Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit tegyek ha a kutyám folyama...

Minseo1998 kérdése:

Mit tegyek ha a kutyám folyamatosan meg akar hágni?

Figyelt kérdés
Akárhányszor megsimogatom vagy akár ha hazaérek vagy csak indok nélkül elkezd hágni és nem lehet leállítani semmivel, ráadásul nagyon erős olyankor, alig bírok bemenni a házba tőle. Egy Golden Retrieverről van szó, és mivel az nem egy kistestű kutya elég fájdalmas tud lenni ahogy kapaszkodik a lábamba a körmeivel, folyton tele vagyok piros csikarásokkal néha még vérzik is. Ha kiheréltetnénk az segítene? Mert volt oylan ismerősöm akinek kiherélték a kutyáját és ugyanúgy meghágott mindent. Valakinek valami tanács, hogy mit csinálhatnék? Mert ez így nem normális, hogy n3m tudom megsimogatni a saját kutyámat

2019. okt. 14. 19:13
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
neveld meg. Hagyod neki, azért csinálja
2019. okt. 14. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Ivartalanítás, nevelés, lemozgatás. Gyanítom, hogy nálatok mindhárom hiányzik, azért olyan vad a goldid.
2019. okt. 14. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Dominancia, felsőbb rendűnek érzi magát nálad, azért csinálja. Tiltani kell és ellökni, esélyt sem adva erre. Az ivartalanítás segíthet, de nem szünteti meg a problémát, mert nem párzási szándékkal csinálja.
2019. okt. 14. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Ivartalanítva nincs, meg van nevelve, ezen az egy dolgon kívül igazából mindent megcsinál amit mondok neki, és mozogni is mindig szokott. Amikor nagyon fáradt (pl az után közvetlenül, hogy tanítottam, játszottam vele, sétálni voltunk) viszont ez nem tart sokáig, van hogy pár perc pihi után már nem fáradt a dologhoz.
2019. okt. 14. 19:22
 5/12 A kérdező kommentje:
Mindig ellököm és nem hagyom, hogy csinálja, de nem lehet tőle megmozdulni. Általában lefektetem a földre és addig nem engedem felkelni míg abba nem hagyja. Csak az a gond, hogy ez néha félórába is beletart.
2019. okt. 14. 19:25
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Ivartalaníttasd, jobb lesz neki is, és nem kevés betegség el is kerülhető ezzel. Na meg ha nem akarsz tőle kölyköket, akkor tényleg csináltasd meg lehetőleg. Az is lehet hogy csak fegyelmezni kéne, leszoktatni erről, de biztosan nagy benne a nemi vágy is, ami természetes. Így csak szenved mindenki.
2019. okt. 14. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Megpróbálom rábeszélni anyáékat, hogy ivartalaníttassuk. Esetleg valakinek nincs valami tanácsa, hogy hogy éreztessem vele, hogy én vagyok a falkavezér? Az lehet még a probléma, hogy nagyon gyenge személyiségem van és szerintem a kutya is azt látja, hogy a családban is mindenki felettem áll, a szüleim meg a testvéreim is és ezért még "gyengébbnek" lát. Ezen hogy lehetne változtatni? Csináltam vele ilyeneket, hogy mindig én menjek elől mikor sétálok, ha felmegyünk a teraszra először megvárja, hogy én felmenjek, ő csak utána jön, ugyanez a kapunál, és ezeket nagyon szépen meg is csinálja de ettől függetlenül ugyanúgy alsóbbrendűnek tekint.
2019. okt. 14. 19:35
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Ezen nem segít az ivartalanítás, az csak egy apró segítség a nevelés mellé, de ebből a szempontból nagyjából elhanyagolható.

Azt mondod, meg van nevelve, mert mindent megcsinál amit mondasz neki.

Az a helyzet, hogy ennek a kettőnek nem sok köze van egymáshoz.

Ez, amit csinál, nagyfokú tiszteletlenség!

Ettől még trükköket bármikor megcsinálhat, mert mondjuk feladatnak veszi, vagy dicséretet, esetleg jutalomfalatot kap érte.

Ezt a tanítgatást viszont ne keverd össze a neveléssel!

Nincsenek tisztázva a dominancia viszonyok, nincs fegyelmezve, nincsenek tisztázva a birtok viszonyok, nincsenek korlátok felállítva, és napi szinten tudatosítva, nincsenek határok kiszabva, és napi szintű fegyelmezés mellett betartatva!

Ez a nevelés! Így alakul ki a tisztelet, és ha erős kezű vezért lát benned, folyamatosan, és következetesen, úgy alakul ki a bizalom.


Amiket írtál, hogy ellököd magadtól, az még nem valami hatékony, mert az egy fizikai gát, amit csinál, azt meg tudatosan dönti el, tehát a tudatát kell megváltoztatni, nem a cselekedeteit.

Amit utána csinálsz, hogy lefekteted, és addig követeled tőle ezt a helyzetet, amíg meg nem nyugszik, na az igen, azzal az elmeállapotot változtatod, meg, ez az igazi fegyelmezés!

És pont azért tart sajnos még fél óráig, mert gyenge a kisugárzásod, ahogy te magad is felismerted, saját magadon.


