Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Szerintettek melyik jobb?

Szerintettek melyik jobb?

Figyelt kérdés
13 éves vagyok és szeretnék egy saját kis állatott visszon anyukám csak a törpenyúlat vagy a törpesün szerintettek melyik jobb?

2016. jún. 13. 20:31
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:
76%

Flogeir! Amit leírtál, az a helytelen nyúltartás. Az valóban könnyű. Könnyű nagyérszt ketrecbe zárva tartani, egyedül, szénával és táppal etetve. De ez számára gyötrelem és kínzás. A nyúl mozgásigénye akkora, mint egy kutyáé vagy macskáé, kis ketrecbe nem zárható, min. 2 négyzetmtéer napi 6-8 óra szabadonengedés mellett. De mivel a közhiedelemmel ellentétben társas állat, kettő kell belőlük minimum és ez kétszer akkora hellyel és költséggel is jár. A táp iszonyú káros és egészségtelen, az lenne a helyes, ha egyáltalán nem kapna. Ugyanígy a száraz étrend, tehát ha csak széna meg táp van előtte, meg kevés zöldségéfle, abba lassacskán belehal. Először csak puffad vagy bélleállásai vannak úgy 1-2-3-4 éves kora körül, de 5-6-7 évesen bele is hal (ha nem korábban). Normálisan tartva viszont vígan elél problémák nélkül 8-9-10 vagy több évet. Persze megbízható helyről kell hozni, nagy helyen tartani fajtárssal és főleg természetes módon, tehát mezei növényekkel etetni.

(Ne magyar nyulas oldalakról tájékozódjunk a nyúltartásról, mert nálunk sajnos a szakértők sem értenek hozzá..)

2016. jún. 15. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 Flogeir ***** válasza:
0%

Kedves válaszadó,


Kertes házban élünk, a mi nyusziaink rendszeresen vannak futtatva. Akiket mi ismerünk nyuszisok, mind futtatják a nyuszijaikat, ha más nem a lakásban, akár órákat, kinek mennyi ideje van.

A házikedvenc nyuszik ősei az üregi nyulak. Bár ezek üregei elég hosszúra tudnak nyúlni, azért nem lehet ám bennük nagyon ugrándozni. Egy nyuszi önmagában semmi hátrányt nem szenved egészségileg egy ketrecben sem, ha meg van a lehetősége a futtatásra, ezenkivül ketrec és ketrec sem ugyanazt jelenti: nem feltétlenül a 8 ezer forintos ketrecekre kell gondolni.

Szerintem az étkezéséről se sokat tudsz a nyusziknak, legalább is az arányokról. Tápból nyilván nem kell túletetni őket, egy fél marék táp bőséges zöld mellett bőven elegendő. A zöld nagyon fontos a rost igény miatt, ezt friss, jószagú zöld takarmánnyal, lehetőség szerint többfélével vagy váltogatva szépen lehet biztosítani. Van egy tévképzet, hogy a nyusziknak nem megfelelő a széna-zöldtakarmány-lucerna, és rengeteg zöldség és gyümölcs kell. A természetben mutassatok már nekem egy olyan nyulat, amelyik rendszeresen jut zöldséghez és gyümölcshöz?

De a válaszod alapján a sünökről sem tudsz sokat. A sűnök pont az élelemszerző körútjaik miatt jóval nagyobb távolságokat tesznek meg, mint a nyulak. Sőt életmódjuk miatt ezt ösztönösen éjszaka, szürkület után szeretik kivitelezni, amikor akár több kilométer mozgásigényük van, amikor az ember alapvetően aludni szeretne, és kevésbé viseli a motoszást, ezért nem igazán szereti, ha a lakásban "garázdálkodik" az állatkája. A szakoldalak is minimum futókereket javasolnak a sünnek, de nem tudom mennyire érzed humánusabbnak a futókerekes sünfuttatást, mintha a nyuszidnak naponta 2-3 óra futást engedélyezel.


