Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Golden retrievert vagy labrado...

Golden retrievert vagy labradort szeretnénk venni/örökbefogadni, ajánlanátok nekünk?

Figyelt kérdés
Budapesten, kertvárosban lakunk egy családi házban. A kertünk relatív nagy, viszont mivel elég meredek, ezért parcellákra van osztva (tehát nem lehet annyira "rohangálni" benne). Igazából az öcsém és én szeretnénk kutyát, én 22 éves vagyok, öcsém 5.-es. A kutyával kapcsolatos feladatokat tehát főszabályként mi végeznénk, de szerintem a "hivatalos" gazdija én lennék. Mivel mindketten iskolába járunk (én egyetemre), ezért napközben egyedül lenne a kutya körülbelül 2-ig, 3-ig, utána tudná vinni valamelyikünk sétálni (plusz ugye reggel és/vagy este ). Hétvégente pedig tudnánk vinni őt nagyobb kirándulásokra is. Ennyi mozgás elegendő lenne neki? Illetve aki tud, a beszerzésről is adhat tanácsot. Kölyök/fiatal kutyát szeretnénk, nézegettem a fajtamentőket is, meg facebookon/jófogáson/ebadtán is nézelődtem, mik a legfontosabb szempontok a kiválasztásnál?

2019. aug. 7. 15:08
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Az általad leírt körülmények ideálisnak tűnnek a kutya számára.


Napi 3 séta kell legalább, ezt úgy tűnik, meg tudjátok oldani reggel, 2-3 körül és este. Ezek közül elég, ha az egyik hosszabb, minimum 1 órás, a többi lehet csak egészségügyi. A hétvégi kirándulás jó ötlet, nagyon szeretik a kutyák az erdőt.


A kutyának az a legjobb, ha veletek lehet, amíg otthon vagytok, tehát bemehet a házba is. Ez a két fajta nagyon kedves, emberszerető, rossz nekik, ha nem lehetnek a közeletekben. A házban persze lehetnek tiltott helyiségek, nálam pl. a fürdőszoba/wc abszolút tilos.


A Retriever Rescue fajtamentő egyesületet javaslom ( [link] nagyon szép kutyák szoktak náluk lenni, minden fontos adatot leírnak róluk, és segítenek a hozzátok illő kutya kiválasztásában.


Ha kicsi a kutya, óvodába mindenképp vigyétek, a szocializáció nagyon fontos, és sokan elhanyagolják, ezért van annyi fura viselkedésű kutya. A kutyaiskolát is javaslom, ez a két fajta kivételesen intelligens, mentálisan is fárasztani kell őket.


Ha bármilyen további kérdésed van, írj!

2019. aug. 7. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
84%

Nagyon függ a kutyától is, hogy mennyi mozgás és szellemi foglalkozás kell neki. A mostani kutyánk (golden) fénykorában sem akart 1 óránál többet sétálni, hiába próbáltam növelni az adagot és a tanulásért sem lelkesedett. Az elődje egy pörgősebb labrador volt, de - emlékeim szerint - hétköznap őt sem vittük 1 óránál hosszabb sétára, viszont a kertben sokat játszottunk vele, tanítottuk. A szomszéd goldenje szintén lusta. Ha kölyköt hoztok, mondjátok el a tenyésztőnek, milyen kutyát szeretnétek és ő ad tanácsot a fajtával, de az adott alommal, kölykökkel kapcsolatban is. Egy jó tenyésztő meg tudja mondani, hogy várhatóan melyik kölyök lesz aktívabb, dominánsabb, adott feladatra alkalmasabb (ha dolgozik a szülőkkel). Ha viszont rossz helyen tartja a kutyákat, fura az anya viselkedése, esetleg nem nézhetitek meg a kölyköket az anyjukkal egy bizonyos kor felett, akkor gyanús az illető! Az természetesen jogos, ha 2 hetes kölykökhöz még nem akar odaengedni. A fiatal retrieverek, ahogy minden kutya, nagyon kis lököttek... aztán nagy lököttek és ha nem nevelitek meg, akkor 30 kilós tornádók. Készüljetek fel a rágásra, ásásra, ugrálásra és hasonlókra! Idővel és elég munkával le fognak róla szokni. A felnőtt kutyának megvan az az előnye, hogy már lehiggadt. Ha nincs türelmetek egy kölyökhöz/kamaszhoz/fiatal felnőtthöz, akkor érdemes lehet megfontolni egy kicsivel idősebb (3-8 éves) kutyát.

