Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Törpe nyuszi tartás. Mire...

Törpe nyuszi tartás. Mire kell figyelni? Tapasztalat? Tanácsok?

Figyelt kérdés
Kapni fogok Lógófülű kosorrú törpe nyuszi bakot.Már kb elolvastam az összes nyuszitartással kapcsolatos oldalt tudom az alapvető dolgokat de néhány tanácsot szívesen meghallgatnák(kinek milyen eledelek váltak be stb...)Ja annyit még elfelejtettem írni hogy még kicsi,,gyerek"nyuszi lessz.

2015. nov. 1. 22:09
 1/9 A kérdező kommentje:
Lakásban fogom tartani.A ketrec a földön legyen vagy inkább asztalon?
2015. nov. 1. 22:14
 2/9 anonim válasza:
32%
Ügyelj arra, hogy egyáltalán ne vagy csak kevés nyuszitápot kapjon (az én nyuszimnak vesehomokja lett a táptól). Főleg szénával és szárított zöldségekkel, gyümölcsökkel etesd, ez enyém kifejezetten imádja a szárított alma szirmokat. Emellett mindig legyen friss vize és kapjon friss gyümölcsöt,zöldséget is(alma, dinnye, szőlő) kerüld a K-betűs ételeket(itt nasiként egy kis karalábé levél belefér, de csak a levele!) és a citrus félék sem ajánlottak. Ha ketrecben tartod nem olyan fontos, viszont ha a szobádban, akkor ránevelhető szobatisztaságra is, erre alkalmas egy külön kis doboz amibe forgácsot teszel és beleszoktatod( a saját szaga után fog menni) ezt 2-3 naponta elég cserélni. Persze ha elengeded akkor ügyelj arra, hogy ne kerüljön kábel, papír doboz, vagy fa bútor az útjába, mert azt erősen pusztítja. Fogkoptatónak pedig száraz kenyér vagy mogyoró fa ága. Immáron 4 éve vagyok büszke gazdija szobanyuszimnak, remélem Te is örömödet leled majd ebbe a fantasztikus kis házikedvencbe és barátba :)
2015. nov. 1. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod! :)
2015. nov. 1. 23:12
 4/9 anonim ***** válasza:

A kettesnek igencsak súlyos hibái vannak!

Pl. a szőlő sem tesz igazán jót a nyusziknak,d e ami a legfontosabb hogy kenyeret SOHA nem kaphatnak, mert erjedni kezd a szervezetükbe és akár beéle is halhatnak. talán nem egyből, de hosszútávon biztosan. Oké, hogy 4 éve veled van, de ha így folytatod, már nem sokáig lesz.. Főleg ha egyedül is van és netán ketrecben..

A K betűseket, mint pl. a karalábé nyugodtan eheti emgfelelő mennyiségben. Elevel puffaszt stb. de semmi abja nem lesz tőle, ha nema dsz túl sokat, sőt a K betűsök többsége fontos tápanyagokat tartalmaz, ill. vitaminokat és egészségesek a nyusziknak is.

Én nem 4 év után beszélek, hanem 19 év után. Ezalatt volt két 10 éves, egy 12 éves és egy 9 éves nyuszkóm. Jelenleg egy 5, egy 4 és egy 2 éves van, ők fitalok még.

Amira figyelj, az az, hogy lehetőleg ne legyen egyedül, minimum kettőt vegyél. Tartsd nagy helyen, legyen mindig kellő mozgástere, ne nyúlketrecbe zárd, és figyelj oda a helyes étrendre. A legjobb mindig az neki, amit a természetes élőhelyén talál. Ezek nem zöldségek, gyümölcsök, magvak, tápok, nem is széna, hanem elsősorban fű, gazok, levelek, gyógynövények, ágak.. Ha nem tudsz ebből kellő mennyiséget szedni nekik, akkor inkább több zöldségfélét, leginkább a zöldjét és valamennyi gyüómöclsöt kapjon, mint tápot, mert a legtöbb táp nagyon egészségtelen és hizlaló. Tudpok nyuszikról, akik bele is haltak. Talán 1, maximum 2féle táp van,a mi jó lehet,d e azok drágák is, és akkor már sokkal jbob a fűféle, ami inygen szedhető. Víz és széna legyen előtte egész nap, de ettől nem ez az elsődleges és legfontosabb táplálékuk.