Az igaz, hogy a nyuszi után rendszeresen kell takarítani. Aki ezt nem vállalja azért a sok örömért, amit egy nyuszi tud nyújtani. A felelős tenyésztőktől származó nyuszik "személyisége" és emberhez való kötődése példa nélküli a rágcsálók között. Az ivarérettséggel előfordul (tízből egy) nyuszi, aki ha hajtja az ösztön, időnként barátságtalanabb az emberrel, de ez párosával történő tartással és ivartalanítással megszűnik.

2016. jún. 15. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 anonim ***** válasza:
77%
Flogeir az természetes hogy a nyuszikat rendszeresen futtatjuk, illetve nem futtatjuk, hanem egyszerűen kiengedjük és fut magától, ha van kedve.. ez alap, de ha napi soook órát ki is engedjük akkor minimum 4 m2-es ketrec kell (két nyuszinak ugye). Ami elég nagy.. A süni mozgásigénye is nagy, napi több km-t sétál, ez igaz, de a nyuszi meg ennél többet fut, még ha távban többet is tesz meg a sün, a nyúl többet mozog. A süni egy kerékkel ki tudja elégíteni a mozgásigényét, a nyúl viszont nem.. Meg etetni sem könnyű a nyulat mert folyton szedni kell neki fűféléket, ami nagvárosban nem könnyű. Mert a széna az nem ugyanaz mint a frissen szedett fű meg egyéb növények.. a táp meg egyenesen méreg..
2016. jún. 15. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/32 anonim ***** válasza:
76%

Kedves Flogeir! Úgy látszik, nem értettél meg teljesen.

Ketrec és ketrec között nyilván van különbség, épp ezért írtam, hogy a kis ketrec kínzás - akármennyit is van kint mellette a nyuszi. Ha egy 120x50 centis ketrecben van napi 10 órát mondjuk éjszaka és a maradék időt kint tölti, bizony hiába van nagyon sokat kint, kínzás, mert napi 24 órában szüksége van helyre, minimum 2 négyzetméterre. Tehát 200x100 cm alapterületű ketrec a minimum, ha napi 6-8 órát kint van. ha többet van kint, akkor sem lehet kisebb a ketrec. legfeljebb ha nagyobb, kevesebbet kell kint lennie. Ez pedig azért van, mert a nyúl nem nappali állat, de nem is éjjeli. Bár ha dönteni kell, inkább éjjel aktív, illetve elsősorban szürkületkor. A nyulak pár percet, esetleg órát alszanak/pihennek, aztán ébren vannak, majd megint alszanak/pihennek, megint ébren vannak. Így tehát nem lehet őket bezárni kis helyre, mert nem úgy működnek, mint mi vagy egy kutya, hogy egyik napszakban alszanak, a másikban kimozogják magukat.

Bent ilyen:

[link]

Kint ilyen:

[link]

ketrecre van szükségük. Min. 4 négyzetméter a két nyuszinak a futtatás mellett. Így oké a ketreces tartás.

Ezért mondom azt, hogy a sünnel egyszerűbb, mert neki egy ennél jóval kisebb terület is elég, hisz egy kerékkel képes a mozgásigényét kielégíteni.

