Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Egy konkrét esemény óta a...

Egy konkrét esemény óta a kutyám MINDEN miatt ugat. Mit rontottam el, és hogyan hozhatom helyre?

Figyelt kérdés
Most 7 hónapos. 1 hónappal ezelőttig semmi hang és zaj nem érdekelte, nem is zavarta, nem figyelt rá. Egyedül élek a kutyámmal, 1 hónapja bejött egy családtag a lakásba kulccsal (szóval nem az volt, hogy kopogott és ajtót nyitottam), mikor otthon voltunk. Azóta minden kis neszre ugat, még az esőre is ha jobban zuhog. Mi történt vele, és hogyan tudok rajta segíteni?
2019. dec. 25. 10:49
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
0%
Csereld le a zarat. Mi az,h kulccsal bejar vki,aki nem ott lakik?
2019. dec. 25. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
Meg kell tanítani neki, hogy vannak olyan családtagok, akik bejöhetnek a lakásba kulccsal, akkor is, ha nem ott laknak. Hozzám is van kulcsuk a szüleimnek, pedig nem itt laknak, apám nyugdíjas, időnként szokott nekem segíteni átjönni, mikor én amúgy dolgozom, ha valamit fúrni kell, akkor azt meg tudja csinálni napközben, amikor a legkevesebb lakót zavarjuk, vagy ha nem tudok szabadságot kivenni éves vízóra leolvasáskor vagy rovarirtás idejére, akkor is őt szoktam megkérni, és ilyenkor természetesen kulccsal bejön a lakásba, a kutyám pedig tudja, hogy ő például bejöhet kulccsal, meg lett tanítva, eleinte persze a szüleimre is morgott, kulcs nélkül is, mert védte a területét, ráadásul az enyém mentett kutya és már nem volt kölyök, amikor hozzám került, de megtanulta szépen.
2019. dec. 25. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
Semmit nem rontottál el szerintem, ez csak egy új szituáció, amilyen még nem történt, és nem érti.
2019. dec. 25. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

"van, hogy rászólok, amikor már úgy nyomja mint egy husky. Igyekszem nem lereagálni, főleg nem rosszul. Nem szeretnék rossz dolgokat beleépíteni, de néha elszakad a cérnám. "


Na ezt biztos, hogy rosszul csinálod!


Nem "van hogy rá kell szólni" hanem következetesen minden alkalommal tiltani.

Nem akkor kell tiltani, mikor úgy nyomja mint egy husky, hanem akár már akkor is, mikor még el se kezdte az ugatást, de látod rajta, hogy abba az állapotba került, hogy mindjárt ugatni fog!

Ha erről lekéstél, akkor abban a pillanatban ahogy elkezdett ugatni, késedelem nélkül azonnal tiltani!

És nem azért, mert nálad elszakad a cérna, ez nem rólad szól! Hanem azért, hogy ne vegyen fel rossz szokásokat!

A fegyelmezés, tanítás, így érteted meg a kutyával az elvárt viselkedést.

Jelenleg alig fegyelmezel, tehát alig tanítasz, így kb a semmire vársz el egy elképzelt viselkedést.

Sokkal gyorsabban reagálva, sokkal intenzívebbe , és sokkal következetesebben fegyelmezz!!!


A másik dolog, (amivel kezdtem, hogy már abba az állapotba kerülést is leállíthatod, ha elkapod)

soha nem magát a cselekvést kell vele abbahagyatni! Az úgy semmi! Időpocsékolás.

Mindig az aktuális tudatállapotból kell kizökkenteni (ezért lehet hamarabb elkezdeni a fegyelmezést, ráadásul minél hamarabb, annál kevésbé kell intenzíven rászólni, és annál könnyebben tanul)

és mindig addig kell fenntartani a fegyelmezés feszültségét, amíg a "hangulata" tudatállapota meg nem változik, és nem addig, amíg magát a cselekvést abba nem hagyja!


Mondok egy példát.

Mondjuk séta közben elkezdi kergetni a mókusokat. Ha rászólsz, odahívod, leülteted, ő odajön, leül ugyan, mert egy végrehajtandó feladatnak veszi, és talán jutalomfalatot is remél, de továbbra is a mókusra fókuszál, topog a lábával, türelmetlen, feszülten liheg, vagy más nem is liheg, hanem a mókus felé szaglászik, tehát röviden abbahagyta ugyan a nem kívánt cselekvést, e az agya ugyanúgy vadász üzemmódban van, azzal az ég világon semmit nem érsz el.

Jó, annak az 1 mókusnak nem mindegy, de ebből aztán semmit nem tanul a kutya.


Úgy kell kizökkenteni, elterelni a figyelmét, magadra vonni azt, hogy vadászó (területvédő, domináns, agresszív, vagy aggodalmas, stb bármi) "üzemmódból " követő állapotba kerüljön, azért menjen oda hozzád, és üljön le, mert tisztel, rád koncentráljon!

Addig kell fenntartani a fegyelmezést, amíg ezt el nem éred, mert ez egy direktebb kommunikáció, csak így tudod vele megértetni azt, hogy mit akarsz!

Magáról az ugatás tevékenységéről milliószor nehezebb leszoktatni, ha egyáltalán le lehet, mint arról, hogy olyan (ideges, aggódó, területvédő, nem tudni mi a forrás) állapotba kerüljön, ami kiváltja az ugatást, hiszen az ugatás az egy felfokozott érzelmi állapot megnyilvánulása, hangban.

Ha bármi ilyen állapotba kerül, annak ugatás lesz a vége.


Lehet, hogy bonyolultan hangzik, de ha kipróbálod, rá fogsz jönni, hogy mennyire könnyű dolgod van!

2019. dec. 25. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
...előző vagyok, még az jutott eszembe, hogy ha néhány jelző ugatást praktikusnak gondolsz, akkor nyilván ezt a pár ugatást várd meg, és csak utána állítsd le.
2019. dec. 25. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:
Köszi! Hogyan csináljam? Vagy ha ajánlotok könyvet, ami segíthet, azt is szívesen várom.
2019. dec. 25. 14:04
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!