2015. nov. 2. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim válasza:
0%

Kedves előző, nem véletlen írtam a szoba tisztaságról, az egész lakás a birodalma és remekül meg van egyedülis, nincs ideje unatkozni mindig van vele valaki aki cirogtja vagy játszik vele, kivéve este akkor nyugisan alszik a kanapé alatt.

Rengeteg fogkoptatót vettem már neki egyik sem vált be nem használja, nem szereti őket, így megkérdeztem több hozzá értő személyt, akik csaknem annyi évnyi tapasztalattal rendelkeznek nyuszik terén, mint Te és azt mondták a szárított kenyér nem árt neki(persze nem nagy mennyiségben kap egy egészen pici sarkocskát egy hónapban egy félnapig tartom a ketrecében, tudom, hogy hizlal ezért kap csak nagyon keveset és ritkán).

Rendszeresen járunk állat orvoshoz akinek szintén kikértem a véleményét kenyér kérdésben, mert a tápos eset után (jó fajta, drága nyuszi táp volt, korának megfelelő) nem mertem csak gyümölcsöt és szárított lucernát adni neki(vidéki vagyok, magam szedem), ő nyugtatott meg, hogy a legtöbb nyuszi tartó is száraz kenyeret használ, tudni kell, hogy nem ezzel kell jól lakatni a nyuszinkat.(igaz én a mogyoró fa ágát részesítem előnyben). Szőlőből sem sokat, esetleg egy félszemet kap, több oldalon is olvastam, hogy ez sem árthat neki.

Azt tartom valószínűnek, hogy félre értettél és úgy gondolod mértéktelenül táplálom a nyuszim, pedig nem, csak színesen, igyekszem minél változatosabb étrendet biztosítani és amikor lehetőségem van a kertben magam szedek neki lucernát és gyógynövényeket is.

2015. nov. 2. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
0%
Amiket írtak mind rossz. Elsősorban nyúltenyésztőként és állatorvos szülőkkel azthiszem jobban tudom. K betűs zöldségeket és gyümölcsöket NEM ehet ! Felpuffad tőle és meghal! Almát kell neki adni , répát, Répa zöldet, füvet is kaphat , csak hirtelen ne sokat , mert hasmenése lesz tőle. Széna mindig legyen előtte! Fontos táplálék, és a fogait is koptatja. Víz ugyancsak mindig legyen előtte, tápnak Versele lagat ajánlom, dinnyét is kaphat , inkább a héját, mert a sok húsától hasmenése lehet, és amit írtak, kenyeret sem ehet, mert a nyuszinak gázok keletkeznek a gyomrában, ezt követően hasmenése lesz, és mindezek után elpusztult. Amit írtam az előzőkről, az nem sértés , csak így jött ki... :D viszont karalábé levelet SEM kaphat . Mindenkinek saját döntés mit ad , csak tapasztalatok, és az állatorvos szülőknek a tapasztalatait is nézve ez a legjobb. :) remélem tudtam segíteni! :)
2015. nov. 2. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem akarlak megbántani, de ha igazán értenél a nyulakhoz, nem írnál ilyen butaságokat.

A szobatiszatságról csak annyit, hogy nem minden nyúl nevelhető rá, de a többség igen, sőt igazából nem nagyon kell nevelni, maguktól is megy majd, neked csak a megfelelő környezetet kell kialakítanod hozzá. Ha a 2-es, 5-ös válaszoló valóban mélyebben beleásná magát a nyuszik életébe, nem ajánlaná a forgácsot sem. Tudom, sokan ahsználják pl. állatkereskedésben, gyakran tenyésztők is, sok mindenki, nem is a világ legnagyobb hibája, de komoly problémákhoz vezethet, például talpfekélyhez, mert nem szív elég jól, a nedves felület pedig nagyon nem tesz jót a nyusziknak. Sok betegséget kialakít. A fapellett sokkal jobb!