Az etetéssel kapcsolatban pedig te nem vagy teljesen tisztában. A tápból napi fél marék is sok. Egyrészt, mert tele van olyan anyagokkal (pl. magvak) amikre a nyulaknak nincs szüksége + belekerül mindenféle szemét, kosz, vegyi anyag, ízfokozó, szteroid stb. ami mind-mind iszonyú egészségtelen. Nagyon hizlaló és rengeteg betegséget okoz. A jobb fajtákban bár kevesebb az ilyesmi, de a vitaminok aránya természetellenes és szintén betegségekhez vezet, ráadásul szinte az összes táp őrölve készül. Ha pedig tisztában vagy a nyulak emésztésével, akkor tudod, hogy az őrölt táplálékot nehezen dolgozza fel a szervezetük és könnyen alakulnak ki emésztési problémák, puffadás, bélleállás stb. Meg a többi, alapvetően egészséges és természetes táplálékot sem minden esetben tudják a táp miatt megemészteni. Táp tehát nem kell, csak és kizárólag árt, semmire sem jó. (Csak a vágásra szánt nyulaknak). A másik, hogy gyakran hallani, hogy a széna a fő táplálék, ami kell is és jó is, de ne az elegyen a fő, mert száraz. A száraz étel pedig vesekövet, hólyagkövet okoz meg egyéb bajokat. Az elsődleges táplálék a friss zöld tehát. De NEM zöldség és gyümölcs. Ki beszélt itt ilyenekről? Mint mondtam, a fő táplálékuk a mezei növények (fű, levelek, ágak, gazok, gyógynövények..) ezekben van meg úgy és annyi táplálék, ami kell nekik az egészséges élethez. Ez nem hizlal, minden szempontból tökéletes. Ez viszont nem olyan könnyen beszerezhető, mert nem csak lemegyünk a boltba és megvesszük. Szedni kell egy mezőn vagy akinek van udvara, ott. És sajnos Mo.-n kevesen képesek erre, de a jobb országokban bizony tényleg nap mint nap kimennek a nyúlgazdik fűféléket szedni, mert igenis ez kell a helyes nyúltartáshoz, hogy a nyuszinak ne legyen ezer baja 3 éves kora után és ne haljon meg 6 évesen, hanem még 10 évesen is vígan ugrándozhasson. Nyilván vannak kivételek, olyan nyulak, amik táppal is élnek 9 évet vagy amik fűféléken meghalnak 3 évesen, de ez 1000-ből 1.

2016. jún. 15. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 Flogeir ***** válasza:
0%

HÁt itt továbbra is vannak gondok, de ha már így belemegyünk, akkor térjünk vissza ahhoz a véleményedhez, hogy azért is jobb a sün, mert rövidebb ideig él.

Nem tudom tisztában vagy-e vele, mennyi ideig él egy törpesün szabadon? Átlagosan 7-9 évig. Fogságban ez valóban csak 4-7 év, ami azt mutatja a sün minden háziasítási próbálkozás ellenére nem alkamazkodott jól a fogságban tartáshoz. Arra hivatkozni, hogy egy süni jobb, mert rövidebb ideig él, az végtelenül cinikus és téves. Ha nálad rövidebb ideig élnek a sünik, akkor az csak azt mutatja, hogy nálad ugyanúgy 2-3 évvel átlagosan kevesebbet élnek a sünik fogságban, mint egyébként szabadon élnének, mint bármely más átlagos süntartónál.

Erre hivatkozni azért is cinikus, mert azt feltételezni, hogy elunja a gyerek az állatot... huhh. (Azt már csak margón jegyzem meg, hogy ha ez meg is történik, nem 4-5 évnél van a vízválasztó, mert akinek van gyereke az tudja, hogy egy gyereknél nem ilyen időtávon vannak változások az igényeiben. Ha meg pár hónap-hét után elúnja, akkor mindegy, mit vesz. Ezért mondom én minden szülőnek, hogy gyereknek-fiatalnak csak úgy engedélyezzen állatot, ha ő is szeretne, mert simán benne van, hogy hamarosan neki kell 100% felelősséget vállalni érte. Ezért is kell erről a kérdéssel anyuval együtt dönteni.)

