Ha ezek közül egy vagy több stimmel, változtass rajta és a problémád biztosan megoldódik.

Nézzük a helyigényt: egy vagy kettő (törpe)nyúlnak legalább 2-3 négyzetméterre van szüksége napi 6-8 óra kiengedés mellett ahhoz, hogy a mozgásigényüket - ami a macskákéval egyenlő - egy minimumszinten ki tudják elégíteni. Azt is érdemes úgy időzíteni, hogy sötétedésekor, de leginkább kora reggel, szürkületben legyenek kint, ekkor a legaktívabbak.

Rengeteg pszichés betegség, magatartásbéli probléma származik abból, hogy valaki egyedül tartja a nyusziját, magányos. A nyulak a vadonban is hatalmas csoportokban élnek, rendkívül szociális lények. Együtt esznek, alszanak, kergetőznek FAJtársaikkal, minden nap letisztogatják egymást. Az ember, ha napi 24 órában mellette is van, nem tudja kielégíteni szociális igényeit. Ugyancsak nem alkalmas társnak a nyuszi mellé a tengerimalac, kutya, macska vagy bármi egyéb. Tudom, hogy Magyarországon elterjedté vált, hogy a nyulak tarthatók egyedül, alkalmazkodnak és jó nekik, de ez nem így van, ez egy tévhit.

Az ivartalanítás hiánya is lehet problémaforrás, sok esetben ha ivartalanítjuk a nyuszit, megszűnnek a gondok vagy legalábbis egy része, de nem mindig. Viszont mindenképp érdemes elvégeztetni, hiszen évekkel növelheti a nyuszi életét.

2015. okt. 17. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Segíthet, ha letakarod a ketrecét, hogy ne lásson téged.

A vezetékeket pedig próbáld meg kábelcsatornába elrejteni.

2015. okt. 17. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat. :)


Alapvetően próbálom szürkületkor kiengedni, illetve reggelente, ezzel nincs gond, amúgy sem érünk rá máskor, mert kb. 6-ra szoktam hazaérni a munkából.


Igen, én is gondoltam már rá, hogy kicsi a helye, de 45 négyzetméteres lakásban lakom, úgyhogy sajnos nincs hely több négyzetméteres ketreceket beszerezni. :( Sajnos ezzel kell gazdálkodnia.


A társon már én is gondolkoztam, ha abban kaphatnék tanácsot, azt megköszönném, azt ugyanis nem tudom, hogy két eltérő korú nyulat hogyan lenne érdemes összeismertetni egymással. Mivel nőstény nyúlról van szó, nem lesz esetleg agresszív a másik nyuszival szemben, ha ivartalanítva is lesz? Külön ketrecben kell tartani őket, vagy lehet egy helyen? Ivartalanított nőstények is ugyanúgy összeverekszenek, mint az ivarosak?


Az ivartalanításon pedig mindenképpen gondolkozunk, illetve a vezetékek is le lesznek fedve, de az még pár hét.

2015. okt. 17. 14:31
 4/5 anonim ***** válasza:

Az jó, ha szürkületkor van kiengedve, de annál fontosabb, hogy mennyit. Napi hány órát van kint?

Mekkora a ketrece?

A ketrecméret nem úgy működik, hogy ennyi van, ezzel gazdálkodjon. Ha tudod, hogy nincs elég helyed, nem veszel nyuszit. Igen nagy a mozgásigényük.


A nyuszik összeszoktatásnál teljesen mindegy a koruk, a nemek számítanak. Nőstény mellé vehetsz bakot és másik nőstényt is. A fiú-lány párosítás általában a legbékésebb. Ebben az esetben az ivartalanítás mindenképp szükséges. Vagy mindkettőt, vagy a bakot, de semmiképp se legyen az, hogy a bak ivaros, a nőstény ivartalan, mert bár így kisnyuszik nem születnek, a bak folyton hajszolni fogja a nőstényt, aminek ezáltal gyötrelem lesz az élete. Esetleg ha a nőstény domináns, akár meg is ölheti a bakot.

Két nőstény is többnyire jól kijön egymással, de nagy valószínűséggel a kezdetekkor verekedések lesznek - ez teljesen normális. A rangot le kell rendezni.

Ha külön ketrecben tartod őket, annak a világon semmi értelme. Többnyire csak agressziót szül, nem tudnak megegyezni a rangot illetően, a saját ketrecét mindkettő magáénak érezné, ha kiengedésnél egymáséba betolakodnának, újabb verekedés lenne. Társasági igény szempontjából sem használ. A nyusziknak az a jó, ha egész nap együtt vannak, együtt esznek, alszanak, futkároznak, nyalogatják egymást stb. nem csak néhány órára naponta. Tehát egy nagy ketrecben tartsd őket. Így el tudják majd dönteni, ki a főnök. Az egyikükhöz fog tartozni a ketrec, az ő tulajdona lesz, a másik csak a "bérlő". Így tudnak csak szeretetben együtt élni.

A helyes összeszoktatás nagyon fontos. Általában verekednek, ezt hagyni kell, hacsak nem durvul el nagyon a helyzet. Az ivartalanok kevésbé dominánsak, velük egyszerűbb, de nálam volt olyan, hogy két ivaros nőstény a legkisebb vita nélkül legjobb barátnővé vált, míg az ivartalanoknál nagy harcok voltak. Kivételek tehát mindig akadnak.

Mindenesetre egy társnak minden nyuszi nagyon örül!

2015. okt. 18. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ megint. :) Olyan 3-4 órát szokott kint lenni, de néha 5-öt is, ha az időnk engedi. Én inkább amiatt sajnálom őt, hogy éjszaka egyedül van, nincs társasága, ez biztosan nagyon unalmas neki, még akkor is, ha váltogatom a játékait a ketrecében. A párommal egyébként már megbeszéltük, hogy hozunk hozzá egy társat, a kérdés csak az volt, hogy fiút, vagy lányt hozzunk-e. Alapvetően úgy gondolom, a béke érdekében fiút lenne érdemes, de azt még végiggondoljuk, hogy a baknyúl ivarzásával járó jelölgetést bevállaljuk-e. Ivartalaníttatni fogjuk egyébként mindkettejüket (a jelenleg meglévő kislányt hamarosan), ez nem kérdés.


A ketrece biztosan kicsi neki egyébként (1 m2-es). Most gondolkodunk egy olyan megoldáson, ami nem olyan fix, mint a ketrec - tehát könnyen szétszedhető, kis helyre összetömöríthető - viszont ahol több mozgástere lenne, és ki sem tudna belőle jönni, illetve kárt sem tudna semmiben okozni. (Simán el tudom róla képzelni, hogy kimászik elég sok helyről, mert néha produkálja magát, és döbbenetesen nagyokat tud ugrani, illetve lelkes mászó).

2015. okt. 19. 16:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!