A kenyér viszont nagyon is árt a nyulaknak! Elterjedt dolog, tenyésztőknél gyakran látom, ahogy a kukoricacsövet is, de mindkettő borzalmas ötlet, nem lesz túl hosszú életű az a nyuszi, ami ilyeneket kap. A kenyér nagyon hizlaló is, de ami még rosszabb, hogy rengeteg megemészthetetlen, káros (a nyuszinak) anyagot tartalmaz, mint a só, sütőpor, tartósítószer stb. Ezek betegségekhez vezetnek, legfőképp a májra és a vesékre károsak. Gyakoriak a kenyér miatta bélmegbetegedések is, mivel baktériumokat, élesztőt tartalmaz. A száraz kenyér többnyire penészes, akkor is, szabad szemmel nem látjuk. Ráadásul fölösleges is, mert csak alig koptatja a fogakat. A nyuszik fogainak a száraz kenyér nem kihívás, főleg hogy általában felpuhul a szájban a nyáltól.

Nem ajánlottam semmiféle boltin fogkoptatót, hiszen azok is egészségtelenek és amúgy sem használnak túlzottan. A legjobb fogkopató a széna és a fűfélék, valamint az ágak - ezek egészségesek legalább és tényleg sokat érnek. Plusz segít az is, ha a zöldségféléket nem daraboljuk fel apróra.

A szőlő amúgy azér nem túl jó, mert sok csersavat és ukrot tartalmaz. Nem tiltólistás, csak óvatosan kell vele bánni.

A táptól egyébként rengeteg baja lehet, én egyáltalán nem ajánlom, esetleg a Verse-Laga Compelte jó, de egyébként azért lehetett vesehomokja, mert a legtöbb tápba plusz kálciumot tesznek, ami teljsen fölösleges. A kácium szokott vesehomokot, vese,- ill. hólyagkövet okozni. Azonban ha sok lucernát kap, azzal sem lesz sokkal jobb a helyzet, mert az is rengeteg kálciumot tartalmaz. A tápnál persze mindenképp jobb.

Nem értettelek félre, elsősorban nem is a mértékekkel van bajom, hiszen nem tudom, miből mennyit adsz neki. Bajom azzal van, hogy olyanokat kap a nyuszid, amiket soha nem szabadna ennie. Nyilván ha véleteln megeszik egy csücsök kiflit, nem lesz baj, de ha rendszeresen kap kenyérféléket (vagy más káros dolgot) hosszútávon problémákhoz vezet, rövidebb élethez.

Ja és az egyedültartásról: elsősorban nem az unalom az, amiért társ kell neki, bár ez is szerepet játszik benne. gyakran emiatt bolond módjára viselekdnek, ketrecet rágnak stb.

Egyedül annyira érzi jól magát, mint te, ha egy életen át csak egy nyúllal lennél összezárva. Nem tudtok kommunikálni, megőrülnél a magánbya. Ő is, csak nem tudja kifejezni. Azaz ki tudja, csak nem látványosan, talán nem veszed észre. Teljesen mindegy mennyit vagy vele, mennyi játéka van, milyen jól tartod, egydül sohasem lesz teljes éelte és sohasem lehet olyan boldog, mint egy társsal lenne. Kár, hogy Magyarország nem tartozik bele azokba az országokba, ahol törvény tiltja a nyulak egyedül tartását (még a húsnyulakét is), merthogy vannak ilyen országok. Vajon miért?


Az utolsónak üzenem, én is hivatkozhatnék arra, hogy a szüleim és nagyszüleim nyúltenyésztők voltak. A testvérem pedig állatorvos. Azonban ez semmit sem jelent, hiszen attól még, hogy valaki tenyésztő avgy állatorvos, nem biztos, hogy tudja is, mire van szüksége egy nyúlnak. persze látja és valamennyit tud róluk, de nem eleget. A szüleim is adtak például kenyeret a nyulaknak és ezenkívül sok másban sem érettem velük egyet. Szóval a kapcsolatokat tegyük félre.

