Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A korcs kutya tulajdonképpen...

A korcs kutya tulajdonképpen mit jelent?

Figyelt kérdés

Már nem is tudom, hol tanultam ezt, de az én fejemben úgy élt a definíció, hogy keverék az a kutya amiről még tisztán látszik, milyen fajták keveredtek, korcs pedig az az utcaturmix verzió ahol ez már nem, vagy csak részben következtethető vissza.

Viszont ma egy kutyás ismerősöm elképedt, hogy ekkora baromságot honnan szedtem. Szóval most elbizonytalanodtam, tényleg ennyire rosszul tudtam, vagy ő tévedett?


2019. dec. 12. 13:22
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
79%

Bocsi, de nyelvész vagyok és muszáj beletrollkodnom kicsit a kérdésbe, remélem nem bánjátok nagyon (bölcsészként nincs jobb dolgom, így a vizsgaidőszak előtt, tényleg bocsi :D)

Szóval rengeteg olyan szavunk van, ami valamilyen hiányt, torzulást, deformációt fejez ki és pont ezért idővel az ilyen eredetileg teljesen köznyelvi kifejezések, mint ahogyan sokan is írták, felvesznek pejoratív jelentéstartalmakat, jelentésváltozáson esnek át.

Ilyen például a vak, süket, a fogyatékos, de még az idióta is. Ma már hivatalosan a szakmai megnevezés a látássérült, ami minden látásproblémával rendelkező személy esetében helytálló, annak ellenére, hogy sokan egyébként nem társítanak pejoratív jelentéstartalmat a vak szóhoz. A süket helyett siketet használnak, a fogyatékos legjobb esetben is inkább fogyatékkal élő.

Szerintem hasonló jelentésváltozás ment végbe a korcs szó esetében is, valószínű, hogy eredetileg azt jelentette, amit te is írtál, de a gondolkodás elég erősen hat a nyelvhasználatra, így mivel ez a szó is valaminek a hiányra utal (nem tenyésztett, nem beazonosítható fajta) ez a negatív jelentés felerősödött, hangsúlyosabbá vált, mint az eredeti jelentése és ezért ma már pejoratív értelemben használjuk. Elképzelhetőnek tartom egyébként, hogy idővel a "keverék" szó is hasonló jelentésváltozáson megy át és ami ma még nekünk semleges köznyelvi jelentéssel bíró kifejezés, pár év múlva hasonlóan degradáló lesz.

2019. dec. 12. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
55%

Korcs alapvetően keveréket jelent. Nem csak kutya lehet az.Növényre is mondják.

Az elkorcsult szóból ered, elfajultként is használjuk.

Nem jelent semmi rosszat a nem fajtatiszta kutyaként nyílvántartott ebeket nevezik korcsnak.


Megjegyzés: Minden kutya FAJtiszta. Viszont többségük nem FAJTAtiszta.

Azok a kutyák akik nem más kutyákkal keverednek (pl farkas, dingó) nem korcsok (nem FAJTISZTÁK) hanem hibridek.

Például egy Német juhász - Border collie keverék már köznyelvben lehet korcs, mert nem FAJTAtiszta.

:)

2019. dec. 12. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
A korcs a több generációs keverék.
2020. máj. 13. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim válasza:
Minden kutya korcs, aminek nincs törzskönyve, azaz nem ellenőrzött, hivatalos tenyésztőtől származik. A "keverék" szó csak egy eufemizmus a korcsra, de nem állja meg a helyét szigorúan véve, mivel azt sugallja, hogy valamilyen fajtatiszta kutyák keverékéből jön létre az ilyen kutya, ami szinte sohasem igaz.
2020. jún. 13. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!