Visszatérve a várható élettartamra az a nagy érdekesség, hogy a nyuszik a vadonban fajtól függetlenül 6-8 évet élnek (a kisebb testűek általában kevesebbet). Az érdekesség, hogy fogságban ugyanez az áltag, bár ideális körülmények között valóban elélnek 10 évig, ami nagyon szép kor, és nagy öröm a gazdinak, ezt elő lehet segíteni azzal is, ha nem egyedül és ivartalanítva tartjük őket. Ebből két dolog látszik. 1. A nyuszik a háziasítás révén jobban hozzászoktak a fogsághoz, jobban alkalmazkodtak az emberhez, és kevesebb olyan stressz éri őket az ember környezetében, amit nem tudnak jól feldolgozni, mint mondjuk egy sünt. 2. Egy nyuszi életkilátásai nem rosszabbak egy átlagos nyuszitartó mellett, mint a vadonban lennének (szemben a sünnel). 3. Teljesen felesleges stresszelni a nyuszitartókat, amit sok Okoska csinál, hogy "ha nem él a nyuszitok 10 évig, valamit rosszul csináltok". Nos igen, valóban. A nyuszinak ami 10 év, az az embernek 120, de legalább 100. Most egy olyan nyuszitartót leoltani, akinek csak 6-8 évig él a nyuszija, hogy valamit rosszul csináltak, az nagyjából olyan, mintha valaki a családom nőiági felmenőit oltaná azért, mert ők túlélték a 80 évet (egyik dédim 105 volt), míg a férjeik nem élték meg hetvenet sem.

Nem egyszerű világban élünk: minden állatunk ugyanazt a levegőt szívja, mint mi, ugyanazt a vizet issza, mint mi, ugyanaz a Nap süt rá, ha van alkalma kint szaladgálni, mint mi. Ami ránk hat, rájuk is hat.


Ami a nyuszitápokat illeti óriási a választék (ahogy kutya és macska tápokból is). Nem mindegyik tartalmaz magvakat. Nem mindegyik tartalmaz ízfokozókat. Nem mindegyik tartalmaz felfújt mesterséges pelleteket.

Lehet válogatni, ahogy egy kutyának is eldöntheti az ember, hogy 1000 forintos vagy 15000 forint/zsák tápot ad (és tegyük hozzá, nem mindig a drágább a jobb).

Ez nem egy nyúlélelmezési topik, nyilván lehet erről 3 A4 terjedelemben írni. Összességében tartom, hogy egy nyuszit egyszerűbb takarmányozni, legfőbbképpen azért, mert nem igényel élő állati táplálékot folyamotos otthoni tárolásra. Ennyi a rövid érvem, azt meg ki lehet fejteni hosszan, hogy hogyan lehet helyesen és minél körültekintőbben takarmányozni egy nyuszit.

Azt is tartom, hogy a sünik csak azért élnek rövidebb ideig fogságban, mint a nyuszik, mert a rabsághoz rosszabbul alkalmazkodtak, a vadonban ez nem állja meg a helyét. AKinek ez érv a sünitartás mellett, annak lelke rajta.

2016. jún. 16. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 anonim ***** válasza:
76%

Ki mondott ilyet, hogy azért jobb a sün, mert kevesebb ideig él? Szerintem senki, de legalábbis én biztosan nem. Nem értem, honnan szedted ezt?! Nem is volt szó a süni élettartamáról.


A nyulak egyébként a vadonban általában néhány év után elpusztulnak a ragadozóknak köszönhetően. Ha viszont úgy élnek, mint a vadonban, csak nincsenek ragadozók, akkor nem csak 6-8 év az átlag életkoruk, hanem 8-10 és lehet ennél jóval több is. Az sem véletlen, hogy a világ legidősebb nyulai (17 év körüliek) ilyen vadon élő nyulak voltak, azaz majdnem vadon, mert bár fogságban éltek, sok-sok ezer négyzetméteren, erdőn-mezőn, az emberek nem avatkoztak semmibe bele, nem foglalkoztak velük, csupán a ragadozóktól védték őket.