A K betűsöktől nem fog felpuffadni és meghalni, legfeljebb csak akkor, ha mértéktelenül adunk belőle. Egyébként - különösen télen - jót tesznek a K betűsök, egészségesek, főleg a kelkáposzta. Tipikus magyar tévhit, hogy tilos adni őket, ami még a "szakértők" között is terjeng.

Méh néhány dolgot kijavítanék: almát nem KELL neki adni, de persze lehet, szeretik általában, ahogy a répát is meg rengeteg mást is. Azonban ezek mind nagyn hizlalók, ezért mindnig csak keveset szabad adni.

A következő tévhit a fű és a hasmenés. Esetleg a nedves fűfélék okozhatnak ahsmenést vagy puffadást, de az sem túl ygakori. Egyébként a fű és a más mezezi zöldek a legtermészetesebb és legegészségesebb táplálékuk a nyulaknak, a világon semmi abja nem lesz tőlük, sőt ettől lesz egészséges, hosszú életük.

Csak zárójelesen megkérdezném: ha a fű hasmenést okoz, a vadon élő nyulaknak miért nincs tőle semmi bajuk, ha egész álló nap azt eszik? Az emésztőrendszerük, szervezetük nem tér el a házinyulakétól..

2015. nov. 3. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
Szerintem nem kell ebből rögtön vitázni. A kenyér nem törvényszerű, hogy halált okoz , de a ,,túlˇˇ tenyésztett nyulaknak nem tesz jót és halálhoz vezetHET. Nem a fű tesz rosszat neki. Az tesz rosszat neki (hasmenés) ha eddig nem evett és hirtelen elé borítok 3kg-t. a vad nyulaknál úgy gondolom , ez nem így volt. pici koruk óta ették , és szerintem nem rögtön 3 kg-t. mindig mértékkel ettek (szerintem). Az almához sem azt mondtam , hogy kell , hanem hogy van benne vitamin ami kell a nyúlnak , de nem törvényszerű , hogy adjunk neki. Abban egyet értek , hogy fogkoptató nem kell neki , mert az tényleg f*****g. én nem szeretnék veszekedni , csak mondom a tapasztalatokat , és kérlek te se akarj vitázni :)
2015. nov. 3. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Nem áll szándékomban veszekedni, csak tisztázni a dolgokat.

Nem törvényszerű, hogy a kenyér halált okoz - ez így van, az ellenkezőjét egy szóval sem állítottam. Azonban az "törvényszerű", azaz teljesen biztos, hogy egyik nyuszinak sem tesz jót. Se a vadonélőnek, se a túltenyésztettnek, se semelyiknek. Ha rendszeresen kapnak, még ha csak keveset is, jócskán lerövidíti az életét, betegségeket okoz, amik sokszor tünetmentesek. A kenyér nem csak ehhez vezethet, hanem ehhez vezet.

Az tény, hogy problémákat okozhat, ha nagy mennyiségű füvet teszünk a nyuszi elé, ha előtte még nem evett. Azonban egész kicsi korától kezdve (nem kell megvárni a szokásosnak mondott 3 hónapot) fokozatosan hozzá lehet, hozzá kellene szoktatni és a végére már korlátlan mennyiségű friss zöldnek (nem gyümölcsnek, zöldségnek, hanem fűféléknek) előtte lennie. Ez lenne az ideális, az egészséges. Egyébként a fokozatosság nem csak a fűfélékre, hanem mindenre vonatkozik.

A vadnyulas dolgot azért hoztam fel, mert itt most nem az egyszerre nagy mennyiségről beszéltünk. Azt szokták mondani, soha nem adhatunk sok fűfélét egyszerre (fokozatos hozzászoktatás után sem) - én erre mondtam, hogy baromság. Erre írtam a vadnyulakat.

Az almásat tudom, hogy értetted. Gondoltam, hogy nem azt írod, hogy muszáj almát adni a nyusziknak, csak azért javítottam ki, mert mégis azt írtad, hogy KELL. A félreértések elkerülése végett korrigáltam.

2015. nov. 3. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!