Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kan kutyát lehet bármikor...

Kan kutyát lehet bármikor ivartalanítani? Volt valami negatív tapasztalatotok a dologgal?

Figyelt kérdés

Van egy 3 éves szőrmókom aki mellé hamarosan szeretnénk egy másikat. Viszont szaporulatot semmiképp nem akarunk, ha ellenkező neműt választunk (már pedig a párom szukának jobban örülne).Tudtommal két ivaros kan pedig nem feltétlenül jó párosítás.


Úgyhogy mindenképpen kidobnánk a hímestojásokat a kosárból, de sajnos semmi tapasztalatom ezügyben.Hallottam ezt-azt úgyhogy sejtem mire számítsak de érdekelnének a ti tapasztalaitok is.


Vizsgálatokra eddig időpont nem kellett, de úgy hallottam ivartalanítás előtt az is kell.Illetve valami vizsgálat is van elvileg ami kideríti, hogy altatás alkalmas-e az ebem.Műtét után van kezelés? Érzékel belőle a kutya valamit? Változik esetleg valami utána?


Szuka.. Nos, ha azt veszünk magunkhoz őt is mindenképpen ki kellene. Velük mi a helyzet? Gondolom az alhas műtét azért bonyolultabb lehet. Nekik mi lenne az életkor minimum?


Előre is köszönöm a hasznos információkat. :)



2019. dec. 12. 02:00
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Nekem eddig 3 kan kutyám volt. Egyiket ivartalanítva kaptam, másik nálam lett ivartalanítva, a harmadik még kölyök és ezért ivaros. 7 évesen lett ivartalanítva, akkor került hozzám, más kanokkal addig balhézott, nem volt megbízható póráz nélkül (szukák miatt), ezért meguntam és elvittem. Azóta minta kutya. Már 11 éves lesz. Nekünk nem volt semmi vizsgálat előtte, de mai fejjel egy vérképet tuti csináltatnék. Műtét után kába lesz pár óráig, 11 nap után van varratszedés (ez benne van az árban, fájdalommentes). Nekünk semmi komplikáció nem volt és a kutya is pozitív irányba változott.
2019. dec. 12. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Bármikor, csak pénz és orvos kérdése.
2019. dec. 12. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Kanoknál a műtét is kevésbé kockázatos és szinte bármikor lehet, ha egészséges. Időpontot kell rá kérni az orvostól, hogy jól tudjátok ütemezni (ő is a műtétet, te is a szabadságot), orvosa válogatja, hogy kötelező, ajánlott vagy nem várja el a vérvételt előtte. Úgyis kell vele beszélned, akkor ezt is megkérdezheted. Ha több orvos van, a környékbeli kutyások véleményét ki lehet kérni, te is beszélhetsz több dokival, rákérdezhetsz, hogy asszisztenssel vagy egyedül műt-e, mivel altat stb., aztán eldöntöd. Rutinműtétnek számít, szóval nem csak a csúcsszuperjól felszerelt csodaállatkórházban lehet megcsinálni. Persze, mint minden műtétnek, ennek is vannak kockázatai.

Két ivaros kan együtt bonyolítja a helyzetet, ettől még lehet őket együtt tartani, ha a kezedben tartod az irányítást. Azt azért vedd figyelembe, hogy az ivartalanítás nem csodaszer: attól még, hogy kiszeded pl. egy domináns, 3 éves kan golyóit, nagy valószínűséggel ugyanolyan domináns marad (legfeljebb nem fog vitázni a szukákon). A berögzült viselkedéseken nem igazán változtat.

Szuka: Jól mondod, hasi műtét, ezért bonyolultabb. Orvosa válogatja, hogy ivarérés előtt (5-7 hónaposan) vagy az első tüzelés után javasolja. Leegyszerűsítve: az ivarérés előttinek előnye, hogy kisebb utána az emlődaganat valószínűsége és az esélyt sem adod meg, hogy a kutyád vemhes, álvemhes legyen. Hátránya, hogy durvábban beleavatkozik a kutyád fejlődésébe és pár mellékhatás valószínűsége is nagyobb (inkontinencia, egyes rákfajták, vázrendszeri problémák). Szukáknál nem könnyű belőni, hogy mikor fog tüzelni, illetve a műtét időpontja is kötöttebb, mert az orvosok olyankor szeretik, amikor nyugiban van a szervezete, szóval a tüzelés után legalább 2, de inkább 3 hónappal, de ha gáz van (vemhesség, méhgyulladás), máskor is megcsinálják. Szukánál célszerű arra is rákérdezni, hogy a doki csak a petefészkeket szedi ki vagy a méhet is.

2019. dec. 12. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!