Az élettartam persze nem feltétlen a fogságon múlik. A fogságot a nyulak valóban jobban viselik, mint a sünök. A sünik csak nemrégiben lettek háziasítva, a nyulak már több száz éve. De hiába ilyen régóta háziasított állatok, a szervezetük nem változott meg. Statisztikák, kutatások is kimutatták, hogy bizony tovább élnek és/vagy legalábbis mindenképp egészségesebbek a természetes módon tartott nyulak (=nagy terület, fajtárs, mezei növények, semmi táp, nem száraz étrend).

Valóban a sünik esznek rovarokat, amikkel nem olyan könnyű és gusztusos (sokak számára) etetni, de legalább az megvehető a boltban, így könnyebb a beszerzése. A nyulakat ha helyesen akarjuk etetni, az nem ilyen könnyű, legalábbis biztosan nem, ha (nagy)városban élsz vagy nincs időd gyűjtögetni. Mint mondtam, a táppal nem csak az a gond, hogy magvak. Bár a 90%-uk magvas, van 10%, ami nem. Ebből a 10%-ból lejön 9% tele van ízfokozókkal, aromákkal, szteroidokkal, kosszal és olyan melléktermékekkel, amik baromi egészségtelenek (és nem kell ezeket feltüntetni a címkén!) illetve mesterséges anyagokkal, mesterséges vitaminokkal, ami egyrészt nem ugyanaz, mint a természetes, másrészt nem olyan arányban van benne, ahogy kellene. Ráadásul mind őrölt, ami nagyon veszélyes és komoly betegségeket, bajokat és fájdalmat is okoz a nyuszinak. Gondolom nem vagy tisztában az emésztési folyamatukkal, nézz utána, és talán megérted, miért olyan veszélyes az őrölt táp. Na az a maradék 1% pedig egész jónak mondható, mert őröltelen, gabonamentes, magas rosttartalmú. Az egyetlen ilyen a Cuni Complete táp, de ez sem egészséges, teljesen felesleges és sok betegséget okoz hosszútávon. Főleg, ha mellé szénát kap a nyuszi fő táplálékként. Akkor megint ott tartunk, hogy száraz étrend.. és a folyadékot nem teljesen pótolja a víz, illetve a zöldségek és gyümölcsök sem - ez utóbbiak nem etethetők túl nagy mennyiségben.

Egyébként pedig nem szóltam le egy szóval sem a 6-8 éves nyuszik gazdiját, nem állítom, hogy az kevés. Bár, a 6 igen. De mondjuk 7 fölött már azt mondom, idős a nyuszi és előfordul, hogy elpusztul a jó tartásmód ellenére is - ez ilyenkor többnyire genetika kérdése. Illetve valóban, a törpék kevesebb ideig élnek, mint közepes testű nyulak. ugyanígy az óriások is. De ennek ellenére megbízható helyről hozva egy 7 évesen "végelgyengülésben" elpusztult nyuszi nem teljesen normális. A 10 éves kor nem ritka - legfeljebb Magyarországon, mert itt teljesen más a nyúltartásról kialakult kép, sajnos elég borzasztó.

2016. jún. 16. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 Flogeir ***** válasza:
0%

Talán vállaljátok legalább nick névvel a válaszaitokat, és akkor az ember nem keveri, hogy ki mit állít.


Továbbra is állítod, hogy a nyuszi a rossz tartás miatt él rövidebb ideig, miközben arról továbbra sem tudtál meggyőzni, hogy miért jobb a süni rabságban, amikor így egy nyuszinak esélye sincs megélni azt a kort, amit szabadon megélhetne. Továbbra is tartom, hogy ez a topik nem arról szól, amiről itt 2-3-an írtok, és engem egész biztos nem győztetek meg, hogy egy süni fogságba való.

Továbbra is azon álltok le, hogy a nyuszi takarmányozását nem lehet megoldani egy városban, és arról egy szót sem ejtetek, hogy egy alapvetően állati eredetű fehérjét is fogyasztó vegyesétrendű állat igényeit mennyivel könnyebb kielégíteni. Az pedig ismételten őrült cinikus kijelentés volt valamelyikötöktől, hogy a süni több kilométeres mozgásigényére tökéletes a futókerék. Jeles.