Hogy hogy lehet ezen változtatni, mikor te magad is belátod, hogy alapvetően gyengébb a személyiséged?

Hát nem egyszerű, mármint az nem fog menni, hogy a kutyával szemben erősebbnek tűnj, hogy pl könnyebben leszoktasd erről a viselkedésről.

A rossz hír az, hogy a kutyák alapvetően így kommunikálnak, nem beszéddel, szóval ilyen téren soha nem fogod tudni "átverni", hogy eljátszol egy erős, domináns személyiséget.

A jó hír meg az, hogy ez számodra melósabb ugyan, de hosszútávon az életben is több hasznát veszed, hogy neked kell megváltoznod, tehát nem eljátszanod ezt a "vezér" szerepet, hanem azzá kell válnod.

A kutyát tekintheted egy teszternek, az visszatükrözi, hogy haladsz. De ez anélkül nem fog változni, hogy te ne változnál.

Nem fogod tudni átverni olyanokkal, hogy te mész elől, meg ilyen dolgok...


... az ilyen dolgok, hogy ki megy ki hamarabb az ajtó, ki hol halad, ki hogy követel magának teret, ezek a "dominancia gyakorlatok" nem arra valók, hogy ha ezeket a cselekvés sorozatokat gépszerűen csinálod, vagy bárki, nem domináns személyiség, akkor attól majd dominánssá válik egy kutya szemében, és az megadóvá, tisztelettudóvá válik ettől.


A domináns viselkedés egy pszichés állapot, egy kisugárzás, egy mindenkor magabiztos, és erős jelenlét, amire ezek a gyakorlatok, segítenek ráhangolódni, hogy milyen érzés is ez.

Mondok egy példát. Képzeld magad egy végtelen nagyképű diktátornak, akinek minden ösztönös megnyilvánulásából árad a felsőbbrendűség.

Egy ilyen elmeállapottal, elképzelhetetlen, hogy ha ki akarsz menni egy ajtón, akkor valaki pofátlanul eléd tolakodjon, és megelőzzön.

Tehát ezek a gyakorlatok próbálják megmutatni azt a világnézetet, amit el kell sajátítanod.

Nem megy másképp, mert a kutya ezt ösztönösen tudja, és véletlenül se gondold, hogy ezt zokon venné, vagy ez neki rossz, hiszen ő pontosan ugyanezt csinálja most veled.

2019. okt. 14. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Utolsó válaszoló igyekszem majd a tanácsaidra hallgatni, nert biztos vagyok benne, hogy ez lenne a megoldás :)
2019. okt. 14. 20:27
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Még egy apró gondolat, a konkrét problémához:

Ha legközelebb ezt csinálja, nyugodtan fegyelmezd jóval keményebben, fizikailag! Nem kell megijedni ettől, csak nézz pár videót domináns, rámenős, pimasz kutyákról, akiket más kutyák tettek helyre.

Először ott is csak a vállukat emelgetik magasabbra, meg hallatnak némi morgást, de ha ezekből nem veszi a lapot a másik kutya, keményen ráharapnak, jelezve, hogy ne játszadozzon tovább, mert komoly következményei lesznek.

Igaz, hogy kutya, de ösztönök terén farkastörvények uralkodnak, ott pedig még mindig az erősebb kutya b-szik!

Szóval nyugodtan csapd nyakon, ne tenyérrel, hanem kézéllel, hogy megbillenjen a feje, kizökkenjen az egyensúlyából.

Nem a fájdalom okozás a lényeg, hanem hogy megdöbbenjen a fizikai ráhatás intenzitásán!

Az adott pszichés állapotból való kizökkentésnek hívják ezt.

Ha az ellökés nem vált be, az egyetlen dologra bizonyíték, nem elég intenzív! Onnan tudod, hogy elég intenzív, hogy abban a pillanatban megváltozik a viselkedése, és rádöbben, hogy ez, itt, innentől kezdve, nem játék!


Vagy a horpaszánál, ahol a lovakat sarkantyúzzák, ahol az oldaladon a bordák közt ha téged is megböknek, és összerándulsz. Ugyanúgy ő is összerándul, nem kell óvatoskodni, bökj oda keményen, olyan erővel, hogy a gondolatát is kiűzd a fejéből, hogy folytassa veled ezt a tiszteletlen viselkedést.


Ha megvolt a kizökkentés, utána jöhet a fegyelmezés, ne küldd, és ne engedd a helyére! Ne meneküljön ki a helyzetből!

Ahogy írtad , hogy az oldalára fekteted, amíg le nem nyugszik, ezt továbbra is csinálhatod. Ha fél óra, akkor annyi. Neki nincs órája, a természet a maga módján méri az időt.

Ha ennyi idő kell az elméjének, te is tiszteld meg őt azzal, hogy türelmesen megvárod, másképp nem várhatsz el tiszteletet, ha te magad nem adsz!

Csináld végig, vidd végig a folyamatot, értesd meg vele, hogy ez nem bántás, nem félnie kell, hanem tisztelnie!

Ha teljesen lenyugodott, akkor van vége a folyamatnak, és akkor pozitív az utolsó emléke a történetről!

Erre időt kell szánni, mert így neveled felelősen! Ne az órát nézd, hanem a kapcsolat fejlődését!

2019. okt. 14. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!