A retriever fajtamentők jó ötlet, bár náluk elég kevés fiatal kutya szokott lenni, illetve nem adnak kertbe (azt nem írtad, hogy kinti vagy kinti-benti lenne). Arra különösen figyeljetek, hogy divatos fajta mindkettő, ezért sokan szaporítják őket üzletszerűen (törzskönyv nélküli, tenyésztősnél olcsóbb kölykök, sokszor nagyon rossz körülmények). Az ilyen alakokat messziről kerüljétek! Tenyésztőből is sok van, de saját tapasztalatom nincs velük, ahogy árat sem tudok, mert nekünk csak "munkakutyák kevésbé dolgos kölyke" és "a család kedvencének legyenek kölykei az ivartalanítás előtt" helyről származó kutyáink voltak ismerősöktől, ingyen és már sok éve (14 éves a goldink). Ilyen helyről választani kevésbé rizikós, mint "kutyagyárból", de jól meg kell fontolni, mert a család kedvenc Zsömijének esélyes, hogy nincsenek meg a szűrései, esetleg még rokonok is a szülők, Zsömit simán összeeresztik Csokival, aztán befigyel pár színhibás, diszpláziás, epilepsziás kölyök is. A munkavonalasok pedig aktívabbak szoktak lenni, mint a küllemre tenyésztettek.

Sok sikert és örömet a leendő kutyához, na meg jó munkát!

2019. aug. 7. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim válasza:
88%

Szia:)

Nekem golden retrieverrel van tapasztalatom, fantasztikus kutyák.

A leírtak alapján a körülmények megfelelnek egy ilyen nagytestű kutya tartásához, szóval nyugodtan bele vághatsz:)

Ami nagyon fontos.

A te és a kutya érdekében tenyésztőtől vásárolj, ne szaporítótól. Hogy miért? Lehet, hogy a tenyésztős kutya 250 000ft, de ezeknek a kutyáknak garantáltan megvannak a szűrései, így egy sokkal egészségesebb kutyát kapsz, mintha szaporítótól vennéd. Lehet, hogy egy szapis kutyát megkapsz 40 000ért, de később súlyos 100 ezrek mehetnek el a genetikai szűrések hiányából fakadó egészségügyi problémákra. Inkább az elején adj ki több pénzt, mint késöbb a tripláját, mert bocsánat a kifejezésért, de a kutyád egy genetikai roncs.

Nem vagyok tenyésztő,fedező kanjaim vannak, így benne vagyok ebben a világban, minden kiállításon ott vagyok, ismerem az összes tenyésztőt, nyugodtan írhatsz privátba, segítek megtalálni a tökéletest:)

Egyik régi barátnőmnek szapis kutyája van, közel fél millió ment el a kutya egészségügyi költségeire, rengeteg dologra allergiás, 2 éves de már több műtétje volt. (Tudom aki nem kiállítási kutyát akar, annak nem olyan fontos a tökéletes esztétika, de pl ez a szapis kutya alig mondható goldennek) <— mivel, hogy sok esetben a szülők kilétéről sem lehet tudni semmit. Sokan azt gondolják, a tenyésztett kutyák csak is a szűlők díjai miatt drágák, és az sznob aki adott esetben 200K-t kiad egy kutyáért, de ott nem csak azt kell megfizetni, hanem a szűréseket. Hogy egy egészéges, genetikai betegségektől mentes kutyát kapsz. Főleg hogy manapság ennek a két kutyafajtának valami borzalmas az általános egészsége.

Na kicsit hosszúra sikeredett, bármi segítség kell, írj:))

2019. aug. 7. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Sziasztok! Nagyon koszi a valaszaitokat, tok jokat irtatok, mindenkinek ment a zold kez. Nem is tudtam errol a szaporito/tenyeszto problemarol, bar persze varhato, hogy tul vannak szegenyek tenyesztve... pl ot ne merjem elhozni? (Link lent) Vagy hogyan lehet kiszurni, hogy tisztesseges a gazdi, akitol lesz a kutya? Vagy hogy egeszseges lesz? Nem is a penz miatt, de ha pl fajtamentoktol lesz a kutya, ott sem lehet tudni, hogy mi tortent a felmenokkel. Egyebkent szivesen fogadnek orokbe ugy is, mint valamelyikotok irta, hogy egy csaladtol legyen elhozva a kutya (valami jelkepes osszegert).


Amugy foszabalykent a kertben lenne en ugy kepzeltem, lehet ott maganyos lenne? Es szerintetek milyen nemu legyen? Az en fejemben valamiert az van, hogy lany legyen...