Az érveléseitek alapján városban ne tartson az ember semmilyen állatot, mert minden állat esetében kifogásolni lehet

1. a piacon kapható tápok 95%-ának beltartalmi értékét, nem beszélve a potenciális mérgekről, amit tartalmaznak

2. azt, hogy mennyi esélye van a gazdinak a mozgásigényük kielégítésére

3. egyáltalán úgy általában mennyire ideális egy lakótelepi lakás bármely állat számára

Semmi gond ezzel az állásponttal, csak akkor tessék azt mondani, hogy felelősen ne tarts állatot lakótelepen. Az nem érv, hogy gáz, ha egy nyuszi 7 évesen meg hal nem ideális tartási körülmények között, de az nem gáz, ha egy süni meghal 4-5 évesen, mert elvégre is a sünöket később domesztikáltuk. EZ MILYEN ÉRV? És azzal ne jöjjön egyikötök sem, hogy ÉN NEM MONDTAM ILYET, mert valamelyikötök mondott, úgyhogy majd ha adtok a véleményetekhez becenevet, akkor konkrétan célzom a válaszom.

Semmi olyat nem tudtatok eddig felhozni a nyúl lakótelepen tartása ellen, ami a sün esetében előnyösebb az állat számára, és ez a topik továbbra is arról szól, hogy mit ajánl az ember.

2016. jún. 16. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 anonim ***** válasza:
76%

Akkor nézd meg a %-ot. Persze van, hogy épp megegyezik a % és nehéz eldönteni, kié melyik válasz, de jelen kérdésnél nem áll fenn ez a probléma.


A süninek sem jobb a rabság, mint a nyuszinak. Egyikőjüknek sem jó. És épp az ellenkezőjét mondtam: mivel a nyúl régebben lett háziasítva, alapvetően jobban tűri a rabságot.

S azt sem mondtam, hogy ne tartson senki állatot városban vagy lakótelepen. Kiforgatod a szavaimat. Én is nagyvárosban tartok nyuszikat, de bizony minden nap kiutazok a mezőre szedni nekik fűféléket. Érdekesmód semmi probléma nem volt még velük, pedig 10 évesek múltak. Másoknál, akik az általános (magyar) tartásmódot alkalmazzák, pedig sorra látom, hogy már az 1-2-3 éves nyusziknak is ilyen, olyan, amolyan emésztési problémája van.


Mivel én nem foglak téged meggyőzni és te sem engem, így szerintem zárjuk le ezt a témát.

2016. jún. 16. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/32 Flogeir ***** válasza:
0%

Szerintem te is kiforgattad a szavaimat, és az én nyuszitartásomat kezdtétek el leoltani, amikor én vidéken tartok nyuszikat, folyamatosan termelek nekik többféle zöldet, és ha változatosságot akarok nekik, akkor szerzek más termelőtől másfélét. Ezzel együtt nekem estetek (így többeszámban), hogy helytelen nyúltartás... paff...

Miközben engem oltottatok, az alapvető kérdésre nem válaszoltatok. A 71%-omat meg azért nem érdemes nézni, mert olyan topikokban szoktam általában többéségben írni, ahol már az 50% is szép eredmény.

PONT.

2016. jún. 16. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/32 anonim ***** válasza:
100%

Félreértesz (megint).. a százalékot arra érettem, hogy jelen kérdésnél meg tudod ítélni belőle, kié melyik válasz. Nem arra gondoltam, hogy kinek magasabb a százaléka.


Nem a Te nyúltartásod kritizáltam, hanem az általános nyúltartást, mikor is egy 100 vagy 120-as ketrecben tartják a nyulakat (arra fogva, hogy kienegdik napi X órát és akkor az úgy jó neki), egyedül, táppal, szénával és egy kevés zölddel etetve. Ezzel van problémám.

2016. jún. 16. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!