[link]

2019. aug. 8. 07:36
 5/6 anonim ***** válasza:

Az egészségnél csak a valószínűségét tudod növelni/csökkenteni a bajnak. Ugyanis ha egy kutyát rosszul tartanak, a kölykei betegesebbek, férgesek, alulfejlettek lehetnek, ha a szülőket nem szűrik egyes örökletes betegségekre, akkor a kölyöknél nagyobb eséllyel fordulnak ezek elő, mint ha egy olyan helyről hozod, ahol a szülőket szűrték, ügyeltek az egészségükre, a kölyköket féreghajtották, oltották, rendesen etették stb. Viszont utóbbiak sok pénzbe kerülnek, nem véletlenül drágák a tenyésztőtől a kutyák. Tenyésztőtől hozott kutya is lehet beteg, de kisebb valószínűséggel, ahogy szaporítós kutyából is ki lehet fogni egészségeset (ismerősnek például szaporítótól mentett a kutyája, alulfejlett ugyan, de 14 éves és vas egészsége van). A fajtamentős kutyák között nem hinném, hogy sok tenyésztőtől származó kutya van, mert a normális tenyésztőknek fontos, hogy ne kerüljenek utcára a kölykeik, ha gáz van, a rendesebbje segít. Ebből a szempontból a fajtamentős kutyák egészsége nagyobb lutri, viszont az ilyen szervezetek többnyire a lehetőségeikhez mérten kivizsgálják a hozzájuk került kutyákat, gyógykezelik (ha van rá pénz), igyekeznek kiismerni őket, ha van elég ember, akkor ideiglenes befogadónál helyezik el őket stb. Szóval sok időt, pénzt és energiát beleölnek egy kutyába, ezért viszont nagyon válogatósak a gazdát illetően. Sok helyen élből kizárják azokat, akik csak kint tartanák a kutyát. Ennek az értelmét lehet vitatni, de az ő munkájuk, az ő döntésük. Közeli munkatársamnak más fajtamentő szervezettel van cifra története, de a retrieveresekről nem hallottam eddig rosszat. Még valami: a tenyésztő a szerződésben garanciát szokott vállalni az örökletes betegségekre és később is kérhetsz tőle tanácsot. A szaporító felmarkolja a kutyáért a pénzt és eltűnik.

Fajtatiszta kutya, olcsón, családtól: ehhez idő, ismeretség és szerencse kell. Idő, mert ritkán van ilyen lehetőség, ismeretség egyrészt hogy tudd, milyen helyről származnak a kölykök, másrészt hogy halljál róla, ha megszülettek, harmadrészt potenciálisan jó gazdának is tartsanak (munkakutyáknál gyakori). Retriever keveréket könnyebben találsz.

Hirdetés: "fajtiszta jellegű" :D A fajtiszta azt jelenti, hogy a felmenői kutyák voltak... fajtatisztát csak akkor írhatna, ha lennének a kölyköknek papírjai, a fajta jellegű keverék pedig rosszul hangzik. A hirdetés mellett szól (ha igaz, amit írnak), hogy látszólag nem árulnak zsákbamacskát (nincs chip, törzskönyv stb.), az anya megtekinthető, illetve a 8 hetes kor kikötése és az, ha tényleg oltva, féreghajtva vannak. Ezek közül a chip hiánya mondjuk törvénytelen. Ellene szól, hogy pénzt kérnek érte, nem is jelképes összeget, ami felveti, hogy valami hasznot azért mégiscsak szeretnének a kölykökből látni vagy a többi kölyök ismerőshöz került és ebből a kettőből szeretnék az oltás, féreghajtás árát behozni. A te döntésed, így látatlanban nem vállalnám be.

Retrieverek és a kinti tartás: Fizikailag a golden bírja kint, ha jó háza van, a labradornál nagyon hideg időben lehet gond. Lelkileg: nagyon gazdásak, szeretnek a családdal lenni, úgyhogy vagy nagyon sokat vagytok vele kint vagy sokat van veletek bent. Érdemes megfontolni a kinti-benti tartást. Például nap közben kint van, estére beengeditek. Ha fáradtak, nagyon jól tudnak ám viselkedni ;).

2019. aug. 8. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
A hosszú írásból az ivar kimaradt. Lehet durván általánosítani, hogy a szukák simulékonyabbak, a kanok dominánsak és sokat jelölnek, de kölykök között nagyobb különbségek lehetnek, mint a két ivar között átlagban. Ami tény, hogy a szukák tüzelnek, úgyhogy vagy évente kétszer néhány napig vigyáztok rá, mint a szemetek fényére és 2*3 hétig tudomásul veszitek a hódolók esetleges jelenlétét a házatok előtt (rossz esetben a kertetekben) vagy ivartalanítjátok vagy rájuk költötök egy vagyont + kereshettek jó gazdát sok kis keverék kutyának. Kanoknál változó, hogy melyik hülyül meg, szökik és veszélyezteti az egészségét tüzelési időszakban (ez nem csak 2*3 hétig tart). Amelyik ilyen, azt célszerű még azelőtt kigolyóztatni, mielőtt elcsapja egy autó (na meg mielőtt rászokna a szökdösésre).
2019. aug. 8. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!